Výstava v Křížové chodbě připomíná, že před padesáti lety nám tanky přivezly „bratrskou pomoc“ - Tiskový servis

Výstava v Křížové chodbě připomíná, že před padesáti lety nám tanky přivezly „bratrskou pomoc“

  • 31. července 2018
  • 2 minuty čtení

AKTUALIZOVÁNO (mak) – Tragickému období okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy je věnována výstava s lapidárním názvem 1968, která byla u příležitosti 50. výročí této události slavnostně zahájena 1. srpna v 10 hodin v Křížové chodbě Nové radnice. V tentýž den v 18 hodin se na Hvězdárně a planetáriu města Brna uskuteční beseda s veterány 7. výsadkového pluku zvláštního určení v Holešově a s brigádním generálem Emilem Bočkem.

Výstava v Křížové chodbě připomíná, že před padesáti lety nám tanky přivezly „bratrskou pomoc“
Výstava v Křížové chodbě připomíná, že před padesáti lety nám tanky přivezly „bratrskou pomoc“

Účastník československého zahraničního odboje za druhé světové války a pilot RAF brigádní generál Emil Boček dnes společně s představiteli města a Jihomoravského kraje zahájil výstavu, která prostřednictvím fotografií, archivních dokumentů či vzpomínek pamětníků zpřítomňuje jednu z traumatických událostí naší novodobé historie – okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Ta ukončila tzv. pražské jaro, tedy snahu o demokratizaci naší země a její postupné vymanění z vlivu Sovětského svazu. 

„Výstavou 1968 a doprovodnou vícejazyčnou publikací chceme ono tragické léto připomenout především mladé generaci. Nepochybuji však o tom, že nová fakta, svědectví či neznámé dokumenty, které jsme na výstavě shromáždili, zaujmou i pamětníky těchto událostí,“ uvedl Jan Kratochvil, spoluautor projektu a zakladatel brněnského Muzea českého a slovenského exilu 20. století.

Pozornost je v expozici věnována také období bezprostředně po okupaci a událostem roku 1969, tedy vzedmutí odporu českého národa po sebeupálení Jana Palacha a při prvním výročí okupace.

„Podařilo se nám například zajistit veškeré podklady k obětem jak na naší straně, tak k úmrtím na straně okupačních vojsk či výpověď přímého svědka zavraždění Dany Muzikářové během protestních akcí při prvním výročí okupace v Brně,“ dodal Jan Kratochvil.

Výstava v Křížové chodbě Nové radnice potrvá do 21. srpna 2018. Vstup je volný.

Další články z rubriky