Přeskočit na obsah

Aktuality

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC

29. května 2023

Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková

26. května 2023

Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková

25. května 2023

Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno

25. května 2023

Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.

Dotace podpořily i workshop iniciativy Folklore's not dead, foto: Folklore's not dead

24. května 2023

Konference, workshop nebo jiný projekt? Kreativní podnikání město podpoří dotacemi

Už počtvrté se brněnští kreativci (nebo přespolní, ale s touhou uspořádat něco v Brně) ucházejí o dotace z městského rozpočtu. Na jejich nápady čekáme do 20. července.

Poprvé se pronajímají byty na nově zrekonstruované Vranovské, foto: MMB

22. května 2023

K pronájmu je čtrnáct startovacích bytů, žádosti přijímáme do 29. května

Aktualizace 22. 5. 

Zcela nové byty na Vranovské, nedávno postavené moderní bydlení na Vojtově i časem prověřené a stále oblíbené byty na Stamicově v Kohoutovicích – tak vypadá aktuální nabídka startovacích bytů, o které se lidé mohou hlásit do 29. května.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna

22. května 2023

Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Muzejní noc v kasematech. Foto: Muzeum města Brna

19. května 2023

Zábava ve dne i v noci. Vyrazte do muzeí či za včelami

Volné dny tentokrát beze zbytku naplní kultura. Hned několik akcí se nahromadilo a zve na návštěvu. Vyhlášená Muzejní noc ukáže výstavní prostory nejen v tajemném hávu tmy, ale nabídne také spoustu doprovodných akcí. Hlediště zase zaplní Divadelní svět Brno s tím nejlepším nejen z tuzemských divadel. Ponava fest bere ztečí celý park Lužánky.

Podpořte do konce května nejlepší nápady v letošním ročníku participativního rozpočtu.

18. května 2023

Podpořte do konce května nejlepší nápady v letošním ročníku participativního rozpočtu

Celkem 138 nápadů přihlásili Brňané do letošního sedmého ročníku participativního rozpočtu. Nyní projekty sbírají podporu ostatních obyvatel města, a to až do 31. května.

V Medlánkách se otevřelo nový pumptrack a hřiště pro parkour. Foto: Dáme na vás

17. května 2023

Skákat přes překážky nebo si zajezdit na pumptracku. V Medlánkách se otevřelo nové sportoviště

Participativní rozpočet Dáme na vás umožňuje Brňanům rozhodovat o tom, zda a jak chtějí změnit své okolí. Z přihlášených nápadů často vítězí projekty na vytvoření nových hřišť a sportovišť. To nejnovější – Pumptrack a parkour v Medlánkách – bylo otevřeno v minulých dnech.

Zastupitelé se zabývali směnami pozemků, podporou nadějných vědců nebo dotacemi do sportu. Foto. Z. Kolařík

16. května 2023

Zastupitelé se zabývali směnami pozemků, podporou nadějných vědců nebo dotacemi do sportu

Na květnovém zasedání měli zastupitelé na programu celkem 118 bodů. Projednali dotace do oblasti sportu nebo kultury, schválena byla vyhláška o nočním klidu, podporu obdrží i nadějní vědci, neméně důležité byly body věnující se směnám pozemků.

Brněnský den bez úrazu. Foto: Marie Schmerková

15. května 2023

Úrazům se dá mnohdy předejít. Jak na to?

Letošní Brněnský den bez úrazu je věnován 90. výročí Úrazové nemocnice.

Open House Brno otevírá mimo jiné i poklady nemocnice u sv. Anny. Foto: nemocnice u sv. Anny

12. května 2023

S větrem o závod. Vyběhněte na závody nebo po brněnských architektonických zajímavostech

Ať už máte chuť na kulturu, přírodu, či sport, nenechá vás tento víkend v Brně vydechnout. Na návštěvu zve festival V sadě skví, za oponu zajímavých staveb nahlédnete na Open House, na dni otevřených lesů poznáte brněnskou přírodu a běžci nevynechají závody na přehradě.

Týden pro rodinu 2023. Zdroj: MMB

11. května 2023

O udržitelnost můžeme usilovat i ve vztazích

Brno se od 13. do 21. května zapojí do kampaně Týden pro rodinu, která si jako letošní motto zvolila péči o trvale udržitelný rodinný život.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková

10. května 2023

Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Přijďte ve středu na koncert a pomozte nemocným dětem, zve Sociální nadační fond, zdroj: MMB

09. května 2023

Přijďte ve středu na koncert a pomozte nemocným dětem, zve Sociální nadační fond. Sám pomáhá už třicet let

Auto pro Šimona s křehkými kostmi, aby se vždycky dostal bezpečně do nemocnice. Efektivní rehabilitace pro Davídka a Adélu, kteří se perou s vážným postižením. Pomoci uskutečnit tato přání může ve středu každý návštěvník Charitativního koncertu pro Sociální nadační fond. Hudební akce s doprovodným programem pro děti je zároveň narozeninovou oslavou fondu, který byl založen právě před 30 lety. Na jeho počest bude z orloje na náměstí Svobody padat i speciální edice kuliček.

Roztoč to! Foto: Dnes pomáhám

09. května 2023

Lidé na vozíku to roztočí v Björnsonově sadu

Že to jde roztočit i na vozíku, poznáte 10. května v Björnsonově sadu od 10 do 18 hodin.

Kavárna v Líšni. Foto: Jindřich Špaček, STARLING, s. r. o.

08. května 2023

Přihlašujte nápady, podpořte ty cizí. Čas se krátí

Last call neboli poslední výzva pro ty, kdo mají nápad na zlepšení Brna – 15. květen je poslední den pro podávání projektů do letošního ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás.

Den Evropy

07. května 2023

Narozeninová párty Evropské unie se letos koná na Staré radnici

Zrození Evropské unie, tedy nové formy politické spolupráce na „starém kontinentě“ založené na míru a jednotě, oslavují její obyvatelé každý rok 9. května jako Den Evropy. Brňané si ho letos připomenou na Staré radnici, kde je pro ně od 14 hodin připraveno odpoledne plné kulturních akcí, přednášek a informací.

Majáles na výstavišti, foto: M. Schmerková

05. května 2023

Výstaviště v plné polní. Vyrazte na Majáles, Anime fest či poprvé na StarFest

Areál brněnského výstaviště o víkendu zažije hned tři velké akce. Užijete si Majáles plný hudby a studentského veselí, na StarFestu se setkáte s oblíbenými online tvůrci a milovníci japonské kultury nevynechají Anime fest. Koncert pro dobrou věc se odehraje v Červené kostele a velký kočičí mač v hotelu Avanti.

Metropolitan