Trutnovské dračí slavnosti připomenou Brnu tisíc let starou pověst - Tiskový servis

Trutnovské dračí slavnosti připomenou Brnu tisíc let starou pověst

  • 19. června 2024
  • 2 minuty čtení

Město Brno a Trutnov spojuje pověst, která pojednává o daru Trutnova Brnu v roce 1024 – vycpaném drakovi. O tisíc let později se obě města rozhodla si tuto báji připomenout. Společné oslavy proběhnou v sobotu 22. června na Moravském a Dominikánském náměstí v Brně.

Podle pověsti zapsané kronikářem Simonem Hüttelem na sklonku 16. století byl drak zabit v Trutnově a v roce 1024 byl vycpaný předán Albrechtem z Trautenbergu jako dar knížeti Oldřichovi do Brna.

Letos se historie opakuje. Spolek Trutnov – město draka, který ve svém domovském městě pravidelně pořádá Dračí slavnosti, se rozhodl oslavit toto 1000leté výročí dvoutýdenní poutí s drakem do Brna zakončenou v sobotu 22. června akcí Už ho nesou aneb Tisíc let brněnského draka.

„Program bude probíhat od 10 hodin současně na Moravském i Dominikánském náměstí a kopíruje Dračí slavnosti trutnovské. Budete mít tedy příležitost poznat umělce z Trutnova a okolí, ať již hudebníky, divadelníky, nebo kouzelníky. Po celý den se budete moct zúčastnit také doprovodného programu, děti se mohou zapojit do celodenní hry, vyzkoušet si dřevěný kolotoč, šlapací mašinku či kuličkovou dráhu, starší zaujme například program tkalcovského muzea nebo ukázky dobových řemesel, ochutnat můžete také podkrkonošské speciality,“ uvedl předseda spolku Trutnov – město draka Otto Štemberka. Vrcholem akce bude průvod Trutnovských z Moravského na Dominikánské náměstí s obřím kovovým drakem, kterého následně symbolicky předají městu Brnu.

„Vzhledem k tomu, že plastika měří 6 metrů a váží 350 kilogramů, nepodařilo se pro ni na brněnské Staré radnici najít vhodné a především důstojné místo. Proto se po víkendu vrátí zpět do Trutnova, kde bude i nadále hlavním symbolem trutnovských Dračích slavností. Z našeho města si navíc zástupci spolku odvezou památný zvon, na který se bude zvonit při tradičním vyzdvihování draka na věž trutnovské Staré radnice,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Jako společná připomínka trutnovsko-brněnských oslav vznikla pamětní deska, jež bude umístěna v průjezdu Staré radnice v Brně, nedaleko od draka brněnského, a která bude v sobotu v 16.00 hodin slavnostně odhalena.

Kompletní program akce, na kterou je vstup zdarma, najdete na webu gotobrno.cz.

Další články z rubriky

  • Tisková zpráva - defaultní obrázek
    10. května 2024 Cestovní ruch
    Na Muchovu stezku vykročí i Brno

    Ivančice, Moravský Krumlov či třeba slovenské Piešťany a ode dneška čerstvě zámek Zbiroh a město Brno. Propojovat místa spjatá se životem a dílem Alfonse Muchy se už několik let daří Nadaci Mucha...