Venuše, hlava Kelta a meteorit. Vzácné unikáty jsou v těchto dnech k vidění v Brně - Tiskový servis

Venuše, hlava Kelta a meteorit. Vzácné unikáty jsou v těchto dnech k vidění v Brně

  • 05. září 2014
  • 2 minuty čtení

(mak, šef) – Tři nejzářivější artefakty našich zemských muzeí – Věstonickou venuši, hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic a meteority z Opavy-Kylešovic - si v příštích třech týdnech budou moci prohlédnout návštěvníci Moravského zemského muzea v Brně. Od pátku 5. září je zhlédnou v expozici Unikáty zemských muzeí v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu.

Tři uvedené sbírkové předměty jsou vzhledem ke své nevyčíslitelné hodnotě většinou ukryté v trezorech. Platí to i o „domácí“ Věstonické venuši z Moravského zemského muzea.

Věstonická venuše je velmi křehká. Je složena ze dvou kusů, a proto ji není možné instalovat do stojánku. Soška je tedy vystavena v otevřené etui.

Věstonická venuše je jednou z nejvzácnějších plastik na světě. Nalezl ji v roce 1925 tým archeologa Karla Absolona mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Podle odborníků je stará asi 29 tisíc let a je vůbec nejstarší uměleckou ukázkou pravěké keramiky na světě.

Slezské muzeum v Opavě přispělo na jedinečnou výstavu svým unikátem – meteority z paleolitického sídliště v Opavě-Kylešovicích, které je staré přibližně 18 tisíc let. Vesmírné kameny obyvatelé sídliště sesbírali a vytvořili z nich nejstarší známou sbírku meteoritů na světě. Jak ukázal mikroskopický výzkum, kameny byly sekundárně vystaveny žáru – lidé si jimi nejspíš obložili ohniště.

Po Praze a Opavě, kde měly Unikáty zemských muzeí mimořádný ohlas, teď výstava zakotvila v Brně a dá se očekávat opět značný zájem veřejnosti. Projekt Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice, jehož součástí je i jedinečná výstava Unikáty zemských muzeí, se snaží upozornit na významná jubilea tří největších a nejstarších muzeí. Jako první letos 200 let své činnosti slaví opavské Slezské zemské muzeum. Moravské zemské muzeum a Národní muzeum ho budou následovat v příštích pěti letech. Projekt společných oslav chce lidem přiblížit historii a význam paměťových institucí.

Více informací lze najít na www.200letmuzejnictvi.cz.

Výstava potrvá do 30. září, mimořádná otevírací doba: po a út 9-15 hod., st 9-20 hod., čt a pá 9-17 hod., so, ne 13-18 hod. V úterý 30. 9. 9-20 hod.
Se vstupenkou z výstavy Unikáty zemských muzeí do 30. 9. 2014 mají návštěvníci vstup zdarma na výstavu Boskovický poklad (bude otevřena 19. 9.).

Další články z rubriky

Nejnovější články