Přeskočit na obsah

Začíná stavba VMO na Žabovřeské

03. října 2018 3 minuty čtení
(fpo) – Ředitelství silnic a dálnic společně s městem Brnem slavnostně zahájilo výstavbu další části VMO na Žabovřeské. Realizací první a následně druhé etapy tohoto projektu zde bude odstraněno zúžení, tzv. brněnský špunt, který v těchto místech léta komplikuje dopravu. Stavební práce začnou v pondělí 8. října 2018, a to přípravou území, přeložkami inženýrských sítí nebo vybudováním obslužné komunikace. Na tyto úkony je vydáno platné stavební povolení.

Dlouho připravovaná stavba měla začít na začátku srpna letošního roku. Těsně před nabytím právní moci posledního stavebního povolení se proti němu odvolal spolek Voda z Tetčic. Přesto se však podařilo část stavby rozjet. „Tento úsek Velkého městského okruhu bude důležitý nejen pro Brňany, ale i pro řidiče z celého kraje. Před začátkem stavby bylo jedno stavební povolení napadeno. Díky třem dalším povolením však můžeme na těchto úsecích pracovat. Jakmile se projekt rozestaví, tak jsem přesvědčen, že vyřešíme rozklad podaný Vodou z Tetčic a následně budeme schopni předat stavbu do užívání řidičům,“ uvedl na tiskové konferenci k předání staveniště Dan Ťok, ministr dopravy. „Jsem rád, že se v Brně investuje do dopravní infrastruktury. Spolupráce s ŘSD funguje perfektně a pokračujeme v přípravách dalších staveb. Doufám, že nám v tomto Voda z Tetčic a podobná sdružení  nebudou bránit,“ dodal primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.

Podél stávající dvoupruhové silnice je vedena tramvajová trať. Úzký koridor mezi řekou a skalním masivem v současné době neumožňuje vést vedle sebe čtyřpruhovou komunikaci Velkého městského okruhu společně s tramvajovou tratí. Realizací stavby se toto umožní a tím se zklidní doprava v celém severozápadním sektoru města až po výjezd z Husovického tunelu. „I když se to nezdá, tyto necelé 2 kilometry silnice jsou nesmírně důležitou částí brněnské dopravy a pokud by nebylo snahy města, nebyli bychom v přípravách tak daleko. Rád bych také poděkoval za vstřícnost zhotoviteli a zároveň bych řidiče poprosil o trpělivost. Dopady této stavby se budeme snažit minimalizovat,“ uvedl generální ředitel ŘSD ČR Jan Kroupa. 

Po celou dobu prací bude provoz částečně omezen. Významnější uzavírkou bude jen rekonstrukce mimoúrovňového křížení Kníničská, která podle smlouvy ale nesmí trvat déle než 5 měsíců. První etapa prací zahrnuje právě úsek od mimoúrovňové křižovatky Kníničská po budoucí vyústění tramvajového tunelu na Žabovřeské. Dojde zde k rozšíření stávající dvoupruhové komunikace na dělený čtyřpruh, úpravě ramp mimoúrovňové křižovatky, opravě stávajícího silničního mostu, výměně a doplnění protihlukových opatření. Stavět se bude také nová obslužná komunikace a rekonstruovat tramvajová trať. Délka prací je stanovena na 20 měsíců. V průběhu první etapy naváže etapa druhá, která zahrnuje především ražbu tunelu a rozšíření silnice v jeho sousedství. Délku druhé etapy, a tím i celkovou délku stavby tohoto úseku VMO bude možné upřesnit po dokončení výběrového řízení na zhotovitele.

Trasa silnice I/42 tvoří městský okruh v Brně a zároveň je součástí silniční sítě České republiky a dílčí část i mezinárodní silniční sítě E461. Z hlediska celoměstské dopravní struktury bude velký městský okruh jako celek zajišťovat vnější, tranzitní i cílové mimoměstské a vnitroměstské dopravní vztahy a tím výrazně odlehčí komunikacím uvnitř města.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.