Přeskočit na obsah

Aktuality

Automaty na jízdenky městské hromadné dopravy oživí díla Brňanů. Foto: DPMB

19. dubna 2023

Zkrášlete Brno – vlastním nápadem na ozdobení jízdenkových automatů

V ulicích Brna můžete potkat 156 žlutých automatů na jízdenky. Už brzy ale nebudou jeden jako druhý. Dopravní podnik města Brna vyzývá kreativní Brňany, aby poslali své návrhy, jak zkrášlit boční stěny automatů. Vymyslíte kresbu, báseň nebo grafiku? Fantazii se meze nekladou. Čtyřicítka nejzdařilejších nápadů se pak objeví na automatech.

Nový městský web přispěje k bezpečnějšímu životu. Foto: Carl Nartey

18. dubna 2023

Nový městský web přispěje k bezpečnějšímu životu

Šikana, domácí násilí, ale taky třeba vandalismus, poruchy příjmu potravy nebo dluhy a exekuce. To jsou jen příklady bezpečnostních rizik, k jejichž lepšímu zvládnutí vznikl pro obyvatele a obyvatelky města web bezpecnejsi.brno.cz

V pondělí 17. dubna se Špilberk rozsvítí červeně. Zdroj: MMB

17. dubna 2023

Špilberk v červené upozorní na vzácné krvácivé onemocnění

Desítky památek po celém světě – a mezi nimi i brněnská pevnost – se dnes večer rozsvítí červeně jako připomínka Světového dne hemofilie. „Barevná akce“ má přispět k tomu, aby se mezi veřejností začalo o nemoci více mluvit.

Výstava Lidé odvedle. Foto: Technické muzeum v Brně.

14. dubna 2023

Venku prší – o víkendu vyrazte na výstavu či do muzea

Podle předpovědi se chystá spíše upršený víkend. Doma však sedět nemusíte – vyrazte třeba do VIDA! science centra na novou výstavu o barvách. Technické muzeum zase návštěvníkům přiblíží život lidí s postižením. A v OC Olympia si na Mezinárodním dni zdraví zkontrolujete váš stav.

Modré zóny se rozšíří do oblasti Červený kopec. Foto: Z. Kolařík.

14. dubna 2023

Rezidentní parkování bude v oblasti Červený kopec platit od pondělí

Od 17. dubna se do systému rezidentního parkování připojí oblasti 1-22 Červený kopec. Oblast bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Krev mohou lidé darovat ve dvou nemocnicích v Brně, v Bohunicích a u sv. Anny. Foto: FN Brno

13. dubna 2023

Dárci krve soutěží o ceny za více než 50 tisíc korun

Darujete krev pravidelně, nebo se k tomu teprve odhodláváte? Ať už letos do konce srpna absolvujete svůj první, nebo třeba pátý odběr, šance na vítězství jsou rovné. Přihlaste se do městské soutěže Dárcovský přebor a získejte poukazy na sportování.

Ilustrační foto: Marie Schmerková

13. dubna 2023

Sezona kol a bruslí začíná. Nejen cyklisty čeká řada akcí

Cyklistická sezona se pomalu rozjíždí a s ní i akce podporující pohyb na kole. Děti se více o bezpečnosti provozu dozví v dubnu v Komíně, dospělí své znalosti pravidel otestují v soutěži o hodnotné ceny. Startuje další ročník podpory sdílených kol a přibudou některá cykloopatření.

Dny romské kultury. Foto: IQ Roma servis

12. dubna 2023

Dny romské kultury nasytí tělo i duši

V Brně se bude v dubnu jako každý rok slavit Mezinárodní den Romů. Ten sice připadá na 8. dubna, ale kvůli termínu letošních Velikonoc se Dny romské kultury odehrají až v týdnu po nich.

Ilustrační foto: Lucas Guimarães Bueno

12. dubna 2023

Nečekejte na nemoc, vyhněte se jí, radí Brněnské dny prevence

Mnoha chorobám se dá předejít preventivním vyšetřením, zdravým životním stylem a péčí o duši. Na tuto premisu chtějí upoutat pozornost Brněnské dny prevence, které se uskuteční od 13. do 30. dubna.

Už měsíc se na střechách městských budov instalují fotovoltaické panely. Foto: SAKO Brno SOLAR

11. dubna 2023

Brněnská sluneční elektrárna se během jara rozrostla. Vyrobí energii pro 150 domácností

Už měsíc se na střechách městských budov instalují fotovoltaické panely. Do půlky dubna jich má být zapojeno přes tisíc. Pokračuje tak projekt městské solární elektrárny, který v pilotním režimu odstartoval loni.

Psotova vila. Foto: Muzeum města Brna

10. dubna 2023

Pověst Brna se opírá také o velikány architektury

V dubnu si připomínáme kulatá výročí tří mužů, v jejichž životech sehrála zásadní roli architektura a ve větší či menší míře také Brno. Od narození architekta Františka Kalivody a urbanisty Camilla Sitteho uběhne 110, respektive 180 let a před 100 lety se naopak uzavřela životní pouť architekta Jana Kotěry.

