Přeskočit na obsah

Ve zrekonstruovaném domě Pod Nemocnicí se propojí generace, bude tu školka i bydlení pro seniory

03. února 2021

Někdejší Mateřská škola Pod Nemocnicí prošla výraznou změnou. Kompletně zrekonstruovaná budova se rozšířila o nástavbu a kromě dětí docházejících do školky přivítá i stálejší obyvatele z řad seniorů. Pro ně tu vznikly nejen byty, ale i společenský prostor. Podobný projekt umožňující pravidelný kontakt malých dětí s babičkami a dědečky je v Brně unikátní.

„U tohoto nápadu naprosto platí, že v jednoduchosti je krása. Spousta dětí má dnes prarodiče daleko nebo ještě zahlcené prací, stejně tak řada starších lidí není se svou rodinou v kontaktu tak často, jak by si přáli. Propojením mateřské školy a domu s pečovatelskou službou dostávají obě generace možnost se potkávat, povídat si a dělat si vzájemně radost. Zájem seniorů je už teď vyšší, než je kapacita bydlení, a věřím, že se jim tu bude bydlet dobře a že jim neustálý ruch a výskot spojený s malými dětmi zpestří podzim života,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Rekonstrukce začala v lednu 2020 a budova byla zkolaudována v lednu 2021. V ulici Pod Nemocnicí tak nyní stojí jednotřídní mateřská škola s kapacitou 28 dětí a 16 bytových jednotek o velikosti 1+kk a 2+kk. Celkové náklady činily 81,5 milionu korun a byly plně hrazeny z Fondu bytové výstavby.

Byty budou podle dnešního rozhodnutí Rady města Brna využity v režimu domu s pečovatelskou službou, čtyři jsou navíc bezbariérové. „Zatímco třeba ve Švýcarsku jsou školky a seniorské byty v jednom běžné, u nás je to pilotní projekt. Jsem přesvědčený, že se osvědčí. Podstatné je, aby senioři, kteří tam budou bydlet, měli opravdu hodně rádi děti,“ řekl náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Radní dnes schválili i pořadník seniorů hlásících se o bydlení v domě s pečovatelskou službou. Byty budou svěřeny městské části, která se zájemci podle schváleného pořadí uzavře nájemní smlouvy. „Pokud budou obyvatelé potřebovat pomoc s každodenními úkony, jako jsou nákupy, podání jídla nebo hygiena, můžou se přihlásit o pečovatelskou službu a rozšířit řady jejích více než pěti tisíc klientů. Nově jsme střediska pečovatelské služby sloučili pod Centrum sociálních služeb, čímž jsme sjednání pečovatelů zjednodušili a zefektivnili,“ připomněl náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl s odkazem na organizační změnu, která nastala k 1. lednu 2021.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.