Užijte si víkend: navštivte knižní jarmark či program na Špilberku

  • 01. prosince 2023
  • 3 minuty čtení
  • Tadeáš Mima

Předvánoční Brno nabízí spoustu zajímavých aktivit, jež vám zpříjemní tento víkend. Kromě otevření kluzišť se těšte na knižní jarmark, rozsvícení stromu na Špilberku či trh v bývalé káznici. Zajděte i na první ze série varhanních koncertů nebo absolvujte tajuplnou trasu v kasematech.

V pátek se otevírají nejen kluziště ve Vodově ulici či za Lužánkami, ale také nová ledová plocha na Moravském náměstí. Do provozu ji uvede slavnostní představení krasobruslařů a světelná show od 17 hodin, na ni v 19 hodin naváže bruslení pro veřejnost zdarma. Brněnským kluzištím jsme se již věnovali v samostatném článku zde.

Ve stejný den od 17 hodin se koná také vernisáž výstavy Nedokonalá. Obrazy Magdalény Řezňákové zhlédnete v Křížové chodbě Nové radnice do 10. prosince. První den bude otevírací doba 10.00–21.00, ve dnech následujících pak 10.00–18.00.

Pátek a sobota přinesou první ročník adventního knižního jarmarku Knihy v Brně. Na něm potkáte autory, nakladatele i překladatele a zažijete bohatý doprovodný program. Akce se uskuteční v Moravské zemské knihovně a v Knihovně Jiřího Mahena. Více zjistíte na www.knihyvbrne.cz.

Začínají také pravidelné adventní události. Každou sobotu se pořádají varhanní koncerty na Petrově, kde tentokrát vystoupí od 17.00 posluchači Konzervatoře Brno. Kromě toho můžete vyrazit na putování špilberskými kasematy se svíčkou v lucerně. Sraz bývá v 18.00 na malém nádvoří hradu. Ceník i další najdete na webových stránkách.


Festival bicích nástrojů. Foto: Patrick Marek

Špilberk se navíc zařadí mezi místa, kde se rozzáří vánoční strom. Stane se tak v sobotu, kdy začíná doprovodný program od 16 hodin na velkém nádvoří. Vyplatí se však přijít i na Dominikánské náměstí, kde od 10.00 potkáte řezbáře a tvůrce tamního betlému Jiřího Halouzku. Ten uspořádá se svojí rodinou řezbářský workshop a sám povypráví v 16 hodin, jak betlém vznikal.

Dorazte také na nedělní Vitamin Market v bývalé káznici na Cejlu. Zimního trhu se zúčastní až 75 různých prodejců oblečení, doplňků, keramiky, knih, grafiky, svíček nebo gastronomických pokladů.

O víkendu zároveň otevírají návrháři a návrhářky dveře svých studií veřejnosti. Během pátku a soboty můžete poznat jejich práci a seznámit se s tvůrci, kteří navazují na historii Brna jakožto moravského Manchesteru. Na jaká místa se dostanete, si přečtěte zde.

Od pátku do neděle hostí Divadlo na Orlí Festival bicích nástrojů, kde se ukáže nastupující generace hráčů a hráček z předních českých i zahraničních konzervatoří či akademií.

Fanoušci házené pak nesmí chybět v sobotu ve STAREZ ARÉNĚ Vodova, kde od 18.00 začíná odveta třetího kola EHF European Cupu mezi Královým Polem a bosenským RK Vogošca. Aby Brňané postoupili, potřebují smazat ztrátu sedmi gólů z předchozího utkání.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít