Přeskočit na obsah

Žáci mapují životy pamětníků, projekt Příběhy našich sousedů podpoří město

22. října 2019 2 minuty čtení
(mesz) - Setkat se s pamětníkem, vyslechnout jeho příběh, ten zaznamenat a vytvořit o něm rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž. To je úkol žáků, kteří se zapojili do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů organizace Post Bellum. Jedenácti zúčastněným školám chtějí brněnští radní poskytnout skoro 300 tisíc korun, schválit to musí ještě listopadové zastupitelstvo.

Přibližně sto žáků osmých a devátých tříd se za doprovodu svých učitelů a koordinátorů z Post Bellum na několik měsíců stane rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy. Jejich úkolem bude vyzpovídat pamětníka ze svého okolí, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy, a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument, komiks. „Finanční prostředky poslouží na pořízení potřebného materiálu, a také na koordinátory, kteří žáky povedou při jejich práci,“ upřesnil radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.

Projekt pořádá společnost Post Bellum, která si dala za cíl mapovat příběhy pamětníků jak v Brně, tak v Jihomoravském kraji. „Tímto netradičním způsobem chceme vzdělávat žáky v našich moderních dějinách a také přispět k mezigeneračnímu porozumění,“ přiblížil Jaroslav Suchý. David Butula z Paměti národa vyzdvihuje propojení projektu s dovednostmi, které si děti vyzkoušejí: „Žáci se díky tomuto projektu seznámí s technikami, jakými pracují moderní média, a dozvědí se něco o novodobých dějinách i o lokální historii.“ Mezigenerační předávání zkušeností považují v Paměti národa za nejpřirozenější formu vzdělávání. „Žádná učebnice nedokáže inspirovat tak jako vyprávěný příběh,“ dodal Butula. 

Výsledky snažení žáků budou představeny v červnu příštího roku na závěrečném prezentačním dni. „Pokud budou mít základní školy zájem, rádi bychom v tomto projektu pokračovali i v dalších letech,“ dodal Jaroslav Suchý. „Jedná se o velmi úspěšnou aktivitu, která si v Brně již našla své místo – naše školy se do ní postupně zapojovaly už od roku 2014. Proto jsme se ji letos poprvé rozhodli finančně podpořit přímo z úrovně města. Vzpomínky pamětníků jsou pro mladé generace velmi důležité. Vidíme to třeba i u právě probíhajících akcí, které připomínají třicáté výročí událostí listopadu 1989,“ doplnila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Výstupy projektu Příběhy našich sousedů jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.