Přeskočit na obsah

Velký městský okruh Žabovřeská I: Druhá etapa má všechna stavební povolení

04. listopadu 2019 2 minuty čtení
(and) – Všechna potřebná stavební povolení pro druhou etapu projektu Velký městský okruh Žabovřeská I jsou už pravomocná. Znamená to, že v dubnu příštího roku se podle plánů začne kopat na další části této strategické stavby města. Zároveň pokračují práce na již zahájené první etapě – řidičům se například zprůjezdní most Kníničská.

Od 12. září běží soutěž na výběr zhotovitele pro celou etapu II. Pokud vše půjde podle plánů, měly by práce začít na jaře příštího roku. Stavební ruch se rozšíří do oblasti přibližně od Kamenomlýnského mostu, v jehož rovině budou dělníci razit tunel pro tramvaj, směrem na Pisárky. Investorem Velkého městského okruhu Žabovřeská I je Ředitelství silnic a dálnic a také město Brno. To zajišťuje hlavně doprovodné komunikace a trasy pro chodce, které umožní dobrou obslužnost místa. Město také zajistí úpravu neogotické kaple sv. Antonína, která se nachází poblíž plánovaného tunelu. Stavbu z roku 1884 je třeba výrazně opravit.

Chodci budou moci v budoucnu využít také lávku propojující levý břeh řeky Svratky s Wilsonovým lesem. Město plánuje investovat také do rozsáhlé výsadby zeleně a dalších vegetačních úprav, které by měly vyjít na 13 milionů korun. Kvůli plánované ražbě tramvajového tunelu a dalším pracím bude nutná i dvouletá výluka tramvajového spojení mezi Bystrcí a Pisárkami. Díky ní ale bude možné dokončit VMO v této lokalitě výrazně dříve, než se předpokládalo. Druhá etapa projektu by podle projektové dokumentace měla vyjít na více než miliardu korun, město z toho uhradí 78 milionů korun. Finální cena ale bude jasná až po vysoutěžení zhotovitele.

Souběžně se od roku 2018 pracuje i na první etapě. Momentálně jsou hotové inženýrské sítě, přeložky plynu, vody, kanalizace i elektřiny. Další stavební práce pokračují. Podle plánu by do konce letošního listopadu měli stavbaři plně zprovoznit most Kníničská. Ten může být v dalších částech výstavby nárazově uzavřen, nepůjde ale o tak dlouhou uzavírku jako nyní. Do konce roku 2020 by se měly zprovoznit všechny hlavní trasy této etapy.

Velký městský okruh je jedním ze strategických projektů města. Na Žabovřeské je dlouhodobým cílem odstranit tzv. špunt, který způsobuje dlouhé kolony. Budování této části VMO by mělo umožnit rychlejší a plynulejší průjezd lokalitou. Díky přesunutí tramvajové trati do tunelu vyhloubeného ve skále bude možné rozšířit silnici a navýšit počet pruhů po celé délce. Na projektu se podílí Ředitelství silnic a dálnic, město Brno a Brněnské komunikace.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.