Přeskočit na obsah

Zastupitelstvo podpořilo městské části i studentský projekt

07. listopadu 2017 3 minuty čtení
(gak, fpo) - Předposlední letošní zasedání Zastupitelstva města Brno řešilo finance městským částem nejen na plánované opravy, ale i vybudování nových míst pro kontejnery, podařilo se jim také uzavřít jednání s firmou CTP.

Městské části mohou pokročit ve svých plánovaných opravách. Zastupitelé dnes schválili téměř 68 milionů na jejich předem určené akce. Jde například o zateplení bohunické radnice, opravu chodníků v Komíně, úpravy parku na Kraví hoře, rekonstrukci historické hasičky v Bosonohách, umístění herních prvků na veřejná dětská hřiště v Černovicích nebo rozšíření hřbitova v Jehnicích. 

Na jaře letošního roku byl Radou města Brna schválen Akční plán zlepšování kvality ovzduší. Zastupitelé dnes odsouhlasili další krok, který by měl přispět ke snížení znečištění životního prostředí ve městě. Aktuálně schválená novela městské vyhlášky omezuje dny, kdy mohou lidé na svých pozemcích pálit listí. Nově bude zakázáno na celém území města pálit rostlinný odpad v neděli a státem uznané svátky, v řadě městských částí dochází k dalšímu omezení počtu dnů, ve kterých je spalování umožněno. Nyní podepíše vyhlášku primátor a následně bude viset 15 dní na úřední desce. Teprve poté bude účinná.

V tabulce níže jsou uvedeny konkrétní změny:

Některé městské části v nedávné minulosti upravily či nově vystavěly místa na stání kontejnerů na tříděný odpad. Celkem se jedná o 66 nových či rekonstruovaných míst. Zastupitelé dnes schválili dotaci 2,8 milionů korun na tyto uskutečněné úpravy. Na následující rok také schválili podporu ve výši téměř 5,5 milionů korun městským částem na demolice a budování nových míst, kde budou stát kontejnery na směsný odpad.

Po měsících vyjednávání se dnes uzavřel dlouholetý spor týkající se nezákonného zásahu firmy CTP do pozemků města na Černovické terase. V době, kdy se uvažovalo o využití tohoto území ke stavbě skladů Amazonu, na něj firma CTP navezla stavební recyklát z nedaleko probíhajících bouracích prací. Ačkoliv podle posudků soudních znalců a Inspekce životního prostředí nedošlo ke snížení ceny majetku města ani k ohrožení životního prostředí, město vedlo s firmou CTP dlouhá jednání a požadovalo kompenzaci. Na dnešním zastupitelstvu bylo potvrzeno dohodnuté vyrovnání ve výši 6 milionů korun.

Město připravuje projekt nazvaný Brno Erasmus Student, do kterého se zapojí zahraniční i místní studenti a také studenti z Brna a okolí, kteří vyjíždějí za vzděláním do zahraničí. Cílem projektu je tyto mladé lidi zapojit do přípravy konkrétních návrhů na zlepšení kvality života v Brně. Snahou také bude představení Brna jako velmi živého a zajímavého místa, kde mohou mladí lidé studovat, pracovat a žít. Součástí projektu je i propojení vztahů mezi zahraničními a místními studenty. Pilotní testování bude probíhat v zimním semestru 2017 na Vysokém učení technickém v Brně. Tomu zastupitelé odhlasovali dotaci na tento projekt ve výši 400 tisíc korun.

Mohlo by vás dále zajímat

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.