Volební víkend nabídne i Noc vědců nebo motorkářskou show - Tiskový servis

Volební víkend nabídne i Noc vědců nebo motorkářskou show

  • 05. října 2018
  • 4 minuty čtení

(gak) - Plnoletí mají tento víkend na programu pravděpodobně volby. Ve městě se ale uskuteční řada dalších událostí. Centrum žije designem, přichystána je Noc vědců i hudební koncerty.

Od páteční druhé hodiny odpolední do soboty stejného času se v Brně otevřou volební místnosti. Lidé si zvolí své budoucí zastupitele, a to jak na magistrát, tak i v jednotlivých městských částech. Proběhnou navíc také volby do Senátu, a to v senátním obvodě č. 59 Brno-město. Podrobné informace o volbách včetně návodu, jak volit, naleznete v tomto článku. Průběžnou účast zjistíte na našem Twitteru, konečné výsledky také na webu i Facebooku BRNOmycity

Po osmi letech se znovu otevřel hotel Avion. Avšak pouze výjimečně. Až do neděle se stal dějištěm festivalu Brno Design Days. Jeho letošním ústředním tématem je DISCLOSE, tedy odhalování tajemství. Přednášky jsou sice vyprodané, stále ale zbývá možnost přihlásit se na workshopy. Pro zájemce je také připraven jednorázový vstup do hotelu, kde probíhá doprovodný program. Všechny čtyři dny si návštěvníci mohou zakoupit designové kousky v exishopu, posedět v pop-up kavárně s knihovnou, kterou mají na svědomí Soffa magazín a brněnská kavárna Industra. Promítat zde bude také Kino Art, pokojové květiny nabídnou Kvítka v bytě a ke zhlédnutí je připravena výstava prací studentů brněnských uměleckých oborů 
Vstupenku je možné koupit na místě a vyjde na 90 korun. Více informací najdete na webu https://brnodesigndays.cz/

Prostory Uměleckoprůmyslového muzea v Husově se na tři dny, od 4. do 6. října, změnily v Laboratoře řemesel, kam je možné zdarma vstoupit a nahlédnout pod ruce designérům z Česka a Rakouska. Návštěvníci uvidí například návrhy křišťálových lustrů rakouské firmy Lobmeyr či exkluzivní ultralehká zavazadla a módní doplňky z karbonu brněnské značky Prochazka | Carbon Luggage. Ryze současné trendy ve vývoji a výrobě elektronických hudebních nástrojů ukazují brněnští inovátoři Bastl Instruments a svou neotřelou tvorbu prezentují mimo jiné také inovativní „porcelánový“ designér Daniel Piršč či představitelka ekodesignu Světlana Kulíšková Ruggiero, která pokračuje ve stopách Inez Tuschnerové a rozvíjí tradiční technologii netkané textilie artprotis. S dílem Inez Tuschnerové se pak mohou zájemci blíže seznámit na současné výstavě v Pražáková paláci. 

Masarykova univerzita, VUT, Mendelova univerzita a Univerzita obrany, VIDA! science centrum i Technické muzeum v Brně si připravili speciální program k Noci vědců. Ta se uskuteční dnes večer. Zájemcům se otevřou vědecká pracoviště, připraven je i zajímavý a široký program, často zaměřený ke 100. výročí vzniku Československa. Kompletní harmonogram podle institucí naleznete na rozcestníku http://noc-vedcu.cz/.

KOMA je první festival svého druhu v Brně, který představuje současnou komiksovou tvorbu. Komiksové iniciativy KOMIXXX – galerie Šaufenstr – časopis Aargh! spojily své síly a už počtvrté prezentují odlišné formy pojetí komiksu a současného umění jako dva provázané světy. Elementy v podobě výstav, živého malování, výtvarných instalací, symposií, filmových projekcí, workshopů, komiksového trhu, koncertů, divadel či storytellingu vtahují diváky do jednotlivých událostí, které utvářejí KOMU jako živoucí organismus. Čtvrtý ročník Mezinárodního komiksového festivalu KOMA ponese podtitul „Extinction – ohrožené druhy“ a pokračuje v Brně až do neděle. Program naleznete na https://festivalkoma.cz/.

Dalším festivalem ve městě je také Jazz Groove Brno. V sobotu v jeho rámci rozezní Sono Centrum vystoupení Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers vs. Bratislava Hot Serenaders. Na koncert zbývá posledních pár vstupenek.

Tuto sobotu 6. října se na Masarykově okruhu koná Motoshow rekord. Tradiční akce se z původní vzpomínkové jízdy za zesnulého pilota MotoGP Marca Simoncelliho vyvinula do největšího českého motorkářského srazu na závěr sezóny. Loni se jí zúčastnilo téměř 3 000 motorkářů. Zájemci mohou dorazit na libovolných strojích (včetně tříkolek a čtyřkolek), účast je zdarma. V čele kolony pojedou osobnosti českého motocyklového prostředí. Mezi nimi se na svém skútru poveze i komentátor Masarykova okruhu Martin Straka. Hromadná jízda startuje v 11:30.

Světový den zvířat oslaví v Zoo Brno také v sobotu. Pro děti i jejich rodiče bude připravena naučná stezka po zoo. Tradičně budou na programu zajímavosti ze zvířecí říše, ale také do problematika plastů, které způsobují na naší planetě mnoho problémů. Návštěvníci se zvířecím příjmením budou mít v tento den vstup do zoo za 10 Kč. 

Ve vstupní hale Nemocnice Milosrdných bratří je ke zhlédnutí výstava fotografií Tomáše Hebkého s názvem:" Deset podob Jihomoravského kraje". Ta potrvá až do 5. prosince.

Další články z rubriky