Přeskočit na obsah

Stará hasička v nové podobě. Na opravu může získat dotaci

21. června 2022

Bývalá hasička na Hlavní v Komíně a její okolí jsou centrem společenského dění v této městské části. Venku se konají hody, vánoční trhy i koncerty, uvnitř klubové a vzdělávací aktivity. Budova z konce 18. století je dlouhodobě ve špatném technickém stavu, který je nutné naléhavě řešit. Město Brno na její rekonstrukci může získat dotaci ze Státního fondu podpory investic. Zastupitelé dnes s přípravou žádosti o dotaci souhlasili a schválili také posouzení projektu.

V roce 2019 městská část Brno-Komín uspořádala historicky první architektonickou soutěž, organizace byla svěřena Kanceláři architekta města Brna. Předmětem bylo řešení budovy staré hasičky jako kulturního a společenského centra i úprava přilehlého náměstíčka, kde se konají různé společenské akce. Soutěž vyhrál ateliér schwerpunkt architekti (Welzien, Úlehlová, Hermann).

Město Brno má možnost získat na rekonstrukci budovy i veřejného prostoru dotaci ze Státního fondu podpory investic (SFPI) z programu Brownfieldy 2022. Výzva byla vyhlášena 1. června, příjem žádostí bude probíhat od 1. srpna do 31. října. Cílem programu je revitalizace nevyužívaných a zanedbaných brownfieldů tak, aby se mohly znovu plnohodnotně vrátit do života města.

„Jsem rád, že projekt, o němž se začalo uvažovat už před mnoha lety, se blíží k realizaci a že jej jak brněnští radní, tak zastupitelé podpořili,“ uvedl radní Petr Kratochvíl a popsal: „Původní budova se odstraní s výjimkou dvou obvodových stěn, které zachovávají architektonický ráz a hodnotu historické budovy. K těmto stěnám bude přistaven nový objekt, kde bude velký a malý sál pro konání společenských akcí, sociální zázemí a klubovna s bezbariérovým přístupem. Upraví se i předprostor, přibudou stromy a vodní prvky, přesune se zastávka MHD a vybuduje se veřejné a slavnostní osvětlení. Novou stavbu bude vytápět tepelné čerpadlo a bude mít klimatizaci. Měla by být velmi energeticky nenáročná a ekologicky šetrná.“

Zastupitelstvo města Brna dnes schválilo posouzení projektu Rekonstrukce společenského centra Stará hasička a přilehlého veřejného prostoru a uložilo Radě města Brna zajistit přípravu žádosti o dotaci ze SFPI.

Celkové náklady projektu se předpokládají ve výši 62 786 267 korun, dotace by měla dosáhnout 40 %, což činí 25 114 507 korun. Nositelem projektu bude městská část Brno-Komín, která na revitalizaci přispěje 3 miliony korun. Zbylých cca 34 milionů korun půjde z rozpočtu města Brna.

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.