Přeskočit na obsah

Radní schválili odpověď pro signatáře petice proti výstavbě seniorského bydlení na Vejrostově

29. září 2021

Vedení města reaguje na petici občanů Bystrce, kteří vyjádřili nesouhlas s plánovanou výstavbou domu pro seniory s pečovatelskou službou na ulici Vejrostova. Znění odpovědi dnes schválili brněnští radní.

Obyvatelé Vejrostovy i okolních ulic vyslovili obavu, že se s výstavbou zhorší jejich kvalita bydlení, zvláště co se týče dopravní obslužnosti a parkování, které už teď popisují jako kapacitně nedostačující. Vadí jim také, že přijdou o výhled na Brněnskou přehradu nebo o svah, který děti využívají k sáňkování.

„Na byty se sníženým nájemným a možným sjednáním pečovatelské služby čekají v pořadníku stovky seniorů. Naší snahou je jednak jim toto dostupné bydlení zajistit a předejít tomu, že do komerčního nájemného budou muset vložit většinu svých prostředků k životu, a jednak tyto byty budovat rovnoměrně ve všech městských částech, aby se nemuseli takříkajíc na stará kolena stěhovat do míst, kde to neznají, kde nemají přátele, ale ani třeba lékaře nebo zubaře, na kterého jsou zvyklí,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva. Připomněl také, že na podobu domu město vypsalo soutěž o návrh. „Odborná porota vybrala architektonicky velmi zdařilý návrh, byť s menším počtem bytů – vítězní P. P. Architects jich navrhli 67. Pro obyvatele okolních domů je, myslím, velké plus, že v lokalitě bude stavět město Brno, protože pokud by na pozemku stavěl soukromý developer, určitě bych tam chtěl bytů umístit mnohem více, proto moc argumentům obsaženým v petici nerozumím. Navíc se jedná o vysoce společensky přínosný objekt, kdy chceme zvýšit počet dostupných bytů s pečovatelskou službou pro seniory, nájemné se v takových bytech pohybuje na úrovni 90,-Kč/m2. V pořadnících na dostupné seniorské byty máme stovky žadatelů a není vyloučeno, že jsou mezi nimi i příbuzní či známí těch, kteří podepsali petici,“ kroutí hlavou Oliva.

Z úrovně městské části se připravuje k výstavbě domu s pečovatelskou službou veřejné projednání. Připomínky a dotazy tedy mohou občané vznést i přímo tam.

Nový dům s pečovatelskou službou (DPS) má vzniknout při ulici Vejrostova. Půjde o šestipodlažní objekt, z toho jedno podlaží bude pod zemí a bude sloužit pro parkování a jako technické zázemí. V prvním nadzemním podlaží je umístěný denní stacionář s provozem odlehčovací služby, vznikne tu společenský prostor pro setkávání a oddych. Společenský sál bude rovněž ve druhém podlaží. Většina druhého a dále třetí až páté podlaží je využito pro klienty DPS.

Více informací o plánované výstavbě včetně vizualizací vítězného návrhu je zveřejněno zde.

Vizualizace návrhů, které skončily na druhém a třetím místě:

2. místo – Atelier 99

3. místo: K4, a. s.

Tiskové středisko MMB tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.