Přeskočit na obsah

Volby do Poslanecké sněmovny se blíží. Voličské průkazy lze osobně vyřídit do 6. října

01. října 2021 3 minuty čtení
(fpo) – Po čtyřech letech budou občané ČR volit zástupce do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Volební místnosti budou otevřené od pátku 8. října 2021, a to od 14 do 22 hodin. V sobotu 9. října 2021 pak můžete volit od 8 do 14 hodin. Novinkou je, že Magistrát města Brna nemůže vydávat tzv. krátkodobé občanky, tedy občanské průkazy s měsíční platností.

Právo volit do Poslanecké sněmovny PČR má státní občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let a nevznikla u něj překážka ve výkonu volebního práva. Jak hlasovat, popisuje text v odkaze.

Pro ty, kteří se v termínu voleb nebudou vyskytovat v místě svého bydliště, je připravena možnost odevzdat hlas s pomocí voličského průkazu. Volič si mohl na příslušném obecním úřadě o voličský průkaz požádat zasláním žádosti pomocí datové schránky nebo písemně. Podmínkou je, aby žádosti byly doručeny do 1. října 2021.

Osobně lze o voličský průkaz požádat do 6. října 2021 do 16.00 hodin. Volič se dostaví na úřad, v jehož územním obvodu má trvalé bydliště, prokáže svoji totožnost a úřad o žádosti učiní úřední záznam.

Oddělení občasných průkazů Magistrátu města Brna bude po dobu konání voleb připraveno vydávat vyhotovené občanské průkazy.  Pozor, od letošního roku nelze vydávat občanské průkazy s platností 1 měsíc pro uplatnění volebního práva.

Volební okrsky

Pokud si nejste jistí, do kterého volebního okrsku v Brně patříte, můžete využít následující aplikaci: https://volby.tmapy.cz/. Další podrobnosti o volebních místnostech a kontakty najdete na stránkách jednotlivých městských částí.

Hlasování do přenosné volební schránky a způsoby hlasování pro občany v karanténě či nemocné covid-19

Volič může požádat ze závažných (zejména zdravotních) důvodů obecní úřad a ve dnech voleb svoji okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost do přenosné volební schránky. Okrsková volební komise však může vysílat své členy s přenosnou volební schránkou pouze v rámci svého volebního okrsku. Informace o brněnských volebních okrscích a komisích najdete u městských částí.

Vzhledem k tomu, že ke dni 15. září 2021 trval stav pandemické pohotovosti, bude pro voliče v karanténě nebo izolaci z důvodu onemocnění covid-19 možné využít zvláštní způsoby hlasování. Veškeré informace najdete na stránkách Ministerstva vnitra ČR. Jihomoravský kraj vyčlenil pro hlasování drive-in, které proběhne ve středu 6. října od 8–17 hodin na BVV. Více informací i k dalším způsobům tohoto typu hlasování najdete zde.

Volby budou s ohledem na stále trvající rizika šíření nemoci covid-19 doprovázeny zvýšenými hygienicko-protiepidemickými opatřeními.

Ministerstvo vnitra ČR žádá voliče, aby dodržovali následující základní pokyny:

-        nasaďte si respirátor (tato povinnost vyplývá z mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví);

-        respirátor mějte nasazený po celou dobu s výjimkou okamžiku, kdy Vás okrsková volební komise vyzve k jeho sejmutí pro účely identifikace (poté si respirátor opět nasaďte);

-        využijte dezinfekční prostředky na ruce, které budou pro voliče připraveny;

-        dodržujte vyznačené nebo přiměřené rozestupy; v případě, kdy okrsková volební komise z důvodu velikosti volební místnosti požaduje vstup jednotlivě, dodržujte tento pokyn;

-        okrskové volební komise budou pravidelně dezinfikovat či měnit psací potřeby pro úpravu hlasovacího lístku, přesto Vám doporučujeme využít pro úpravu hlasovacího lístku vlastní psací potřeby;

-         dodržujte pokyny okrskové volební komise.

Mohlo by vás dále zajímat

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.