Přeskočit na obsah

V parku Trnkova v Líšni vznikne nádrž na zachytávání dešťovky

13. ledna 2021
Rada města Brna dnes doporučila zastupitelstvu schválit projekt Regenerace veřejného parku Trnkova – akumulační nádrž pro potřeby zálivky. Cílem projektu je instalace podzemní akumulační nádrže na dešťovou vodu, která bude umístěna v blízkosti parku Trnkova v Líšni. Na projekt bude město žádat o dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

Zachycená voda poslouží jako zdroj zálivky pro přilehlé okolí. Instalace retenční nádrže je součástí úpravy parku, která navazuje na komplexní řešení regenerace celé lokality. Ostatní úpravy jsou realizovány mimo dotační projekt.  

„Celkové výdaje na realizaci projektu se předpokládají ve výši 1 102 958 korun. Dotace se odhaduje na 937 514 korun, což je 85 % z celkových způsobilých nákladů. Na dofinancování projektu se bude 50 % podílet jeho nositel, tedy městská část Brno-Líšeň, zbylých 50 % doplatí město Brno. Náklady na projekt nebo struktura financování se nicméně ještě mohou změnit. Objem nádrže bude činit 20 m3,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Součástí realizace dotačního projektu jsou vnitřní úpravy technické místnosti přilehlé umělecké školy, ve které budou umístěny ovládací prvky k závlahovému systému. Budou provedeny terénní úpravy a výkopové práce potřebné k položení kanalizace, včetně jejího napojení na stávající kanalizační systém. Dále dojde k instalaci akumulační nádrže a souvisejících komponentů.

„Efektivní hospodaření s dešťovou vodou je nejen ekologické, ale také finančně šetrné. Díky retenční nádrži ušetří samospráva na zálivce parku zejména v obdobích sucha. Městská část Brno-Líšeň plánuje projekt realizovat i v případě, že dotaci neobdrží, z čehož mám velkou radost,“ dodala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Projekt svým zaměřením spadá do Operačního programu Životní prostředí, konkrétně do prioritní osy 1 – Zlepšování kvality vody a snižování rizika povodní. Termín pro podání žádosti o dotaci je do 1. března 2021.  

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Cestovní ruch proberou koncem dubna v Brně odborníci z celého světa. Uskuteční se Czechia Travel Trade Day

Do konce března se mohou tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu a organizace destinačního managementu přihlásit na Czechia Travel Trade Day. Jedna z největších tuzemských akcí na podporu incomingu se uskuteční 24. a 25. dubna v Brně pod záštitou a za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. 

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.