Přeskočit na obsah

Volné dny můžete prožít angažovaně, na výstavě nebo na curlingu

25. února 2022 2 minuty čtení
(zob) – Myslet na víkendovou zábavu se zdá být v kontextu, kdy dějiny doslova kráčí v našem nejbližším okolí, takřka nemožné. Je však důležité udržet si psychiku a mysl v co největší pohodě, proto kromě informací, jak pomoci, přinášíme i pravidelný přísun víkendové akcí ve městě Brně.

Aktuální dění na Ukrajině nemůže nikoho nechat klidným. V Brně se bude konat několik akcí, na kterých můžete vyjádřit názor a podpořit válkou sužovanou zemi a její obyvatele. Demonstrace se bude konat v neděli v pravé poledne na Dominikánském náměstí. Vystoupí na ní i primátorka města Brna Markéta Vaňková a Anna Proshko, konzulka Ukrajiny v Brně. Akce jsou pokojným vyjádřením nesouhlasu, proto apelujeme na slušné chování a záměry účastníků. Podpořit Ukrajinu můžete také pomocí sbírky, kterou vyhlásil jak Člověk v tísni, tak například Diecézní charita Brno

Utonulá hvězda je název výstavy Institutu Paměti národa, která se koná na Radnické 10. Na ní se seznámíte s unikátní sbírkou antisemitské propagandy. Expozice mapuje vývoj a podoby fenoménu za první republiky a protektorátu. Protižidovské karikatury jsou prezentovány dohromady s příběhy pamětníku, jenž dobu antisemitské propagandy přežili. 

Galerie Fait od tohoto týdne vystavuje práce tří umělců. Lenka Vítková v expozici První kniha emblémů akcentuje téma vizuálně textového spojení. Promyšlený kurátorský záměr její dílo skládá do labyrintu plného psaného slova a obrazů. Kreslířka Inge Kosková se představuje se svou tvorbou i dílem, které vzniklo přímo v prostoru galerie a výstava Kvalita světla z oddělené sféry a kvalita rotujícího světla Martina Vongreje ukazuje umělce v subtilní poloze. Ve svém díle využívá geometrie barevných bodů v prostoru. 

Neobvyklý zážitek slibuje koncert na brněnské hvězdárně. V sobotu vystoupí Smyčce Pražského filmového orchestru a vezmou vás do kouzelného světa filmové hudby. Hudebníci vyberou to nejlepší z tohoto bohatého žánru a koncertem vás provede dirigent Jiří Korynta.

Netradiční procházku si vychutnáte v zahradě vily Stiassni. S jejím zahradníkem prozkoumáte nejen probouzející se přírodu, ale také netradiční výhledy na vilu i její okolí. 

Zaujal vás curling? Vyrazte v neděli na turnaj přímo pro amatéry. V hale na Lazaretní si zahrajete v týmu i jako samotní hráči. Bližší informace o tom, co na led s sebou najdete na webu. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.