Přeskočit na obsah

Tugendhat a Löw-Beer: Zahrady slavných černopolských vil se propojily

05. června 2020 3 minuty čtení
(zug) – Lužánecký park je zelenou oázou uprostřed městské zástavby. Ještě na počátku 19. století měl ale spojence – svah Černých Polí, nazývaný Belveder, na němž se dařilo ovoci i vínu. Už po roce 1860 zde vznikla první vilová kolonie a dnes je zeleň Belvederu ukryta v oddělených zahradách. Dvě z nich se ale dnes propojily a připomenou tak dávnou podobu lokality.

Obytná kolonie ve svahu Černých Polí zahrnuje známé památky – vilu Tugendhat a Löw-Beer, ale i Arnoldovu a Giskrovu vilu nebo dům s funkcionalistickými prvky v Černopolní 47. Na jejich pozemcích je částečně dochovaná historická cestní síť i zeleň. Pokud by se je podařilo propojit, navrátila by se území původní celistvost.

Město Brno za zpřístupnění zaplatilo milion korun. Šlo jednak o instalování turniketu a kamerového systému včetně rozvodů v celém areálu zahrady, jednak o úpravy zeleně a terénu.

Chodník je zřejmě starší než vila Tugendhat

Součástí terénních úprav byla mimo jiné výstavba krátkého chodníku za vilou rodiny Tugendhatových. A pokud si pracovníci muzea, které památku spravuje, mysleli, že už je na domě a okolí nic nepřekvapí, zmýlili se. „Projektant chodník nakreslil, a když se v těch místech koplo do země, stačilo odkrýt asi 30 centimetrů hlíny a začala se rýsovat cihlová konstrukce. Po jejím začištění bylo zřejmé, že jde o dláždění nějaké zaniklé komunikace,“ prozradila ředitelka vily Iveta Černá.

Cihly na sobě mají kolek s písmeny R D, což označuje cihelny dvou majitelů – otce a syna – Rudigera a Richarda Deyckse. Tito podnikatelé vlastnili celkem tři cihelny v oblasti dnešní Štefánikovy až Veveří ulice. Cihelny byly v provozu od poloviny 19. století do 20. let 20. století. Tato skutečnost podle odborníků dává jisté vodítku k časovému určení vzniku cesty. „Cihly pochopitelně mohly být použity druhotně, a dlažba tak může být teoreticky i mladší. Z hlediska umístění a provedení cesty se však zdá souvislost s výstavbou vily Tugendhat nepravděpodobná. Naopak se jeví pravděpodobnější spojitost se staršími aktivitami v tomto prostoru, jako byla existence celnice, případně zahrada Löw-Beerovy vily,“ uvádí vedoucí záchranného archeologického výzkumu Aleš Navrátil ve zprávě o jeho výsledcích.

Podél okraje cihlové dlažby běžel až 50 centimetrů široký odvodňovací kanál z menších říčních valounů. „V souvislosti s využíváním cesty je třeba zmínit, že na »pochozích« hranách cihel nejsou pozorovatelné žádné markantní známky opotřebení intenzivním užíváním, které by například při využívání povozy velmi pravděpodobně vznikly. Na druhou stranu bytelnost cihlové konstrukce, s ní spojená nákladnost a míra důrazu na odvodnění cesty napovídá, že cílem stavitelů nebyla prostá zahradní cestička pro příležitostné procházky,“ popisuje Aleš Navrátil.

Je paradoxní, že v roce 2011 jen 20 centimetrů od odkryté dlažby procházel výkop pro kanalizaci, ale žádné stopy po komunikaci neodhalil. „Nález historického chodníku pro nás byl velkým a milým překvapením,“ potvrdila Iveta Černá.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.