Přeskočit na obsah

Šance pro mladé: první družstevní byty vzniknou do čtyř let

04. září 2018 3 minuty čtení
(rek) - Brněnští zastupitelé dnes schválili koncepci projektu Družstevního bydlení pro mladé. Cílem družstva má být podpora mladých lidí s omezenými příjmy, kteří nedosáhnou na klasický hypoteční úvěr. Pro družstevní bydlení vybrali zastupitelé lokality v Černovicích a Novém a Starém Lískovci.

Základní členský vklad 10 tisíc korun, 400 až 700 tisíc korun složených při podpisu smlouvy. A potom dalších 25 let, kdy mohou mladí v klidu bydlet a měsíčně splácet zbývající peníze až do doby, kdy se byt stane jejich majetkem. Tak bude vypadat projekt Družstevního bydlení pro mladé, jehož finální koncepci dnes schválili brněnští zastupitelé. 

Projekt má pomoci řešit obtížnou situaci v bytové oblasti ve městě a má dát šanci na získání vlastního bydlení i lidem s omezenými příjmy, kteří by nedosáhli na klasický hypoteční úvěr. „Založením bytového družstva chce město garantovat účastníkům projektu lepší podmínky pro výstavbu domu, které vyjedná s bankou či dodavateli družstva. Město chce touto cestou pomoci především mladým rodinám,“ říká první náměstek primátora Petr Hladík. 

Pro družstevní bydlení je v Brně vybráno několik lokalit: v Černovicích je to lokalita na Kaménkách, v Novém Lískovci pak lokalita Kamenný vrch II. a ve Starém Lískovci Západní brána. . Město tam počítá s výstavbou asi 1500 bytů, část z nich bude družstevních, část pak obecních za peníze města.

Podstatou projektu bude, že veškeré finanční prostředky na výstavbu bytů bude zajišťovat družstvo. Pro všechny členy je stanoven vstupní vklad 10 tisíc korun. Pro družstevníky pak bude další vklad stanoven podle velikosti bytu. Část peněz složí při podpisu smlouvy a zbytek podílu pak budou dále splácet každý měsíc podle nájemní smlouvy, maximálně však po dobu 25 let.

„Družstevník si vlastně byt od družstva pronajme, a to až do doby celkového splacení, kdy bude byt převeden do jeho osobního vlastnictví,“ vysvětluje dále první náměstek. 

Důležité bude, aby žadatelé pro vstup do družstva splňovali určené podmínky, které se mohou v průběhu let měnit. Mezi ně nyní patří například to, že žadatel musí být občanem ČR nebo členského státu EU. Žadateli se mohou stát jak manželé či partneři, tak i samoživitelé či samoživitelky. Důležité je, aby všichni nejpozději v den podání přihlášky dosáhli 18 let a aby samoživitelé nebyli starší 36 let. Manželé či partneři musejí prokazovat i to, že žijí ve společné domácnosti, všichni pak i to, že jejich čistý příjem se dohromady pohybuje mezi 35 a 50 tisíci korun za jeden kalendářní měsíc. Nikdo z žadatelů navíc nesmí vlastnit jakýkoli nemovitý majetek určený k bydlení a manželé pak nesmějí být v době podání žádosti účastníky rozvodového řízení. Zájemci musejí dále doložit výpisy z trestního rejstříku nebo potvrzení o bezdlužnosti. 

Všechny tyto podmínky zveřejní Bytový odbor Magistrátu města Brna na svých internetových stránkách. A také formulář a informace k přesnému zahájení registrace, která by měla začít v pondělí 1. října.

V rámci projektu byly vybrány tři rozvojové lokality, kde se mají nové družstevní byty stavět. V Černovicích to je lokalita Na Kaménkách, ve Starém Lískovci Západní brána a v Novém Lískovci pak Kamenný vrch II. Město tam počítá s výstavbou asi 1500 bytů, část z nich bude družstevních, část pak obecních za peníze města.

„Zatím není rozhodnuto, v jakém poměru, ale i kdybychom dali družstevních bytů polovinu, byly by to stovky bytů. Program je realistický v horizontu let 2018 až 2030, první lidé by se měli nastěhovat do čtyř let,“ dodává první náměstek primátora Petr Hladík.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.