Přeskočit na obsah

Sto tisíc pro vědecké naděje. Město nabízí doktorandům stipendia

28. února 2019 2 minuty čtení
(zug) – Včera se na Nové radnici uzavřel další ročník soutěže Brno Ph.D. Talent. Primátorka města Markéta Vaňková slavnostně předala stipendia dalším studentům technických nebo přírodních věd, jejichž vědecké projekty vyhodnotila odborná komise jako zajímavé a inovativní.

Soutěž Brno Ph.D. Talent financuje město Brno od roku 2009, kdy byl vypsán první ročník. Za tu dobu stipendia získaly zhruba dvě stovky studentů. Pořadatelem je Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu.

Cílem je oslovit studenty prvních ročníků doktorských programů brněnských univerzit, konkrétně Masarykovy a Mendelovy univerzity, Veterinární a farmaceutické univerzity a Vysokého učení technického. Mělo by jít o studenty zapálené do oboru jejich výzkumu, pracovité, kreativní, kteří dosahují vynikajících výsledků ve studiu a v odborných soutěžích, aktivně se zapojují do vědeckých projektů, orientují se v aktuálním dění v oboru a umí srozumitelně prezentovat své myšlenky, vize a záměry.

Důvodem, proč město tyto talentované doktorandy podporuje, je pomoci jim, aby se soustředili na studium a vědeckou práci a neřešili kvůli nízkému finančnímu ohodnocení, zda budou mít na nájem a živobytí. Od města dostanou 100 tisíc korun během tří let, tedy téměř 17 tisíc korun na semestr.

Registrace do právě ukončeného ročníku proběhla v září 2018, prezentace finalistů před odbornou komisí se uskutečnily na přelomu listopadu a prosince loňského roku a výsledky jsou známé od 11. prosince. 

Zkoumají, jak zvýšit výdrž baterií nebo vylepšit běžný plast

V předchozím ročníku soutěže Brno Ph.D. Talent uspěl např. Matouš Kratochvíl, který se zabývá novými pokročilými materiály a jejich využitím ve fotovoltaických článcích. „Využitím v praxi je výroba levných a ekologických solárních článků s řadou výhod, jako je třeba ohebnost a rozmanité možnosti použití ve srovnání s klasickými křemíkovými solárními články,“ popsal svůj projekt na webu www.jcmm.cz.

Peter Lenárt zase zkoumá vliv látek produkovaných „zestárnutými“ buňkami na tělo, Jiří Matyáš se ve svém výzkumu věnuje otázce snížení energetické spotřeby počítačových systémů, což by v praxi znamenalo například zvýšení doby výdrže baterie mobilních zařízení nebo výraznou úsporu nákladů na provoz velkých výpočetních center.

Uspěly i ženy, např. Klára Zárybnická se realizuje na poli nanovědy a pokročilých materiálů. „Klasický běžně používaný plast můžeme vylepšit přidáním malého objemu nanočástic (vyztužit jej) a zajistit tak lepší mechanické vlastnosti nebo mu můžeme dodat funkčnost (odolnost proti hoření, elektrickou vodivost),“ uvedla na webu www.jcmm.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.