Přeskočit na obsah

Šifrovací hra Brno, co není zná své vítěze

03. června 2018 2 minuty čtení
(mad) – Mezi pavilony brněnského výstaviště dnes zběsile pobíhaly nejlepší týmy hry Brno, co není, aby ve finále soutěže prokázaly svoje schopnosti a pokusily se vybojovat celkové prvenství. To se nakonec podařilo týmu Mravce, který závěrečné kolo zvládl v čase 113 minut.

Do finále se probojovalo celkem 100 nejlepších týmů soutěže, které rovněž absolvovaly všechna čtyři předchozí kola. „Soutěž se mi moc líbila. Nejlepší byla poslední část, Voda v Brně,“ řekl Jiří Ehl z EHL Teamu. „Nejhorší mi přišlo čtvrté kolo, kdy se chodilo podél řeky, a hlavně jeho poslední šifra,“ měl jiný názor Petr Mašek z týmu Bítešáci. „Dneska to vyhrajeme!“ věřil si.

Ve finále čekalo soutěžící celkem 10 úkolů, přičemž časový limit byl tři hodiny. První tři týmy si podle pořadí mohly vybrat své odměny – luxusní večeři a prohlídku zatopených sklepení pod Petrovem, let balonem nad městem nebo raut v prostorách jinak nepřístupného vodního kolektoru pod Žlutým kopcem, kterému se podle Tolkienovy ságy Pán prstenů říká Morie. Členové třiceti nejlepších týmů pak získali dárek v podobě „zašifrovaných“ triček s logem Brna, co není.

„Já myslím, že se soutěž povedla, doufám, že jste si dobře zahráli,“ řekl při slavnostním vyhlašování primátor Petr Vokřál. „Všem vám gratuluji. Také jsem měl tu čest zahrát si jednu část a musím říct, že to dá zabrat, takže vám blahopřeji a doufám, že se nevidíme naposledy,“ dodal k soutěžícím.

 „Z výhry máme radost. Cítíme se vítězně,“ smáli se mladíci z týmu Mravce, který soutěž ovládl. „Finále bylo obtížnější než předchozí etapy, ale ne o moc. Jako cenu jsme si vybrali návštěvu Morie, protože třeba let balonem si člověk může koupit sám,“ vysvětlili.

Soutěž Brno, co není se konala od sedmého dubna a byla rozdělená do čtyř etap, z nichž každá představovala jeden brněnský strategický projekt – Tramvaj Plotní, Janáčkovo kulturní centrum, Akvapark za Lužánkami a Voda v Brně. Vítězové každé etapy dostali zážitkovou odměnu, například návštěvu garáží pod JKC. Do hry se registrovalo celkem přes 300 týmů, jež dohromady odehrály 680 hodin. Kromě Brňanů se zúčastnily také týmy zkušených luštitelů z jiných částí republiky, například z Prahy, či dokonce týmy ze Slovenska.

Přes letní prázdniny budou všechny šifry, kterým účastníci v prvních čtyřech kolech čelili, elektronicky k dispozici. Na podzim se pak chystají nová čtyři kola hry sloužící k propagaci dalších čtyř městských strategických projektů.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.