Přeskočit na obsah

Tipy na víkend: Tmavomodrý festival, zajímavé jídlo, zasazení lípy a běh

11. května 2018 2 minuty čtení
(ik) – Tmavomodrý festival, Férová snídaně, Meetingfest, extrémní pokrmy, vzpomenutí Olgy Havlové i běh u přehrady jsou tipy na tento víkend.

29. ročník Tmavomodrého festivalu přibližuje život lidí s hendikepem. Setkají se při něm nevidomá a slabozraká mládež. Je na pořadu dnes od 10 hodin až do večera. V Sále Břetislava Bakaly budou zpívat, hrát a tančit nevidomé děti. Na Moravském náměstí v rámci Tmavomodrého dne si vidící lidé mohou vyzkoušet, jaké překážky musejí překonávat nevidomí a slabozrací při každodenním životě. Od 19 hodin je na nádvoří Staré radnice na pořadu tančírek pod Tmavomodrým nebem.

Dnes na náměstí Svobody začne ve 14 hodin Meetingfest, který je součástí 3. ročníku festivalu Meeting Brno. Jeho hlavním cílem je vytvořit prostor pro setkávání lidí různých kultur a názorů. Meetingfest věnovaný dobrému jídlu a pití vyvrcholí v sobotu večer. Vstupné se neplatí.

V sobotu od 10 hodin bude pod Špilberkem Férová snídaně. Účastníci si přinesou vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Může to být fairtradový čaj či káva, koláč s fairtradovým cukrem a kakaem.

Vůně jídla zaplní v sobotu i lužánecký park, kde se od 10 hodin koná Extrem food festival. V nabídce bude i smažený hmyz, steak z krokodýla nebo hadí maso. A také delikatesy oblíbené francouzskými králi. V další části parku se uskuteční kuchařské klání o nejlepší letošní guláš.

Letos by se Olga Havlová dožila 85 let. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové při této příležitosti organizuje vysazení 85 stromů dobré vůle po celé ČR. Jeden z těchto stromů bude vysazen v sobotu v Lužánkách. Akce začíná v 11 hodin nedaleko vstupu do parku z Pionýrské ulice.

V sobotu se uskuteční u Brněnské přehrady závod 7. ročníku běžeckého seriálu Česká Pojišťovna RunTour. Délka tratí pro dospělé je 5 a 10 kilometrů. První start bude v 10 hodin. Kromě těchto distancí jsou pro děti připraveny závody na 500 a 1000 metrů. Zájemci se mohou registrovat pomocí webových stránek run-tour.cz nebo přímo na místě.

„Trasu jsme sestavili tak, aby si ji užil každý běžec. Jsou na ní rychlejší části, ideální pro sprint, ale i takové, kde se dá odpočinout a užít si krásné okolí kolem přehrady,“ uvedla Nikola Mráčková z organizačního týmu.

Další tipy jsou i na www.gotobrno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Nejkrásnější knihy si prohlédnete na výstavě, Foto: Moravská galerie
Chladný víkend přináší první karnevaly i severské filmy

Pestrý a rozmanitý. Takový bude nadcházející víkend v Brně. V kině zhlédnete severské filmy na festivalu Scandi. Na výstavu zve Moravská galerie i Moravské zemské muzeum. Karnevalové radovánky se chystají na Louce a napjatý zápas sehrají brněnští basketbalisté.