Zhruba třetina družstevních bytů na Kamenném vrchu je k mání, mladí se mohou hlásit v květnu - Tiskový servis

Zhruba třetina družstevních bytů na Kamenném vrchu je k mání, mladí se mohou hlásit v květnu

  • 29. dubna 2025
  • 4 minuty čtení

Od 5. května bude možné zapojit se do projektu družstevního bydlení na Kamenném vrchu. Předchozí zájemci obsadili asi dvě třetiny bytů, zhruba stovka jich zůstává volná. Brněnští zastupitelé dnes aktualizovali kritéria i upřesnění následujícího postupu.

Družstvo Dostupné bydlení Kamenný vrch II sice existuje už od roku 2022, zatím ale jeho členy tvoří město Brno a městské společnosti Teplárny Brno a Realitní společnost města Brna. Protože se blíží okamžik výstavby, je na čase, aby ho zaplnili družstevníci – mladí lidé, kteří se do projektu dostupného družstevního bydlení zapojili v letech 2018 a 2022. Ti potvrdili, že mají zájem o zhruba dvě stě bytů.

„Žadatelům a žadatelkám z předchozích vln jsme v předešlém měsíci představili návrh nových kritérií i konkrétní cenové hladiny, se kterými při výstavbě počítáme. Na základě toho měli potvrdit, zda mají o byty na Kamenném vrchu stále zájem. Sešlo se nám něco přes dvě stě potvrzujících reakcí. O zhruba stovku bytů se tedy nově mohou hlásit další lidé. Přihlašování spustíme od 5. května na webu bydleni.brno.cz,“ uvedla náměstkyně primátorky města Brna Karin Podivinská. „Pokud se lidé, kteří už v projektu zapsaní jsou, ale čekají na jiné lokality, chtějí hlásit o Kamenný vrch, je to možné a budou mít přednost,“ upřesnila.

Pro bytovou výstavbu na Kamenném vrchu se předpokládají náklady na výstavbu 1 m2 bytové jednotky 97 000 Kč s DPH, náklady na celý projekt by měly dosáhnout podle předpokladů více než 2 a čtvrt miliardy. Protože ceny od doby, kdy se zájemci přihlašovali ve dvou předchozích vlnách, stouply, upřesnilo dnes zastupitelstvo kritéria příjmu. Noví zájemci a zájemkyně musejí mít příjem domácnosti:

·         byt od 50 do 70 m2 – minimálně 55 000 a maximálně 90 000 Kč

·         byt od 70 do 85 m2 – minimálně 65 000 a maximálně 90 000 Kč

·         byt nad 85 m2 – minimálně 75 000 a maximálně 100 000 Kč

(s byty menšími než 50 m2 se na Kamenném vrchu nepočítá)

Žadatelé do družstva vstoupí po kolaudaci stavby a vypořádání vkladů města. Předtím složí rezervační poplatek 100 000 korun při uzavření rezervační smlouvy. Výše dalšího členského vkladu pak je variabilní:

a)    15 % z ceny bytu při uzavření smlouvy o smlouvě budoucí o vstupu do družstva, zbývající doplatek (aby byla výše členského vkladu celkem 25 % z ceny bytu) pak při vstupu do družstva

b)    25 % z ceny bytu při uzavření smlouvy o smlouvě budoucí o vstupu do družstva

c)    50 % z ceny bytu při uzavření smlouvy o smlouvě budoucí o vstupu do družstva

Do dalšího členského vkladu se počítá zmíněných 100 000 Kč složených při rezervaci.

„Chtěli jsme touto variabilitou pokrýt různé životní situace, ve kterých se žadatelé nacházejí poté, co do projektu vstoupili před sedmi, případně třemi lety. Někteří za tu dobu dokázali našetřit dostatek prostředků, aby nyní mohli složit vyšší členský poplatek, nemusí si tedy brát tak vysoký úvěr a budou mít nižší splátky,“ vysvětlila Karin Podivinská.

Družstevníci budou podepisovat také smlouvu, která zakazuje zatížení a zcizení družstevního podílu, aby bylo zamezeno jakémukoli obchodování s byty. Ve stanovách družstva bude zakotven zákaz podnájmu.

Výstavba na Kamenném vrchu počítá v první etapě s více než 300 byty. Pro část projektu už je získáno stavební povolení, další část na něj ještě čeká. Hotovo by mělo být v roce 2029.

Další lokality pro družstevní bydlení

U lokalit V Aleji a Francouzská jsou vydána pravomocná územní rozhodnutí z roku 2024 a probíhají přípravné práce na dokumentaci pro stavební povolení. Pro lokalitu Přízřenice bylo vydáno pravomocné územní rozhodnutí dne 1. března 2025 a v současné době probíhá zpracování podkladů pro stavební povolení.

V režimu družstevního bydlení budou rekonstruovány také byty na Mostecké 16. Město pro tento projekt aktuálně vybírá zhotovitele projektové dokumentace. V roce 2026 by chtělo začít se samotnými pracemi. „Aktuálně je v domě 14 bytových a 6 nebytových jednotek a nevyužívané podkroví. Naším záměrem je kompletní rekonstrukce a nástavba, díky čemuž by ve výsledku v domě bylo 25 bytových jednotek,“ doplnila Karin Podivinská.

Další zprávy z rubriky

Nejnovější tiskové zprávy