Aktuality

 • 16. října 2023

  O Brně se mluví až v Brazílii, pomáhá tomu výstava o vile Tugendhat

  Brněnská stopa vede až do Latinské Ameriky. Velvyslanectví České republiky nedávno spustilo v brazilské Fortaleze projekt Vila Tugendhat, na němž spolupracuje s tamní univerzitou. Akce zahrnuje výstavu fotografií či přednášky nejen o samotné památce UNESCO, ale i celkově o české architektuře.

 • 13. října 2023

  Víkend ozvláštní akce o umělé inteligenci, vrcholí komiksový festival

  Ani o nadcházejícím víkendu se v Brně rozhodně nebudete nudit. Ke svému závěru míří týden umělé inteligence, jehož vrcholem se stane událost AI 4 all. Až do neděle potrvá mezinárodní festival komiksů KOMA, chystají se také další vystoupení Moravského podzimu nebo dýňová slavnost.

 • 12. října 2023

  Projekt ReUse funguje už sedm let, díky němu vzkvétá městská zeleň

  Užitečný projekt firmy SAKO Brno, který zkrášluje veřejný prostor a pomáhá druhým, slaví sedmé výročí. ReUse dává lidem šanci odevzdat nepotřebné věci ve sběrných střediscích a přispět tak na péči o květinové záhony města. Speciální kategorii tvoří nábytek, jejž dostávají potřebné rodiny.

 • 10. října 2023

  Zastupitelé projednali více než 100 bodů. Nejvíce je zajímal projekt nové linky K1 v areálu SAKO Brno

  Na svém říjnovém zasedání měli zastupitelé připraven program čítající 119 bodů. Schválili například dotace na zajištění plavecké výuky na základních školách nebo poskytnutí peněz na podporu různých sportovních odvětví. Nejvíce zastupitelé debatovali o projektu na výstavbu třetího spalovacího kotle v areálu městské společnosti SAKO Brno. K tématu se vrátí ještě za týden, kdy bude na středu 18. října svoláno mimořádné zasedání Zastupitelstva města Brna.

 • 10. října 2023

  Vydejte se na Ústřední hřbitov na procházku i koncert

  Nemusíte být milovníci funerální tematiky, abyste ocenili klid, který může přinést procházka po hřbitově. Ten největší brněnský jich nabízí hned několik. K připomínce letošních 140 let jeho fungování se na podzim koná více akcí – a otevření zrekonstruované obřadní síně i venkovní výstava ukazující historii pohřebiště byly pouhým začátkem.

 • 09. října 2023

  Do rezidentního parkování přibyla oblast Žlutý kopec

  Dnešním dnem se spouští rezidentní parkování v oblasti 1-20 Žlutý kopec. Rezidenti a abonenti si mohou vyřídit dlouhodobé oprávnění, návštěvníci zaplatí za parkování pouze v době od 17 do 6 hodin a jen v pracovní dny.

 • 09. října 2023

  Haly na výstavišti a na Vodově se již staví, bazén se zdržel

  Letošní podzim je významným obdobím sportovišť v Brně. Městem aktuálně hýbou tři velké projekty – hlavním z nich je dlouho očekávaná stavba multifunkční arény na výstavišti, která začala v půlce září. Odstartovaly také práce na třetí hale na Vodově ulici a brzy se zpřístupní plavecký areál za Lužánkami.

 • 06. října 2023

  Tipy na víkend: poběží se Vokolo priglu, láká i Noc vědců

  Spousta parádních událostí se hrne o víkendu do Brna! Už v pátek vám nesmí utéct Noc vědců, na niž navážou sobotní oslavy 40 let TJ Tesla nebo oblíbený běh kolem přehrady. Příznivci kultury mohou objevovat tradice Kazachstánu, představitele alternativní scény či klasickou hudbu. O poutavý program nepřijdou ani děti.

 • 04. října 2023

  [Ejáj] se zmocní Brna a pak i zbytku republiky

  Umělou inteligenci (artificial intelligence neboli AI [ejáj] – pozn. red.) a její přesahy do byznysu, vzdělávání, ale hlavně našeho každodenního života představí celorepubliková akce Dny AI, jejíž první týden se odehraje v Brně. A to už teď po neděli.

 • 03. října 2023

  Baví mě adrenalin, u plachtění nevíte, kde budete za deset minut

  Nedávné narozeniny oslavil sportovní pilot Gustav Vrbacký ve velkém stylu – ve vzduchu i ve vodě, kam ho přátelé hodili, oblečení neoblečení. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby neměl oslavenec v rodném listě zapsáno datum narození 1933. V srpnu mu tedy pršely gratulace k rovné devadesátce. Od mládí působí na letišti v Medlánkách a dodnes se podílí na jeho zvelebování a aktivně létá.

 • 02. října 2023

  Co nabídne nové hlavní nádraží? Přiblíží to ojedinělá výstava

  Naskýtá se skvělá možnost, jak zjistit vše důležité o novém hlavním nádraží! Až do konce roku se koná exkluzivní výstava NHNB: Nádraží Brno aktuálně, která dopodrobna představuje plánovaný přesun i modernizaci klíčového železničního uzlu. Postupně se objeví na třech různých místech po Brně.

 • 02. října 2023

  Brno jako mekka kyberbezpečnosti? Vychováváme tu novou generaci expertů

  Jak čelit útokům hackerů? Jak před nimi chránit instituce a jejich sítě? Řešit tyto aktuální problémy se učí studenti nového oboru na střední škole Čichnova. Junior Centrum Excelence pro kybernetickou bezpečnost, které se kolem něj vytvořilo, je svým pojetím natolik unikátní, že je ocenila i Evropská komise. Vybrala ho do užšího finále soutěže nejinovativnějších projektů Regiostars Awards. O vítězi teď rozhoduje v hlasování veřejnost a brněnskému projektu tak můžete k výhře pomoci i vy.

 • 01. října 2023

  Koordinace uzavírek: Co město může ovlivnit a na co je krátké

  Dvě stě padesát dopravních uzavírek má aktuálně na seznamu pracovní skupina, která se zabývá jejich koordinací. „Kdyby každá z nich trvala rok, o století později bychom před sebou pořád měli dvě třetiny prací – a to ještě v případě, že by se nevyskytlo nic nového, což je utopie. Z tohoto pohledu nejde dělat věci vždy postupně, ale je nutné kopat na vícero místech zaráz. Snažíme se ale, aby to bylo v rámci možností co nejefektivnější, aby se na ploše udělalo maximum prací, aby se uzavírala na co nejkratší dobu, v nejméně vytížené části roku a podobně,“ říká Vlasta Jágerová a vysvětluje, na co při tom ze své pozice koordinátorky výkopových prací a uzavírek v Brně nejčastěji naráží.

Metropolitan