Přeskočit na obsah

Tugendhat a Löw-Beer: Zahrady slavných černopolských vil se propojily

05. června 2020 3 minuty čtení
(zug) – Lužánecký park je zelenou oázou uprostřed městské zástavby. Ještě na počátku 19. století měl ale spojence – svah Černých Polí, nazývaný Belveder, na němž se dařilo ovoci i vínu. Už po roce 1860 zde vznikla první vilová kolonie a dnes je zeleň Belvederu ukryta v oddělených zahradách. Dvě z nich se ale dnes propojily a připomenou tak dávnou podobu lokality.

Obytná kolonie ve svahu Černých Polí zahrnuje známé památky – vilu Tugendhat a Löw-Beer, ale i Arnoldovu a Giskrovu vilu nebo dům s funkcionalistickými prvky v Černopolní 47. Na jejich pozemcích je částečně dochovaná historická cestní síť i zeleň. Pokud by se je podařilo propojit, navrátila by se území původní celistvost.

Město Brno za zpřístupnění zaplatilo milion korun. Šlo jednak o instalování turniketu a kamerového systému včetně rozvodů v celém areálu zahrady, jednak o úpravy zeleně a terénu.

Chodník je zřejmě starší než vila Tugendhat

Součástí terénních úprav byla mimo jiné výstavba krátkého chodníku za vilou rodiny Tugendhatových. A pokud si pracovníci muzea, které památku spravuje, mysleli, že už je na domě a okolí nic nepřekvapí, zmýlili se. „Projektant chodník nakreslil, a když se v těch místech koplo do země, stačilo odkrýt asi 30 centimetrů hlíny a začala se rýsovat cihlová konstrukce. Po jejím začištění bylo zřejmé, že jde o dláždění nějaké zaniklé komunikace,“ prozradila ředitelka vily Iveta Černá.

Cihly na sobě mají kolek s písmeny R D, což označuje cihelny dvou majitelů – otce a syna – Rudigera a Richarda Deyckse. Tito podnikatelé vlastnili celkem tři cihelny v oblasti dnešní Štefánikovy až Veveří ulice. Cihelny byly v provozu od poloviny 19. století do 20. let 20. století. Tato skutečnost podle odborníků dává jisté vodítku k časovému určení vzniku cesty. „Cihly pochopitelně mohly být použity druhotně, a dlažba tak může být teoreticky i mladší. Z hlediska umístění a provedení cesty se však zdá souvislost s výstavbou vily Tugendhat nepravděpodobná. Naopak se jeví pravděpodobnější spojitost se staršími aktivitami v tomto prostoru, jako byla existence celnice, případně zahrada Löw-Beerovy vily,“ uvádí vedoucí záchranného archeologického výzkumu Aleš Navrátil ve zprávě o jeho výsledcích.

Podél okraje cihlové dlažby běžel až 50 centimetrů široký odvodňovací kanál z menších říčních valounů. „V souvislosti s využíváním cesty je třeba zmínit, že na »pochozích« hranách cihel nejsou pozorovatelné žádné markantní známky opotřebení intenzivním užíváním, které by například při využívání povozy velmi pravděpodobně vznikly. Na druhou stranu bytelnost cihlové konstrukce, s ní spojená nákladnost a míra důrazu na odvodnění cesty napovídá, že cílem stavitelů nebyla prostá zahradní cestička pro příležitostné procházky,“ popisuje Aleš Navrátil.

Je paradoxní, že v roce 2011 jen 20 centimetrů od odkryté dlažby procházel výkop pro kanalizaci, ale žádné stopy po komunikaci neodhalil. „Nález historického chodníku pro nás byl velkým a milým překvapením,“ potvrdila Iveta Černá.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.