Součástí festivalu polské kultury budou i ochutnávky tamější kuchyně, zdroj: Pixabay

09. dubna 2023

Cześć! To nejlepší od našich sousedů dorazí na několik dní opět do Brna

Polská kuchyně, filmy, hudba, literatura… To vše budou mít Brňané znovu na dosah ruky. Už potřinácté se tu odehrají Dny polské kultury.

I surikaty si užívají Velikonoce. Foto: Zoo Brno

06. dubna 2023

Hledání vajíček i vyplutí na přehradu – to vše přináší Velikonoce

Stupně teploměru tomu sice nenapovídají, ale svátky jara jsou tu. Velikonoce budou v Brně barevné, veselé a také tvořivé. Snad všechny brněnské kulturní instituce si připravily program – vydat se můžete třeba na Špilberk, na hvězdárnu či do zoo. Prostor však bude dán i usebrání například na Velikonočním festivalu duchovní hudby.

Archiv města Brna. Foto: Zdeňka Obalilová

05. dubna 2023

V Archivu města Brna pracují strážci historie

Brno jako jedno z pěti měst v České republice má svůj vlastní městský archiv. Ten se stará jak o historické archiválie spojené s městem, a to od 13. století, tak i o novější písemnosti městských částí, příspěvkových organizací či škol. Najdete v něm i písemné pozůstalosti některých významných brněnských osobností a také rozsáhlou odbornou knihovnu, v níž se nachází samozřejmě i sbírka brunensií.

Zastupitelé se sešli k dalšímu jednání. Foto: Z. Kolařík

05. dubna 2023

Zastupitelé projednali situaci Divadla Bolka Polívky a dalších více než sto bodů

V úterý 4. dubna se potřetí v letošním roce sešli brněnští zastupitelé ke společnému jednání. Na programu měli 113 bodů, mezi nimiž byly například finanční příspěvky do školství, ekodotace nebo vyhláška o nočním klidu. Zastupitelé se také seznámili se situací týkající se Divadla Bolka Polívky, které v současné době hledá spolu s městem nové prostory pro své působení.

Urban centrum zve na výstavu o Brněnské metropolitní oblasti.

04. dubna 2023

Výstava přiblíží, jak funguje metropolitní spolupráce

Spolupráce Brna a okolních obcí má za sebou první dekádu. Co se povedlo uskutečnit, co se chystá a co to znamená pro obyvatele, představí výstava.

Velikonoční akce na Brno iD vynese výhercům šalinkartu. Zdroj: MMB

04. dubna 2023

Velikonoční akce na Brno iD vynese výhercům šalinkartu

Kdo chce roční šalinkartu na brněnskou MHD zdarma, měl by si pospíšit. Do 10. dubna včetně o ni může soutěžit na portálu Brno iD.

Ondřej Raška je zároveň zápasníkem MMA i veterinářem. Foto: archiv Ondřeje Rašky

04. dubna 2023

Ondřej Raška: Pomoci zvířeti je fajn pocit

Zápasy smíšených bojových umění MMA nabývají na popularitě. Nejprestižnější domácí soutěží je Oktagon, v němž bojuje také muž dvou světů a dvou měst Ondřej Raška. Ke své sportovní kariéře tento Ostravák, který často trénuje a také studoval v Brně, pracuje jako veterinář, ale nadále sní o mistrovském titulu. Nyní mu v cestě stojí ranař Jaime Cordero, s nímž se Raška utká 15. dubna v Liberci.  

Dlouhým frontám na Živnostenském úřadě se dá vyhnout. Foto: MMB

03. dubna 2023

Dlouhým frontám na Živnostenském úřadě se dá vyhnout

Elektronické objednání na konkrétní hodinu, ale také jiné než osobní podání žádosti (třeba poštou nebo přes datovou schránku). To jsou cesty, jak se vyhnout i několikahodinovému čekání na přetíženém Živnostenském úřadě.

Emil Boček při předávání Ceny města Brna. Foto: M. Schmerková

03. dubna 2023

Poslední rozloučení s generálem Bočkem doprovodí i stíhačky

(AKTUALIZACE 3. 4. 2023: V rámci posledního rozloučení se zesnulým válečným veteránem armádním generálem Emilem Bočkem přeletí 4. dubna mezi 14. a 15. hodinou nad Brnem vojenské vrtulníky.)

(27. března 2023) V sobotu 25. března se uzavřela dlouhá a bohatá životní cesta válečného veterána Emila Bočka. Jako příslušník RAF společně s dalšími československými letci a vojáky zásadním způsobem za druhé světové války přispěl k definitivní porážce nacistického Německa. Jeho rodné město Brno, kde prožil celý svůj život, si ho vážilo jako jednoho z nejvýznamnějších občanů a svou úctu mu vyjádřilo udělením Ceny města Brna a poté i čestného občanství.  

Metropolitan