Přeskočit na obsah

Spisovatele, překladatele a pedagoga Antonína Přidala bude připomínat náhrobek vytvořený v duchu jeho poetiky i originálního myšlení

21. dubna 2021

Čestný hrob literáta a pedagoga Antonína Přidala na Ústředním hřbitově města Brna ozdobí náhrobek, který vytvoří Ing. arch. Jaroslav Sedlák. Na základě doporučení komise pro posouzení a hodnocení nabídek ho vybrala Rada města Brna.

Uložení ostatků prof. PhDr. Antonína Přidala na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna ve skupině čestných hrobů H5e na hrobovém místě č. 31 schválila Rada města Brna letos v únoru. Vyhověla tak žádosti jeho manželky Dagmar Přidalové. Jak bylo uvedeno v dřívější tiskové zprávě, vlastníkem hrobového místa je město, které bude financovat vytvoření náhrobku a následně i údržbu hrobu.

Realizaci náhrobku – veřejnou zakázku malého rozsahu – zajišťuje Odbor kultury MMB. Na doporučení hodnoticí komise vybrala Rada města Brna jako nejvhodnější návrh Ing. arch. Jaroslava Sedláka. Jedná se o kvádr o půdorysných rozměrech 150 cm x 100 cm a výšce 40 cm ze světlého betonu s prohlubní, na níž se po naplnění vodou (deštěm) vytvoří hladina obdélníkového tvaru. Ta se bude v čase měnit, bude na náhrobku zanechávat stopy, stane se napajedlem pro ptáky i místem, kde vzklíčí život, a vznikne tak drobný, specifický biotop, který bude v duchu Přidalovy poetiky symbolizovat proměnlivost a pomíjivost života, ale také víru v život nový. Text „Antonín Přidal, 13.10.1935 – 7.2.2017, spisovatel, překladatel, publicista a vysokoškolský pedagog“ bude proveden jako reliéfní otisk do betonu.

„Originální a kreativní dílo Jaroslava Sedláka dobře vystihuje podstatu osobnosti Antonína Přidala, který byl ve své tvorbě vždy věcný a intelektuálně poctivý, ale také velmi vnímavý k proměnlivosti, tragice i kráse života. Myslím, že myšlenka v čase se měnícího a živoucího náhrobku by mu jistě konvenovala. Také rodina pana Přidala podobu místa jeho posledního odpočinku schválila,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.   

Hotové dílo v hodnotě 150 tisíc korun předá autor nejpozději do 3. září 2021.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.