Díky Andymu Warholovi jsou plechovky od Campbellovy polévky nesmrtelné (dílo je z roku 1968).
{foto:archiv Slovenske narodni galerie}
V neděli 19. srpna končí v Pražákově paláci výstava Andy Warhol - Slovenská lekce. Moravská galerie pro návštěvníky připravila lákavou rozlučku. Každý, kdo přinese v tento den plechovku Coca-Coly a umístí ji do kolektivní výtvarné kompozice v Pražákově paláci, má vstup na výstavu zdarma.Výstava o Andym Warholovi - vůdčí osobnosti pop-artu - je součástí slovenské sezóny, která v roce 2007 panuje v Moravské galerii v Brně. Těžištěm byla expozice Slovenský mýtus, která představovala obraz nejbližších sousedů v umění 20. století. 30. srpna začíná pro změnu výstava České a slovenské sklo v exilu. V mezidobí je možno se v Pražákově paláci seznámit s dílem postmoderního umělce Andyho Warhola, rodáka z amerického Pittsburghu, jehož rodiče pocházeli z východoslovenské rusínské komunity.
Začínal tvorbou reklamních materiálů, která se postupně prolnula s tvorbou uměleckou - od 60. let minulého století maloval plátna s motivy z komiksů a reklam (světoznámé je zobrazení plechovek s Campbellovou polévkou), proslulý je používáním techniky sítotisku, která umožňuje jednoduché opakování. Andy Warhol natočil také několik filmů, z nichž nejznámější je The Chelsea Girls, a dlouhá léta mapoval americkou kulturní identitu a konzumní společnost s kultem hvězd.
Jeho osobnost a dílo spojují svět umění, reklamy, módy, nezávislé hudby i filmu. Od Warholovy smrti letos uplynulo dvacet let a dodnes inspiruje jiné umělce - nejnověji nonkonformní americkou uměleckou scénu 60. let, jíž dominoval, představuje film Warholka, uvedený do českých kin počátkem prázdnin.
Výstava Andy Warhol - Slovenská lekce se koná ve spolupráci se Slovenskou národní galerií v Bratislavě, Muzeem moderního umění Andyho Warhola v Medzilaborcích a Středoevropskou nadací se sídlem v Bratislavě.
(zug)