Přeskočit na obsah

Tipy na víkend: Tmavomodrý festival, zajímavé jídlo, zasazení lípy a běh

11. května 2018 2 minuty čtení
(ik) – Tmavomodrý festival, Férová snídaně, Meetingfest, extrémní pokrmy, vzpomenutí Olgy Havlové i běh u přehrady jsou tipy na tento víkend.

29. ročník Tmavomodrého festivalu přibližuje život lidí s hendikepem. Setkají se při něm nevidomá a slabozraká mládež. Je na pořadu dnes od 10 hodin až do večera. V Sále Břetislava Bakaly budou zpívat, hrát a tančit nevidomé děti. Na Moravském náměstí v rámci Tmavomodrého dne si vidící lidé mohou vyzkoušet, jaké překážky musejí překonávat nevidomí a slabozrací při každodenním životě. Od 19 hodin je na nádvoří Staré radnice na pořadu tančírek pod Tmavomodrým nebem.

Dnes na náměstí Svobody začne ve 14 hodin Meetingfest, který je součástí 3. ročníku festivalu Meeting Brno. Jeho hlavním cílem je vytvořit prostor pro setkávání lidí různých kultur a názorů. Meetingfest věnovaný dobrému jídlu a pití vyvrcholí v sobotu večer. Vstupné se neplatí.

V sobotu od 10 hodin bude pod Špilberkem Férová snídaně. Účastníci si přinesou vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Může to být fairtradový čaj či káva, koláč s fairtradovým cukrem a kakaem.

Vůně jídla zaplní v sobotu i lužánecký park, kde se od 10 hodin koná Extrem food festival. V nabídce bude i smažený hmyz, steak z krokodýla nebo hadí maso. A také delikatesy oblíbené francouzskými králi. V další části parku se uskuteční kuchařské klání o nejlepší letošní guláš.

Letos by se Olga Havlová dožila 85 let. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové při této příležitosti organizuje vysazení 85 stromů dobré vůle po celé ČR. Jeden z těchto stromů bude vysazen v sobotu v Lužánkách. Akce začíná v 11 hodin nedaleko vstupu do parku z Pionýrské ulice.

V sobotu se uskuteční u Brněnské přehrady závod 7. ročníku běžeckého seriálu Česká Pojišťovna RunTour. Délka tratí pro dospělé je 5 a 10 kilometrů. První start bude v 10 hodin. Kromě těchto distancí jsou pro děti připraveny závody na 500 a 1000 metrů. Zájemci se mohou registrovat pomocí webových stránek run-tour.cz nebo přímo na místě.

„Trasu jsme sestavili tak, aby si ji užil každý běžec. Jsou na ní rychlejší části, ideální pro sprint, ale i takové, kde se dá odpočinout a užít si krásné okolí kolem přehrady,“ uvedla Nikola Mráčková z organizačního týmu.

Další tipy jsou i na www.gotobrno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.