Přeskočit na obsah

Týmy si užily první odměnu. Díky hře Brno, co není vyrazily i do Královopolského tunelu

20. října 2018 4 minuty čtení
(rek) - Co všechno se dá pohlídat na kamerách Centrálního technického dispečinku společnosti Brněnské komunikace? Kolik křižovatek hlídají v Brně semafory? A jak je těžké přesvědčit řidiče, aby nejezdili do tunelů, když probíhá jejich pravidelná odstávka? I to mohli zjistit v pátek večer soutěžící z týmů, které zvládly nejrychleji vyřešit šifry prvního kola podzimní části soutěže Brno, co není. Do Královopolského tunelu se později sami vydali a prohlédli si ho tak zblízka, jak se povede málokomu.

Odměnu si přišli vyzvednout soutěžící třech týmů, které zvládly nejrychleji vyřešit šifry z prvního kola "Chyť si tramvaj do kampusu. Když to dokážeš". To zájemce provázelo po místech, kde se v Bohunicích připravují tři důležité projekty: atletická hala, prodloužení tramvajové zastávky až ke kampusu Masarykovy univerzity a jedno z parkovišť P+R.

Nakonec tedy do útrob Centrálního technického dispečinku odcházelo čtrnáct soutěžích z týmů Nunu, Ospalé sovy a Narychlo sestaveného týmu. Někteří z nich soutěžili už na jaře, další si mohli odměnu užívat vůbec poprvé. "Na jaře jsme se nezapojili, protože jsme o soutěži ještě nevěděli. Ale není to naše první šifrovačka, podobné hry máme rádi a když jsme se o ní dozvěděli, bylo jasné, že to zkusíme. Je skvělé, že jsme tu první zvládli tak rychle, že jsme si mohli hned přijít i pro odměnu. Šifry se nám líbí a těšíme se na další kola," řekla Veronika Poláková z týmu Ospalé sovy. 

V pátek večer se soutěžící podívali nejdřív do srdce BKOMu, centrálního dispečinku, odkud je 365 dní v roce 24 hodin každý den sledována doprava v celém Brně. Dozvěděli se tam o rozdílech v kamerových systémech využívaných ve městě, o tom, jak funguje dohled ve čtyřech brněnských tunelech, jak je nastavený systém jejich údržby i to, jak těžké je někdy přesvědčit řidiče, aby respektovali dopravní značení. Měli totiž možnost na obrazovkách živě sledovat uzavírání královopolského tunelu před jeho plánovanou odstávkou. "Když se řidiči rozhodnou jet, nezastaví je někdy bohužel ani závory," podotkl Lukáš Přichystal z BKOMu, jeden z pracovníků brněnské společnosti, kteří skupinu po dispečinku provázeli. 

Když se podařilo tunel uzavřít, nasedli soutěžící do připravených aut a odjeli přímo k tunelu. Nejprve si v jedné z obslužných budov prohlédli techniku, díky níž je možné obsluhu zajišťovat přímo z místa, ve chvíli, kdy není napojena na centrální dispečinky. A viděli i záložní systémy, které umožňují, aby vše v tunelu fungovalo i v případě mimořádných událostí. Pak sestoupili sedm pater pod zem po evakuačním schodišti, které v takových chvílích může sloužit k úniku lidí přímo z tunelu. Seznámili se přitom detailně s technikou a systémy, které v tunelu zajišťují jeho bezpečnost. Jejich revize probíhá pravidelně dvakrát do roka při čištění tunelu. "Doufám, že teď už vám nepřipadá, že tunel je jen nějaká díra do země, jak si často lidé myslí. Vše je tady pod dohledem nejmodernější techniky," vysvětloval Petr Vystrčil z ŘSD. Ten skupinu v tunelu provázel spolu Petrem Myškou a Lukášem Kmoníčkem ze servisní firmy SPEL, která údržbu tunelu zajišťuje. 

Od každého z odborníků se soutěžící dozvěděli něco o unikátních technologiích odvětrávání, které Královopolský tunel využívá jako jediný v celém Česku, nebo třeba o tom, kde je nejnižší místo tunelu a kde se shromažďuje voda při silných deštích. "Soutěže už jsme se zúčastnili na jaře. Tenkrát jsme získali jednu odměnu, díky níž jsme se mohli podívat do míst, kudy pod městem teče řeka Ponávka. Nedá se to srovnat, každý ten zážitek byl jiný. Doufám ale, že se nám podaří ještě nějakou odměnu získat, je to pokaždé skvělý zážitek," pochvaloval si Pavel Dobeš z týmu Nunu. 

Druhé kolo soutěže startuje ve středu 24. října v 17 hodin. Pět týmů, které vyřeší jeho šifry jako první, čeká také zážitková odměna. Více informací najdete na webu www.kopemezabrno.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.