(mesz) - Setkat se s pamětníkem, vyslechnout jeho příběh, ten zaznamenat a vytvořit o něm rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž. To je úkol žáků, kteří se zapojili do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů organizace Post Bellum. Jedenácti zúčastněným školám chtějí brněnští radní poskytnout skoro 300 tisíc korun, schválit to musí ještě listopadové zastupitelstvo.
Přibližně sto žáků osmých a devátých tříd se za doprovodu svých učitelů a koordinátorů z Post Bellum na několik měsíců stane rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy. Jejich úkolem bude vyzpovídat pamětníka ze svého okolí, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy, a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument, komiks. „Finanční prostředky poslouží na pořízení potřebného materiálu, a také na koordinátory, kteří žáky povedou při jejich práci,“ upřesnil radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.
Projekt pořádá společnost Post Bellum, která si dala za cíl mapovat příběhy pamětníků jak v Brně, tak v Jihomoravském kraji. „Tímto netradičním způsobem chceme vzdělávat žáky v našich moderních dějinách a také přispět k mezigeneračnímu porozumění,“ přiblížil Jaroslav Suchý. David Butula z Paměti národa vyzdvihuje propojení projektu s dovednostmi, které si děti vyzkoušejí: „Žáci se díky tomuto projektu seznámí s technikami, jakými pracují moderní média, a dozvědí se něco o novodobých dějinách i o lokální historii.“ Mezigenerační předávání zkušeností považují v Paměti národa za nejpřirozenější formu vzdělávání. „Žádná učebnice nedokáže inspirovat tak jako vyprávěný příběh,“ dodal Butula.
Výsledky snažení žáků budou představeny v červnu příštího roku na závěrečném prezentačním dni. „Pokud budou mít základní školy zájem, rádi bychom v tomto projektu pokračovali i v dalších letech,“ dodal Jaroslav Suchý. „Jedná se o velmi úspěšnou aktivitu, která si v Brně již našla své místo – naše školy se do ní postupně zapojovaly už od roku 2014. Proto jsme se ji letos poprvé rozhodli finančně podpořit přímo z úrovně města. Vzpomínky pamětníků jsou pro mladé generace velmi důležité. Vidíme to třeba i u právě probíhajících akcí, které připomínají třicáté výročí událostí listopadu 1989,“ doplnila primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Výstupy projektu Příběhy našich sousedů jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.