Přeskočit na obsah

Zastupitelé podpořili stavbu nového magistrátu i pavilonu na výstavišti

05. září 2018 3 minuty čtení
(gak) - Včerejší poslední řádné zasedání Zastupitelstva města Brna schválilo stavbu nové budovy magistrátu, kam se přesunou všechna stávající pracoviště. Jednalo se také o družstevním bydlení pro mladé lidi, penězích na stavbu nového pavilonu na brněnském výstavišti a zřízení fondu mobility. Zastupitelé také odsouhlasili přijetí dědictví z Německa.

 Zastupitelé včera udělali zásadní krok k tomu, aby se veškeré úřady města přestěhovaly do jedné společné budovy. Schválili totiž odkup akcií společnosti CD CENTRUM COMS, a.s. a město tak získalo pozemky na stavbu i vypracovaný projekt, podle kterého se může začít stavět. Stavbě takzvaného CD paláce za 1,5 miliardy korun tím už nic nebrání. Do žádného většího projektu se přitom radnice za celé 4 roky nepustila. Cílem je, aby lidé nemuseli vyřizovat potřebné doklady na patnácti pobočkách. Tolik úřadů nyní po celém Brně brněnský magistrát má. Sestěhování úředníků do jedné budovy má také ušetřit provozní náklady. Tento bod včera na zastupitelstvu podpořila i část opozice.

 Stavba bude umístěna na volném prostranství mezi Benešovou a Kolištěm u autobusového nádraží u Grandu za palácem Morava. Součástí projektu je 517 parkovacích míst v podzemním parkovišti, které budou sloužit jak návštěvníkům úřadu, tak lidem, kteří potřebují zaparkovat v centru.

Základní členský vklad 10 tisíc korun, 400 až 700 tisíc korun složených při podpisu smlouvy. A potom dalších 25 let, kdy mohou mladí v klidu bydlet a měsíčně splácet zbývající peníze až do doby, kdy se byt stane jejich majetkem. Tak bude vypadat projekt Družstevního bydlení pro mladé, jehož finální koncepci včera schválili brněnští zastupitelé. 

Projekt má pomoci řešit obtížnou situaci v bytové oblasti ve městě a má dát šanci na získání vlastního bydlení i lidem s omezenými příjmy, kteří by nedosáhli na klasický hypoteční úvěr. Stavět se bude asi 1500 bytů, z nichž část bude družstevních a část obecních. Byty budou stát v Černovicích a Novém i Starém Lískovci.

Na výstavišti přibude nový pavilon D. Stávající pavilon C bude opraven. Zastupitelé za tímto účelem včera schválili Veletrhům Brno a. s. půjčku ve výši 350 milionů.  Peníze společnost obdrží v letech 2019 a 2020, splatit by je měla do konce roku 2024. Celková investice do obou pavilonů bude 500 milionů korun. Akciová společnost Veletrhy Brno uhradí zbývajících 150 milionů z vlastních zdrojů.

Peníze, které se vyberou v novém systému parkování v centru Brna, budou ukládány do nově vzniklého  fondu mobility. Následně budou opět investovány do nových parkovišť, opatření pro pěší i cyklistickou dopravu, K+R parkovacích míst u základních a mateřských škol apod.

Zastupitelé také aktualizovali vyhlášku týkající se hazardu ve městě. Doplnili tak další adresu, kde je povoleno provozování živých her podle daných pravidel. Ve městě je povolena živá hra na třech místech.

Helga Kosturik, která se v roce 1928 narodila v Brně, odkázala městu část své pozůstalosti v Německém městě Wunsiedel. Jedná se o podíl z financí a dvoupokojového bytu. Tato pozůstalost má být využita pro účely domova důchodců. Zastupitelé včera schválili přijetí tohoto dědictví. Po získání potvrzení o nabytí dědictví může město majetek spravovat či požádat o jeho vypořádání.

Jelikož bylo včerejší zasedání Zastupitelstva města Brna poslední před komunálními volbami, poděkoval primátor Petr Vokřál všem jeho členům za spolupráci. Každý ze zastupitelů se podepsal do pamětní knihy a obdržel kromě děkovného dopisu také pamětní list a drobnou pozornost od města.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.