Přeskočit na obsah

Seniory je třeba víc zapojovat, zaznělo na konferenci

12. června 2017 2 minuty čtení
(ik) – Seniorů přibývá. Je třeba zapojovat je do společnosti a vytvářet prostor pro jejich aktivity. Tento motiv se prolínal v příspěvcích odborníků na dnešní mezinárodní konferenci v Brně na téma Stárnutí a mezigenerační vztahy.

Konferenci pořádá město Brno ve spolupráci s organizací Mezigenerace, jejíž ředitelka Zdeňka Dubová je iniciátorem akce. Hosty jsou především odborníci z partnerských měst Brna.

„V Brně žije nyní 20 procent lidí starších 65 let. V roce 2050 to bude 30 procent. Jejich aktivní zapojení do společnosti je jednou z největších výzev Brna,“ uvedl v úvodu konference 1. náměstek primátora Petr Hladík.

Z Leedsu konzultantka pro oblast zdraví z tamní radnice Lucy Jacksonová předložila závěry sociologického průzkumu tohoto britského města. Senioři uvádějí, že existuje věková diskriminace (60 % dotázaných), mladší populace má tendenci s nimi zacházet jako s dítětem (53 %), nevěnuje jim dostatečnou pozornost (52 %) a nevyužívá jejich dovednost a talent (76 %).

V Leedsu připravují s programy zaměřenými na podporu seniorů také i další na změnu občanského přístupu ke stárnutí. Jedním z nich je vytvoření Charty vstřícnosti ke stáří sepsaném Fórem starších lidí.

Dorota Potrejková z Městského úřadu v Poznani představila tamní programy pro zdravé stárnutí a sociální bydlení. Existuje i Městská rada seniorů, jejímž úkolem je radit členům městské rady ve věcech týkajících se života starší generace.

O obdobných projektech informovali také mimo jiné odborníci z maďarského Györu, Bratislavy, Vídně a Brna.

Pro zahraniční hosty je v úterý připravena prohlídka sdíleného bydlení pro seniory v Zámečnické ulici a prezentace mezigeneračních aktivit v Knihovně Jiřího Mahena.

Další informace ke konferenci a další akcím jsou na www.brno-prorodiny.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.