Zastupitelé podpořili stavbu nového magistrátu i pavilonu na výstavišti

  • 05. září 2018
  • 3 minuty čtení
(gak) - Včerejší poslední řádné zasedání Zastupitelstva města Brna schválilo stavbu nové budovy magistrátu, kam se přesunou všechna stávající pracoviště. Jednalo se také o družstevním bydlení pro mladé lidi, penězích na stavbu nového pavilonu na brněnském výstavišti a zřízení fondu mobility. Zastupitelé také odsouhlasili přijetí dědictví z Německa.

 Zastupitelé včera udělali zásadní krok k tomu, aby se veškeré úřady města přestěhovaly do jedné společné budovy. Schválili totiž odkup akcií společnosti CD CENTRUM COMS, a.s. a město tak získalo pozemky na stavbu i vypracovaný projekt, podle kterého se může začít stavět. Stavbě takzvaného CD paláce za 1,5 miliardy korun tím už nic nebrání. Do žádného většího projektu se přitom radnice za celé 4 roky nepustila. Cílem je, aby lidé nemuseli vyřizovat potřebné doklady na patnácti pobočkách. Tolik úřadů nyní po celém Brně brněnský magistrát má. Sestěhování úředníků do jedné budovy má také ušetřit provozní náklady. Tento bod včera na zastupitelstvu podpořila i část opozice.

 Stavba bude umístěna na volném prostranství mezi Benešovou a Kolištěm u autobusového nádraží u Grandu za palácem Morava. Součástí projektu je 517 parkovacích míst v podzemním parkovišti, které budou sloužit jak návštěvníkům úřadu, tak lidem, kteří potřebují zaparkovat v centru.

Základní členský vklad 10 tisíc korun, 400 až 700 tisíc korun složených při podpisu smlouvy. A potom dalších 25 let, kdy mohou mladí v klidu bydlet a měsíčně splácet zbývající peníze až do doby, kdy se byt stane jejich majetkem. Tak bude vypadat projekt Družstevního bydlení pro mladé, jehož finální koncepci včera schválili brněnští zastupitelé. 

Projekt má pomoci řešit obtížnou situaci v bytové oblasti ve městě a má dát šanci na získání vlastního bydlení i lidem s omezenými příjmy, kteří by nedosáhli na klasický hypoteční úvěr. Stavět se bude asi 1500 bytů, z nichž část bude družstevních a část obecních. Byty budou stát v Černovicích a Novém i Starém Lískovci.

Na výstavišti přibude nový pavilon D. Stávající pavilon C bude opraven. Zastupitelé za tímto účelem včera schválili Veletrhům Brno a. s. půjčku ve výši 350 milionů.  Peníze společnost obdrží v letech 2019 a 2020, splatit by je měla do konce roku 2024. Celková investice do obou pavilonů bude 500 milionů korun. Akciová společnost Veletrhy Brno uhradí zbývajících 150 milionů z vlastních zdrojů.

Peníze, které se vyberou v novém systému parkování v centru Brna, budou ukládány do nově vzniklého  fondu mobility. Následně budou opět investovány do nových parkovišť, opatření pro pěší i cyklistickou dopravu, K+R parkovacích míst u základních a mateřských škol apod.

Zastupitelé také aktualizovali vyhlášku týkající se hazardu ve městě. Doplnili tak další adresu, kde je povoleno provozování živých her podle daných pravidel. Ve městě je povolena živá hra na třech místech.

Helga Kosturik, která se v roce 1928 narodila v Brně, odkázala městu část své pozůstalosti v Německém městě Wunsiedel. Jedná se o podíl z financí a dvoupokojového bytu. Tato pozůstalost má být využita pro účely domova důchodců. Zastupitelé včera schválili přijetí tohoto dědictví. Po získání potvrzení o nabytí dědictví může město majetek spravovat či požádat o jeho vypořádání.

Jelikož bylo včerejší zasedání Zastupitelstva města Brna poslední před komunálními volbami, poděkoval primátor Petr Vokřál všem jeho členům za spolupráci. Každý ze zastupitelů se podepsal do pamětní knihy a obdržel kromě děkovného dopisu také pamětní list a drobnou pozornost od města.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít