Přeskočit na obsah

Ve zrekonstruovaném domě Pod Nemocnicí se propojí generace, bude tu školka i bydlení pro seniory

03. února 2021
Někdejší Mateřská škola Pod Nemocnicí prošla výraznou změnou. Kompletně zrekonstruovaná budova se rozšířila o nástavbu a kromě dětí docházejících do školky přivítá i stálejší obyvatele z řad seniorů. Pro ně tu vznikly nejen byty, ale i společenský prostor. Podobný projekt umožňující pravidelný kontakt malých dětí s babičkami a dědečky je v Brně unikátní.

„U tohoto nápadu naprosto platí, že v jednoduchosti je krása. Spousta dětí má dnes prarodiče daleko nebo ještě zahlcené prací, stejně tak řada starších lidí není se svou rodinou v kontaktu tak často, jak by si přáli. Propojením mateřské školy a domu s pečovatelskou službou dostávají obě generace možnost se potkávat, povídat si a dělat si vzájemně radost. Zájem seniorů je už teď vyšší, než je kapacita bydlení, a věřím, že se jim tu bude bydlet dobře a že jim neustálý ruch a výskot spojený s malými dětmi zpestří podzim života,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Rekonstrukce začala v lednu 2020 a budova byla zkolaudována v lednu 2021. V ulici Pod Nemocnicí tak nyní stojí jednotřídní mateřská škola s kapacitou 28 dětí a 16 bytových jednotek o velikosti 1+kk a 2+kk. Celkové náklady činily 81,5 milionu korun a byly plně hrazeny z Fondu bytové výstavby.

Byty budou podle dnešního rozhodnutí Rady města Brna využity v režimu domu s pečovatelskou službou, čtyři jsou navíc bezbariérové. „Zatímco třeba ve Švýcarsku jsou školky a seniorské byty v jednom běžné, u nás je to pilotní projekt. Jsem přesvědčený, že se osvědčí. Podstatné je, aby senioři, kteří tam budou bydlet, měli opravdu hodně rádi děti,“ řekl náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Radní dnes schválili i pořadník seniorů hlásících se o bydlení v domě s pečovatelskou službou. Byty budou svěřeny městské části, která se zájemci podle schváleného pořadí uzavře nájemní smlouvy. „Pokud budou obyvatelé potřebovat pomoc s každodenními úkony, jako jsou nákupy, podání jídla nebo hygiena, můžou se přihlásit o pečovatelskou službu a rozšířit řady jejích více než pěti tisíc klientů. Nově jsme střediska pečovatelské služby sloučili pod Centrum sociálních služeb, čímž jsme sjednání pečovatelů zjednodušili a zefektivnili,“ připomněl náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl s odkazem na organizační změnu, která nastala k 1. lednu 2021.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.