Přeskočit na obsah

Výstavba 25metrového bazénu za Lužánkami začíná, hotovo by mělo být do dvou let

30. září 2021

Slavnostní poklepání základního kamene nového 25metrového bazénu za Lužánkami proběhlo 30. 9. ve 14 hodin. Nový bazén Městského plaveckého stadionu Lužánky by měl pomoci s nedostatkem plaveckých ploch v Brně. Bude doplňovat současný areál s 50metrovým bazénem, který se dočká modernizace a navýšení kapacity šaten. Rekonstrukce čeká i přilehlé parkoviště, pochozí lávku, schodiště a přístupové plochy, které budou bezbariérové.

Nová plovárna bude sloužit nejen sportovcům, ale také veřejnosti. „Brno má málo plaveckých bazénů. S návratem povinného plaveckého výcviku do školních osnov tento problém vyčnívá ještě více. Nyní některé děti dokonce musí jezdit plavat mimo Brno,“ popisuje 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík. Hlavním důvodem výstavby je nedostatek sportovišť pro plaveckou výuku na základních, středních a vysokých školách. „Vedle pětadvacetimetrového bazénu vznikne ještě jeden šestnáctimetrový, který bude sloužit těm nejmenším plavcům a výuce školního plavání,“ doplňuje Hladík.

Zástupci města však doufají, že novým plaveckým bazénem podpoří i nárůst členské základny organizovaného plavání. „Chtěli jsme vybudovat sportoviště, které Brňanům poskytne širokou nabídku plaveckých sportů. V bazénu si budou moci zaplavat děti, zároveň poslouží jako zázemí i vrcholovým sportovcům, a to jak v individuálních, tak kolektivních sportech,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Nová budova bude propojena se současným plaveckým stadionem z roku 1978. Díky 25metrovým dráhám se v Brně budou moci pořádat mezinárodní plavecké soutěže. „Nový bazén totiž bude sloužit jako rozplavbový, který je při těchto typech soutěží podmínkou. Jeho rozměry proto byly navrženy tak, aby splnily pravidla Mezinárodní plavecké federace,“ vysvětluje radní pro školství a sport Jaroslav Suchý. Bazén bude mít 8 drah o šířce 2,5 metru, hloubka se bude pohybovat od 1,2 do 1,6 metru. U nového bazénu bude navíc k dispozici i tribuna pro 200 osob.

„Výstavba krytého bazénu je jednou z největších sportovních investic tohoto roku. Náklady financuje statutární město Brno s finanční podporou Národní sportovní agentury a jsou vyčísleny na 248 milionů bez DPH (z toho 90 milionů Kč tvoří dotace Národní sportovní agentury). Plánovaná doba ukončení stavebních prací a předání do provozu je v květnu 2023,“ říká Martin Mikš, generální ředitel městské společnosti STAREZ – SPORT, a. s., která je odpovědná za realizaci projektu. Celková částka zahrnuje také náklady na rekonstrukci vstupních prostor, terasy a šaten u stávajícího bazénu. Modernizovány budou přilehlé plochy, chodníky a parkovací místa.

Vizualizace najdete ve starší tiskové zprávě.

Michaela Dittrichová
tisková mluvčí
Tel.: 533 033 800
Mob.: 704 608 908
Křídlovická 34, 603 00 Brno
starez.sportujemevbrne.cz                                                     

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.