Přeskočit na obsah

Volební víkend nabídne i Noc vědců nebo motorkářskou show

05. října 2018 4 minuty čtení
(gak) - Plnoletí mají tento víkend na programu pravděpodobně volby. Ve městě se ale uskuteční řada dalších událostí. Centrum žije designem, přichystána je Noc vědců i hudební koncerty.

Od páteční druhé hodiny odpolední do soboty stejného času se v Brně otevřou volební místnosti. Lidé si zvolí své budoucí zastupitele, a to jak na magistrát, tak i v jednotlivých městských částech. Proběhnou navíc také volby do Senátu, a to v senátním obvodě č. 59 Brno-město. Podrobné informace o volbách včetně návodu, jak volit, naleznete v tomto článku. Průběžnou účast zjistíte na našem Twitteru, konečné výsledky také na webu i Facebooku BRNOmycity

Po osmi letech se znovu otevřel hotel Avion. Avšak pouze výjimečně. Až do neděle se stal dějištěm festivalu Brno Design Days. Jeho letošním ústředním tématem je DISCLOSE, tedy odhalování tajemství. Přednášky jsou sice vyprodané, stále ale zbývá možnost přihlásit se na workshopy. Pro zájemce je také připraven jednorázový vstup do hotelu, kde probíhá doprovodný program. Všechny čtyři dny si návštěvníci mohou zakoupit designové kousky v exishopu, posedět v pop-up kavárně s knihovnou, kterou mají na svědomí Soffa magazín a brněnská kavárna Industra. Promítat zde bude také Kino Art, pokojové květiny nabídnou Kvítka v bytě a ke zhlédnutí je připravena výstava prací studentů brněnských uměleckých oborů 
Vstupenku je možné koupit na místě a vyjde na 90 korun. Více informací najdete na webu https://brnodesigndays.cz/

Prostory Uměleckoprůmyslového muzea v Husově se na tři dny, od 4. do 6. října, změnily v Laboratoře řemesel, kam je možné zdarma vstoupit a nahlédnout pod ruce designérům z Česka a Rakouska. Návštěvníci uvidí například návrhy křišťálových lustrů rakouské firmy Lobmeyr či exkluzivní ultralehká zavazadla a módní doplňky z karbonu brněnské značky Prochazka | Carbon Luggage. Ryze současné trendy ve vývoji a výrobě elektronických hudebních nástrojů ukazují brněnští inovátoři Bastl Instruments a svou neotřelou tvorbu prezentují mimo jiné také inovativní „porcelánový“ designér Daniel Piršč či představitelka ekodesignu Světlana Kulíšková Ruggiero, která pokračuje ve stopách Inez Tuschnerové a rozvíjí tradiční technologii netkané textilie artprotis. S dílem Inez Tuschnerové se pak mohou zájemci blíže seznámit na současné výstavě v Pražáková paláci. 

Masarykova univerzita, VUT, Mendelova univerzita a Univerzita obrany, VIDA! science centrum i Technické muzeum v Brně si připravili speciální program k Noci vědců. Ta se uskuteční dnes večer. Zájemcům se otevřou vědecká pracoviště, připraven je i zajímavý a široký program, často zaměřený ke 100. výročí vzniku Československa. Kompletní harmonogram podle institucí naleznete na rozcestníku http://noc-vedcu.cz/.

KOMA je první festival svého druhu v Brně, který představuje současnou komiksovou tvorbu. Komiksové iniciativy KOMIXXX – galerie Šaufenstr – časopis Aargh! spojily své síly a už počtvrté prezentují odlišné formy pojetí komiksu a současného umění jako dva provázané světy. Elementy v podobě výstav, živého malování, výtvarných instalací, symposií, filmových projekcí, workshopů, komiksového trhu, koncertů, divadel či storytellingu vtahují diváky do jednotlivých událostí, které utvářejí KOMU jako živoucí organismus. Čtvrtý ročník Mezinárodního komiksového festivalu KOMA ponese podtitul „Extinction – ohrožené druhy“ a pokračuje v Brně až do neděle. Program naleznete na https://festivalkoma.cz/.

Dalším festivalem ve městě je také Jazz Groove Brno. V sobotu v jeho rámci rozezní Sono Centrum vystoupení Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers vs. Bratislava Hot Serenaders. Na koncert zbývá posledních pár vstupenek.

Tuto sobotu 6. října se na Masarykově okruhu koná Motoshow rekord. Tradiční akce se z původní vzpomínkové jízdy za zesnulého pilota MotoGP Marca Simoncelliho vyvinula do největšího českého motorkářského srazu na závěr sezóny. Loni se jí zúčastnilo téměř 3 000 motorkářů. Zájemci mohou dorazit na libovolných strojích (včetně tříkolek a čtyřkolek), účast je zdarma. V čele kolony pojedou osobnosti českého motocyklového prostředí. Mezi nimi se na svém skútru poveze i komentátor Masarykova okruhu Martin Straka. Hromadná jízda startuje v 11:30.

Světový den zvířat oslaví v Zoo Brno také v sobotu. Pro děti i jejich rodiče bude připravena naučná stezka po zoo. Tradičně budou na programu zajímavosti ze zvířecí říše, ale také do problematika plastů, které způsobují na naší planetě mnoho problémů. Návštěvníci se zvířecím příjmením budou mít v tento den vstup do zoo za 10 Kč. 

Ve vstupní hale Nemocnice Milosrdných bratří je ke zhlédnutí výstava fotografií Tomáše Hebkého s názvem:" Deset podob Jihomoravského kraje". Ta potrvá až do 5. prosince.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.