Přeskočit na obsah

Vedení města představí návrh rozpočtu na příští rok při veřejném projednání

04. prosince 2018 2 minuty čtení
(rek) - Rada města Brna na své schůzi konané dne 21. listopadu 2018 projednala návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2019 a doporučila jeho schválení zastupitelům. Současně připravuje jeho veřejné projednání, na němž se s ním seznámí obyvatelé města. Prezentace se uskuteční ve středu 5. prosince od 16 hodin ve Sněmovním sále Nové radnice.

Návrh rozpočtu bude od pátku 23. listopadu do úterý 11. prosince vyvěšený na webu města. Pro ty, kteří se s ním budou chtít seznámit blíže, je pak připraveno veřejné projednání. Na něm budou moci obyvatelé vyjádřit přímo své názory, představit vlastní podněty a zeptat se na dotazy ohledně konkrétních bodů rozpočtu. "Veřejné projednání není zákonnou povinností, v Brně je to ale dlouholetá zavedená praxe, v níž bych ráda pokračovala. Je to jedna z možností občanů, jak se vyjádřit k rozhodnutím, která děláme. A schvalování rozpočtu samozřejmě každý rok patří k těm vůbec nejdůležitějším," řekla primátorka města Markéta Vaňková. 

Z návrhu rozpočtu je patrné, že výdaje města na provoz rostou meziročně o 477,5 mil. Kč. Nejvýznamnější část připadá na navýšení transferů městským částem a řešení dopadů změn legislativy v oblasti odměňování zaměstnanců Magistrátu města Brna, Městské policie Brno, příspěvkových organizací a členů Zastupitelstva města Brna. 

K nejvýznamnějším investičním akcím, které město na příští rok plánuje, patří v odvětví dopravy strategické projekty Tramvaj Plotní, Velký městský okruh Žabovřeská I a Velký městský okruh Tomkovo náměstí a ulice Rokytova. V odvětví kultury pak dokončení rekonstrukce Janáčkova divadla a rekonstrukce objektu Národního divadla Brno Rooseveltova 13. V oblasti sportu a tělovýchovy budou největšími investicemi vybudování wellness v Městském plaveckém stadionu za Lužánkami a zlepšování sportovní infastruktury v areálu Riviéra, kde vznikne kluziště a beachvolejbalové kurty. Ve zdravotnictví město plánuje investice do stavební úpravy polikliniky Lesná a rekonstrukci polikliniky Zahradníkova, v odvětví bydlení pak bytové domy v ulicích Vojtova a Terezy Novákové.

Na rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury se počítá s uvolněním částky 684,6 milionu. Na akce, spolufinancované z evropských fondů, je zatím vyčleněno 450 milionů korun. Z Fondu bytové výstavby bude v příštím roce realizována výstavba nebo rekonstrukce bytových domů a domů s pečovatelskou službou v objemu 837,4 milionů korun.   

Statutární město Brno také nadále pokračuje ve snižování zadluženosti. Na konci roku 2019 by zadluženost statutárního města Brna měla činit 3,5 miliardy korun, což představuje přibližně 25 procent jeho celkových ročních příjmů.

Základní informace o rozpočtu obsahuje také tisková zpráva

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.