Víkendové tipy: Do Brna dorazí v plné polní Vánoce i Napoleon - Tiskový servis

Víkendové tipy: Do Brna dorazí v plné polní Vánoce i Napoleon

  • 25. listopadu 2022
  • 3 minuty čtení
  • Radka Loukotová

Rok se s rokem sešel a Vánoce jsou za dveřmi. Kde nasávat adventní atmosféru? A zbyla někde zákoutí, kam se před ní dá utéct? Na všechno odpoví naše víkendové tipy.

Na Moravském náměstí už je připraveno vyhlídkové kolo, foto: Z. Kolařík
Na Moravském náměstí už je připraveno vyhlídkové kolo, foto: Z. Kolařík

První adventní víkend se nese v duchu rozsvěcení vánočních stromů. To hlavní čeká na Brňany dnes odpoledne na náměstí Svobody – v 16 hodin startuje kulturní program a o hodinu později se rozzáří strom. A komu jeden nestačí, přesune se na Zelný trh, kde ke slavnostnímu rozsvícení dojde v 18 hodin. A pro vyznavače komornějších akcí máme tip na neděli – v 18 hodin, hned po představení Lucerna (na které ještě pár lístků zbývá) se rozsvítí strom před Mahenovým divadlem.

Máte v okolí děti, které chcete vánočně naladit, zabavit a pak od nich dostat vlastnoručně vyrobený dáreček, ozdobu nebo přání? Pak své kroky směřujte na hrad Špilberk, kde budou každou sobotu vždy od 10 do 17 hodin tvořivé dílničky. Lístky rezervujte na www.spilberk.cz, kapacita je omezená. „V rámci vstupenky na dílničku se budou rodiče s dětmi moci zároveň podívat i do stálých expozic na Špilberku. Děti si tak odnesou nejen krásný výrobek, ale i zážitek z výstavy,“ zve Barbora Kachlířová z Muzea města Brna.

Navzdory svému názvu má Letohrádek Mitrovských i přes zimu své dveře otevřené. A tento víkend zahajuje novou výstavu s názvem Pohádkové Vánoce. Kromě pohádkových ilustrací Veroniky Balcarové budou k vidění i stromečky nazdobené v duchu oblíbených pohádek jako Dařbuján a Pandrhola nebo Anděl Páně a chybět nemohou ani betlémy různého stáří a provenience.

Copak mám čas chodit po výstavách a dílničkách, když nemám jediný dárek, říkáte si? I pro vás máme jeden návrh – na Nové Zbrojovce se v pátek a v sobotu koná neobyčejný market lokálních tvůrců Event.Brno. Na místě na vás čeká zhruba šest desítek stánků s designovými výrobky a jako bonus deset stánků v gastro hale. Připraveny jsou dva hrací koutky pro děti, jeden i s hlídacím dozorem. To už zní jako plán, ne?

Pár tipů pro grinche

Jestli chcete vánočnímu shonu uniknout v tichu lesů, prosíme, vyhněte se v pátek těm mezi obcemi Hořice, Olešná, Šebrov-Kateřina, Svinošice a Lipůvka, od 8 do 16 se tam koná myslivecká naháňka.

Mapa naháňky 25. 11., zdroj: Lesy města Brna

V sobotu do Brna zamíří Napoleon s celým svým průvodem. Historickou událost připomene tradiční akce. Průvod vojáků na koních i pěšky v čele s císařem projde městem na radnici, kde převezmou symbolický klíč od města. V katedrále sv. Petra a Pavla proběhne pietní akt za všechny oběti válek. Celý program hledejte zde.

Poslední letošní táborák pořádají Lesy města Brna v sobotu odpoledne. „Vstup je zdarma, vše prodáváme my na místě – od špekáčků přes teplé nealko punče a grogy až po svařáky,“ ujistila za organizátory Andrea Musilová. Stačí se tedy pořádně obléct a oprášit trampské zpěvníky, ať v tom místního kytaristu nenecháte samotného.

Zimní sezónu zahajuje v sobotu kluziště Vodova. O víkendech a svátcích je pro veřejnost otevřeno od 9 do 20, ve všední dny od 15 do 20. Provozuje ho městská společnost STAREZ-SPORT, k zaplacení tedy můžete použít svoje čipové hodinky.

Na kluzišti Lesná se už bruslí, a to každý všední den i o svátcích. Dva plácky z umělého ledu najdete u ZŠ Milénova, kousek od konečné zastávky Čertova rokle na Lesné. Kapacita kluziště je až 70 lidí, můžete si tu brusle i půjčit nebo nechat nabrousit.

Co dalšího se děje (nejen) tento víkend v Brně, najdete na webu gotobrno.cz.

Další články z rubriky