Přeskočit na obsah

Volební víkend nabídne i Noc vědců nebo motorkářskou show

05. října 2018 4 minuty čtení
(gak) - Plnoletí mají tento víkend na programu pravděpodobně volby. Ve městě se ale uskuteční řada dalších událostí. Centrum žije designem, přichystána je Noc vědců i hudební koncerty.

Od páteční druhé hodiny odpolední do soboty stejného času se v Brně otevřou volební místnosti. Lidé si zvolí své budoucí zastupitele, a to jak na magistrát, tak i v jednotlivých městských částech. Proběhnou navíc také volby do Senátu, a to v senátním obvodě č. 59 Brno-město. Podrobné informace o volbách včetně návodu, jak volit, naleznete v tomto článku. Průběžnou účast zjistíte na našem Twitteru, konečné výsledky také na webu i Facebooku BRNOmycity

Po osmi letech se znovu otevřel hotel Avion. Avšak pouze výjimečně. Až do neděle se stal dějištěm festivalu Brno Design Days. Jeho letošním ústředním tématem je DISCLOSE, tedy odhalování tajemství. Přednášky jsou sice vyprodané, stále ale zbývá možnost přihlásit se na workshopy. Pro zájemce je také připraven jednorázový vstup do hotelu, kde probíhá doprovodný program. Všechny čtyři dny si návštěvníci mohou zakoupit designové kousky v exishopu, posedět v pop-up kavárně s knihovnou, kterou mají na svědomí Soffa magazín a brněnská kavárna Industra. Promítat zde bude také Kino Art, pokojové květiny nabídnou Kvítka v bytě a ke zhlédnutí je připravena výstava prací studentů brněnských uměleckých oborů 
Vstupenku je možné koupit na místě a vyjde na 90 korun. Více informací najdete na webu https://brnodesigndays.cz/

Prostory Uměleckoprůmyslového muzea v Husově se na tři dny, od 4. do 6. října, změnily v Laboratoře řemesel, kam je možné zdarma vstoupit a nahlédnout pod ruce designérům z Česka a Rakouska. Návštěvníci uvidí například návrhy křišťálových lustrů rakouské firmy Lobmeyr či exkluzivní ultralehká zavazadla a módní doplňky z karbonu brněnské značky Prochazka | Carbon Luggage. Ryze současné trendy ve vývoji a výrobě elektronických hudebních nástrojů ukazují brněnští inovátoři Bastl Instruments a svou neotřelou tvorbu prezentují mimo jiné také inovativní „porcelánový“ designér Daniel Piršč či představitelka ekodesignu Světlana Kulíšková Ruggiero, která pokračuje ve stopách Inez Tuschnerové a rozvíjí tradiční technologii netkané textilie artprotis. S dílem Inez Tuschnerové se pak mohou zájemci blíže seznámit na současné výstavě v Pražáková paláci. 

Masarykova univerzita, VUT, Mendelova univerzita a Univerzita obrany, VIDA! science centrum i Technické muzeum v Brně si připravili speciální program k Noci vědců. Ta se uskuteční dnes večer. Zájemcům se otevřou vědecká pracoviště, připraven je i zajímavý a široký program, často zaměřený ke 100. výročí vzniku Československa. Kompletní harmonogram podle institucí naleznete na rozcestníku http://noc-vedcu.cz/.

KOMA je první festival svého druhu v Brně, který představuje současnou komiksovou tvorbu. Komiksové iniciativy KOMIXXX – galerie Šaufenstr – časopis Aargh! spojily své síly a už počtvrté prezentují odlišné formy pojetí komiksu a současného umění jako dva provázané světy. Elementy v podobě výstav, živého malování, výtvarných instalací, symposií, filmových projekcí, workshopů, komiksového trhu, koncertů, divadel či storytellingu vtahují diváky do jednotlivých událostí, které utvářejí KOMU jako živoucí organismus. Čtvrtý ročník Mezinárodního komiksového festivalu KOMA ponese podtitul „Extinction – ohrožené druhy“ a pokračuje v Brně až do neděle. Program naleznete na https://festivalkoma.cz/.

Dalším festivalem ve městě je také Jazz Groove Brno. V sobotu v jeho rámci rozezní Sono Centrum vystoupení Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers vs. Bratislava Hot Serenaders. Na koncert zbývá posledních pár vstupenek.

Tuto sobotu 6. října se na Masarykově okruhu koná Motoshow rekord. Tradiční akce se z původní vzpomínkové jízdy za zesnulého pilota MotoGP Marca Simoncelliho vyvinula do největšího českého motorkářského srazu na závěr sezóny. Loni se jí zúčastnilo téměř 3 000 motorkářů. Zájemci mohou dorazit na libovolných strojích (včetně tříkolek a čtyřkolek), účast je zdarma. V čele kolony pojedou osobnosti českého motocyklového prostředí. Mezi nimi se na svém skútru poveze i komentátor Masarykova okruhu Martin Straka. Hromadná jízda startuje v 11:30.

Světový den zvířat oslaví v Zoo Brno také v sobotu. Pro děti i jejich rodiče bude připravena naučná stezka po zoo. Tradičně budou na programu zajímavosti ze zvířecí říše, ale také do problematika plastů, které způsobují na naší planetě mnoho problémů. Návštěvníci se zvířecím příjmením budou mít v tento den vstup do zoo za 10 Kč. 

Ve vstupní hale Nemocnice Milosrdných bratří je ke zhlédnutí výstava fotografií Tomáše Hebkého s názvem:" Deset podob Jihomoravského kraje". Ta potrvá až do 5. prosince.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.