V červenci v Brně opět zavládne literární imaginace - Tiskový servis

V červenci v Brně opět zavládne literární imaginace

Alena Machoninová, jejíž Hella se stala letošní Knihou roku v soutěži Magnesia Litera, nebo Andrea Sedláčková, autorka Knihy roku (Toyen. První dáma surrealismu) v anketě Lidových novin, ani mnozí další představitelé domácí literatury nevynechají 25. ročník Měsíce autorského čtení. Jako hosté se v Huse na provázku od 1. do 31. července představí spisovatelé z Tchaj-wanu a uskuteční tak historicky největší přehlídku tchajwanské literatury ve střední Evropě.

panelová výstava k Měsíci autorského čtení na náměstí Svobody

panelová výstava k Měsíci autorského čtení na náměstí Svobody

Místo aby v Huse na provázku zavládlo ticho divadelních prázdnin, úderem 1. července se tu každoročně rozezní hlasy českých a zahraničních spisovatelů a spisovatelek a úryvků z jejich knih. Po geograficky vcelku blízkých literaturách Slovenska, Norska nebo Islandu v posledních třech letech se letos představí literatura z druhého konce světa, z Tchaj-wanu. Vyberte si ze široké nabídky, rozkročené od historické po queer prózu a neopomíjící ani poezii. Tchajwanské texty zazní v originále s překladem promítaným na plátno, diskuze, do které se může zapojit i publikum, bude tlumočená. Úplný každodenní program až do 31. července poskytne web autorskecteni.cz.

Středoevropský literární festival Měsíc autorského čtení vznikl v roce 2000 v Brně a v průběhu času se rozšířil i do dalších měst. V roce 2024 probíhá v Brně, Ostravě, Košicích, Prešově, Bratislavě a omezeně také ve Lvově.

Další články z rubriky