Přeskočit na obsah

Začíná sto akcí v deseti dnech pro zdraví

21. září 2017 2 minuty čtení
(ik) – Již 23. ročník Brněnských dnů pro zdraví bude na pořadu od 22. září do 1. října.

Pro veřejnost je připraveno celkem 100 akcí na podporu zdravého životního stylu, a to pohybových aktivit, přednášek a seminářů z oblasti zdravé výživy, zdravotního poradenství, aktivního stárnutí a duševního zdraví.

Kompletní program kampaně je k dispozici na webu www.zdravemesto.brno.cz nebo v informačním centru magistrátu na Malinovského nám. 3. Akce je součást projektu Brno – Zdravé město.

Je přichystána i řada novinek.  Vyznavači vodního sportování se mohou těšit v sobotu 23. září na zážitek z nočního plavání v bazénu za Lužánkami s osvětleným bazénem, umocněný o pohled na záběry z mořského světa. Lužánecký plavecký stadion představí tento den i paddleboarding.

O tom, že smích léčí, zlepšuje zdraví, ale i vztahy v rodině, se můžete přesvědčit ve středu 27. září ve Family Pointu na Josefské ulici, kde jsou připraveny ukázky tzv. smícho-cviků.

Brněnské dny pro zdraví přináší i možnost absolvovat řadu zdravotních vyšetření. V úterý 26. září v odpoledních hodinách bude v Knihovně J. Mahena na Kobližné ulici probíhat měření dioptrií a zjišťování očních vad včetně tupozrakosti a šilhání u dětí. Prostřednictvím krátkých workshopů se zájemci naučí, jak cvičit svůj zrak a dozvědí se, které potraviny prospívají našim očím.

Mendelovo muzeum ve spolupráci s Oddělením Lékařské genetiky FN Brno seznáním s možnostmi diagnostiky genetických onemocnění, o jejichž existenci v rámci rodiny mnohdy vůbec nevíme. Účastníci přednášky si za pomoci odborníků budou moci sestavit svůj vlastní rodokmen.

Součástí jsou i akce zaměřené na zdravou výživu. V sobotu 23. září budou dětem i dospělým na Komenského náměstí k dispozici studenti lékařské fakulty z oboru nutriční terapie. Přítomným nabídnou individuální konzultace včetně měření tělesného tuku v nutriční ambulanci.

Další informace jsou i v tiskové zprávě zde.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.