Přeskočit na obsah

Výstava v Křížové chodbě připomíná, že před padesáti lety nám tanky přivezly „bratrskou pomoc“

31. července 2018 2 minuty čtení
AKTUALIZOVÁNO (mak) – Tragickému období okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy je věnována výstava s lapidárním názvem 1968, která byla u příležitosti 50. výročí této události slavnostně zahájena 1. srpna v 10 hodin v Křížové chodbě Nové radnice. V tentýž den v 18 hodin se na Hvězdárně a planetáriu města Brna uskuteční beseda s veterány 7. výsadkového pluku zvláštního určení v Holešově a s brigádním generálem Emilem Bočkem.

Účastník československého zahraničního odboje za druhé světové války a pilot RAF brigádní generál Emil Boček dnes společně s představiteli města a Jihomoravského kraje zahájil výstavu, která prostřednictvím fotografií, archivních dokumentů či vzpomínek pamětníků zpřítomňuje jednu z traumatických událostí naší novodobé historie – okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Ta ukončila tzv. pražské jaro, tedy snahu o demokratizaci naší země a její postupné vymanění z vlivu Sovětského svazu. 

„Výstavou 1968 a doprovodnou vícejazyčnou publikací chceme ono tragické léto připomenout především mladé generaci. Nepochybuji však o tom, že nová fakta, svědectví či neznámé dokumenty, které jsme na výstavě shromáždili, zaujmou i pamětníky těchto událostí,“ uvedl Jan Kratochvil, spoluautor projektu a zakladatel brněnského Muzea českého a slovenského exilu 20. století.

Pozornost je v expozici věnována také období bezprostředně po okupaci a událostem roku 1969, tedy vzedmutí odporu českého národa po sebeupálení Jana Palacha a při prvním výročí okupace.

„Podařilo se nám například zajistit veškeré podklady k obětem jak na naší straně, tak k úmrtím na straně okupačních vojsk či výpověď přímého svědka zavraždění Dany Muzikářové během protestních akcí při prvním výročí okupace v Brně,“ dodal Jan Kratochvil.

Výstava v Křížové chodbě Nové radnice potrvá do 21. srpna 2018. Vstup je volný.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.