Přeskočit na obsah

Spisovatele, překladatele a pedagoga Antonína Přidala bude připomínat náhrobek vytvořený v duchu jeho poetiky i originálního myšlení

21. dubna 2021
Čestný hrob literáta a pedagoga Antonína Přidala na Ústředním hřbitově města Brna ozdobí náhrobek, který vytvoří Ing. arch. Jaroslav Sedlák. Na základě doporučení komise pro posouzení a hodnocení nabídek ho vybrala Rada města Brna.

Uložení ostatků prof. PhDr. Antonína Přidala na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova města Brna ve skupině čestných hrobů H5e na hrobovém místě č. 31 schválila Rada města Brna letos v únoru. Vyhověla tak žádosti jeho manželky Dagmar Přidalové. Jak bylo uvedeno v dřívější tiskové zprávě, vlastníkem hrobového místa je město, které bude financovat vytvoření náhrobku a následně i údržbu hrobu.

Realizaci náhrobku – veřejnou zakázku malého rozsahu – zajišťuje Odbor kultury MMB. Na doporučení hodnoticí komise vybrala Rada města Brna jako nejvhodnější návrh Ing. arch. Jaroslava Sedláka. Jedná se o kvádr o půdorysných rozměrech 150 cm x 100 cm a výšce 40 cm ze světlého betonu s prohlubní, na níž se po naplnění vodou (deštěm) vytvoří hladina obdélníkového tvaru. Ta se bude v čase měnit, bude na náhrobku zanechávat stopy, stane se napajedlem pro ptáky i místem, kde vzklíčí život, a vznikne tak drobný, specifický biotop, který bude v duchu Přidalovy poetiky symbolizovat proměnlivost a pomíjivost života, ale také víru v život nový. Text „Antonín Přidal, 13.10.1935 – 7.2.2017, spisovatel, překladatel, publicista a vysokoškolský pedagog“ bude proveden jako reliéfní otisk do betonu.

„Originální a kreativní dílo Jaroslava Sedláka dobře vystihuje podstatu osobnosti Antonína Přidala, který byl ve své tvorbě vždy věcný a intelektuálně poctivý, ale také velmi vnímavý k proměnlivosti, tragice i kráse života. Myslím, že myšlenka v čase se měnícího a živoucího náhrobku by mu jistě konvenovala. Také rodina pana Přidala podobu místa jeho posledního odpočinku schválila,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer.   

Hotové dílo v hodnotě 150 tisíc korun předá autor nejpozději do 3. září 2021.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.