Ve zrekonstruovaném domě Pod Nemocnicí se propojí generace, bude tu školka i bydlení pro seniory - Tiskový servis

Ve zrekonstruovaném domě Pod Nemocnicí se propojí generace, bude tu školka i bydlení pro seniory

  • 03. února 2021
  • 2 minuty čtení

Někdejší Mateřská škola Pod Nemocnicí prošla výraznou změnou. Kompletně zrekonstruovaná budova se rozšířila o nástavbu a kromě dětí docházejících do školky přivítá i stálejší obyvatele z řad seniorů. Pro ně tu vznikly nejen byty, ale i společenský prostor. Podobný projekt umožňující pravidelný kontakt malých dětí s babičkami a dědečky je v Brně unikátní.

„U tohoto nápadu naprosto platí, že v jednoduchosti je krása. Spousta dětí má dnes prarodiče daleko nebo ještě zahlcené prací, stejně tak řada starších lidí není se svou rodinou v kontaktu tak často, jak by si přáli. Propojením mateřské školy a domu s pečovatelskou službou dostávají obě generace možnost se potkávat, povídat si a dělat si vzájemně radost. Zájem seniorů je už teď vyšší, než je kapacita bydlení, a věřím, že se jim tu bude bydlet dobře a že jim neustálý ruch a výskot spojený s malými dětmi zpestří podzim života,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Rekonstrukce začala v lednu 2020 a budova byla zkolaudována v lednu 2021. V ulici Pod Nemocnicí tak nyní stojí jednotřídní mateřská škola s kapacitou 28 dětí a 16 bytových jednotek o velikosti 1+kk a 2+kk. Celkové náklady činily 81,5 milionu korun a byly plně hrazeny z Fondu bytové výstavby.

Byty budou podle dnešního rozhodnutí Rady města Brna využity v režimu domu s pečovatelskou službou, čtyři jsou navíc bezbariérové. „Zatímco třeba ve Švýcarsku jsou školky a seniorské byty v jednom běžné, u nás je to pilotní projekt. Jsem přesvědčený, že se osvědčí. Podstatné je, aby senioři, kteří tam budou bydlet, měli opravdu hodně rádi děti,“ řekl náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Radní dnes schválili i pořadník seniorů hlásících se o bydlení v domě s pečovatelskou službou. Byty budou svěřeny městské části, která se zájemci podle schváleného pořadí uzavře nájemní smlouvy. „Pokud budou obyvatelé potřebovat pomoc s každodenními úkony, jako jsou nákupy, podání jídla nebo hygiena, můžou se přihlásit o pečovatelskou službu a rozšířit řady jejích více než pěti tisíc klientů. Nově jsme střediska pečovatelské služby sloučili pod Centrum sociálních služeb, čímž jsme sjednání pečovatelů zjednodušili a zefektivnili,“ připomněl náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl s odkazem na organizační změnu, která nastala k 1. lednu 2021.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czDalší články z rubriky