Přeskočit na obsah

V Urban centru představí boj proti změnám klimatu

02. března 2022 2 minuty čtení
(gak, tis) - Jak připravujeme Brno na změnu klimatu? Na to odpoví od 2. do 24. března výstava v Urban centru na Mečové 5.

Edukativní výstava, kterou připravil Odbor životního prostředí Magistrátu města Brna, přiblíží řadu zajímavých projektů, které přispívají ke snížení emisí CO2 na území města Brna.

Jedná se jak o velké městské projekty, např. o rozvoj komunitní energetiky, plánovanou výstavbu třetího kotle spalovny nebo postupnou přeměnu parovodů na horkovody, tak o projekty brněnských firem a institucí v oblasti adaptačních i mitigačních opatření (mitigace v tomto kontextu znamená zmírnění či zpomalení změny klimatu).

CO2 je jedním z hlavních důvodů, proč se naše Země neustále ohřívá. Nejspíš už jste sami zaznamenali změny klimatu, které se dotýkají i města Brna. To se zavázalo snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého nejméně o 40 % oproti roku 2000. Zatím se podařilo 8 %. Zbývá ještě 9 let, 32 % skleníkových plynů a jistota, že město samo nemůže v tomto boji zvítězit. Proto Brno v rámci Akčního plánu udržitelné energetiky a klimatu SECAP připravilo i několik jednoduchých kroků, kterými mohou přispět místní lidé a firmy. Právě příklady dobré praxe partnerů města, kteří se ke snižování emisí už zavázali, jsou na výstavě rovněž k vidění. 

S problematikou snižování emisí se šířeji můžete seznámit i na webu priprav.brno.cz, kde do konce března najdete mimo jiné informace o soutěži Najdi maskota #pripravbrno. Toho stačí vyfotit v #pripravbrno tramvaji, fotku nasdílet na sociální sítě s označením @brnomycity a mít štěstí při losování. První cenou je elektrokoloběžka.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.