Přeskočit na obsah

Zastupitelé podpořili stavbu nového magistrátu i pavilonu na výstavišti

05. září 2018 3 minuty čtení
(gak) - Včerejší poslední řádné zasedání Zastupitelstva města Brna schválilo stavbu nové budovy magistrátu, kam se přesunou všechna stávající pracoviště. Jednalo se také o družstevním bydlení pro mladé lidi, penězích na stavbu nového pavilonu na brněnském výstavišti a zřízení fondu mobility. Zastupitelé také odsouhlasili přijetí dědictví z Německa.

 Zastupitelé včera udělali zásadní krok k tomu, aby se veškeré úřady města přestěhovaly do jedné společné budovy. Schválili totiž odkup akcií společnosti CD CENTRUM COMS, a.s. a město tak získalo pozemky na stavbu i vypracovaný projekt, podle kterého se může začít stavět. Stavbě takzvaného CD paláce za 1,5 miliardy korun tím už nic nebrání. Do žádného většího projektu se přitom radnice za celé 4 roky nepustila. Cílem je, aby lidé nemuseli vyřizovat potřebné doklady na patnácti pobočkách. Tolik úřadů nyní po celém Brně brněnský magistrát má. Sestěhování úředníků do jedné budovy má také ušetřit provozní náklady. Tento bod včera na zastupitelstvu podpořila i část opozice.

 Stavba bude umístěna na volném prostranství mezi Benešovou a Kolištěm u autobusového nádraží u Grandu za palácem Morava. Součástí projektu je 517 parkovacích míst v podzemním parkovišti, které budou sloužit jak návštěvníkům úřadu, tak lidem, kteří potřebují zaparkovat v centru.

Základní členský vklad 10 tisíc korun, 400 až 700 tisíc korun složených při podpisu smlouvy. A potom dalších 25 let, kdy mohou mladí v klidu bydlet a měsíčně splácet zbývající peníze až do doby, kdy se byt stane jejich majetkem. Tak bude vypadat projekt Družstevního bydlení pro mladé, jehož finální koncepci včera schválili brněnští zastupitelé. 

Projekt má pomoci řešit obtížnou situaci v bytové oblasti ve městě a má dát šanci na získání vlastního bydlení i lidem s omezenými příjmy, kteří by nedosáhli na klasický hypoteční úvěr. Stavět se bude asi 1500 bytů, z nichž část bude družstevních a část obecních. Byty budou stát v Černovicích a Novém i Starém Lískovci.

Na výstavišti přibude nový pavilon D. Stávající pavilon C bude opraven. Zastupitelé za tímto účelem včera schválili Veletrhům Brno a. s. půjčku ve výši 350 milionů.  Peníze společnost obdrží v letech 2019 a 2020, splatit by je měla do konce roku 2024. Celková investice do obou pavilonů bude 500 milionů korun. Akciová společnost Veletrhy Brno uhradí zbývajících 150 milionů z vlastních zdrojů.

Peníze, které se vyberou v novém systému parkování v centru Brna, budou ukládány do nově vzniklého  fondu mobility. Následně budou opět investovány do nových parkovišť, opatření pro pěší i cyklistickou dopravu, K+R parkovacích míst u základních a mateřských škol apod.

Zastupitelé také aktualizovali vyhlášku týkající se hazardu ve městě. Doplnili tak další adresu, kde je povoleno provozování živých her podle daných pravidel. Ve městě je povolena živá hra na třech místech.

Helga Kosturik, která se v roce 1928 narodila v Brně, odkázala městu část své pozůstalosti v Německém městě Wunsiedel. Jedná se o podíl z financí a dvoupokojového bytu. Tato pozůstalost má být využita pro účely domova důchodců. Zastupitelé včera schválili přijetí tohoto dědictví. Po získání potvrzení o nabytí dědictví může město majetek spravovat či požádat o jeho vypořádání.

Jelikož bylo včerejší zasedání Zastupitelstva města Brna poslední před komunálními volbami, poděkoval primátor Petr Vokřál všem jeho členům za spolupráci. Každý ze zastupitelů se podepsal do pamětní knihy a obdržel kromě děkovného dopisu také pamětní list a drobnou pozornost od města.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.