Přeskočit na obsah

Zastupitelé schválili balík pomoci subjektům postiženým pandemií a posunuli splatnost poplatku za odpady

21. dubna 2020 2 minuty čtení
(fpo) – Na dnešním zasedání, které proběhlo v upraveném režimu, projednali zastupitelé 111 bodů. Schválili například balík pomoci subjektům postiženým pandemií nebo dotace pro organizace zajišťující pečovatelství nebo zdravotnické služby. Svým rozhodnutím založili novou městskou obchodní společnosti ARENA BRNO, která bude mít na starost stavbu multifunkční haly. V rámci dodržení vládních nařízení byli zastupitelé rozsazeni ve větších odstupech, veřejnost a média sledovaly jednání z Rytířského sálu.

Na úvod jednání byli představeni noví ředitelé příspěvkových organizací zřizovaných městem Brnem. Jsou jimi Jana Bohuňovská, jmenovaná do čela Domova pro seniory Foltýnova, a Pavel Piller, kterého zvolila komise ve výběrovém řízení na ředitele Úrazové nemocnice. Představen byl také nový tajemník Magistrátu města Brna Oliver Pospíšil, který zvítězil ve výběrovém řízení vyhlášeném primátorkou města Brna. Ten se vzdal funkce 3. náměstka primátorky, do níž byl dnes zvolen Jiří Oliva.

Zastupitelé schválili založení nové městské obchodní společnosti s názvem ARENA BRNO za účelem výstavby a provozování multifunkční haly. Projekt multifunkční haly, která bude sloužit nejen pro sportovní účely, ale umožňovala by také konání společenských a kulturních akcí, je zařazen mezi strategické projekty statutárního města Brna. Jako nejvhodnější lokalita pro výstavbu haly byla vybrána lokalita západní části brněnského výstaviště za pavilonem Z.

Zastupitelé také například stvrdili, že město letos rozdělí dotace na konkrétní projekty organizacím, které provozují aktivity v oblastech pečovatelství, zdravotnické služby, prevence násilí, podpora rodin a aktivního stárnutí. O dotace zažádalo přes 150 projektů. Mezi 117 projektů, které byly vybrány komisí, bude rozděleno více než 6 milionů korun.

Důležitým tématem, které zastupitelé projednali, je pomoc subjektům postiženým pandemií nového koronaviru. Schválili balík opatření, mezi nimiž je například odpuštění poplatku za umístění restauračních zahrádek, možnost změny ve využití přidělených dotací nebo spuštění dotačního programu pro menší poskytovatele kulturních služeb. Více informací o dnes přijatých a také dalších opatřeních najdete zde.

Obyvatelé Brna (české i cizí národnosti) a majitelé zpoplatněných nemovitostí jsou zvyklí platit každý rok poplatek za odpady do konce května. Vzhledem k mimořádným opatřením dnes zastupitelé posunuli jeho splatnost, a to na 31. srpna 2020. Město nabádá, aby lidé za odpady platili bezhotovostně pomocí bankovního převodu nebo přes městský e-shop BrnoID. Další možností je úhrada pomocí poštovní poukázky. Placení hotovostí na přepážce je z preventivních důvodů do odvolání zrušeno.

Po letech byla dnes vyřešena situace kolem Jaselských kasáren. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě

Mohlo by vás dále zajímat

Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží
Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.