Přeskočit na obsah

Radní schválili odpověď pro signatáře petice proti výstavbě seniorského bydlení na Vejrostově

29. září 2021

Vedení města reaguje na petici občanů Bystrce, kteří vyjádřili nesouhlas s plánovanou výstavbou domu pro seniory s pečovatelskou službou na ulici Vejrostova. Znění odpovědi dnes schválili brněnští radní.

Obyvatelé Vejrostovy i okolních ulic vyslovili obavu, že se s výstavbou zhorší jejich kvalita bydlení, zvláště co se týče dopravní obslužnosti a parkování, které už teď popisují jako kapacitně nedostačující. Vadí jim také, že přijdou o výhled na Brněnskou přehradu nebo o svah, který děti využívají k sáňkování.

„Na byty se sníženým nájemným a možným sjednáním pečovatelské služby čekají v pořadníku stovky seniorů. Naší snahou je jednak jim toto dostupné bydlení zajistit a předejít tomu, že do komerčního nájemného budou muset vložit většinu svých prostředků k životu, a jednak tyto byty budovat rovnoměrně ve všech městských částech, aby se nemuseli takříkajíc na stará kolena stěhovat do míst, kde to neznají, kde nemají přátele, ale ani třeba lékaře nebo zubaře, na kterého jsou zvyklí,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva. Připomněl také, že na podobu domu město vypsalo soutěž o návrh. „Odborná porota vybrala architektonicky velmi zdařilý návrh, byť s menším počtem bytů – vítězní P. P. Architects jich navrhli 67. Pro obyvatele okolních domů je, myslím, velké plus, že v lokalitě bude stavět město Brno, protože pokud by na pozemku stavěl soukromý developer, určitě bych tam chtěl bytů umístit mnohem více, proto moc argumentům obsaženým v petici nerozumím. Navíc se jedná o vysoce společensky přínosný objekt, kdy chceme zvýšit počet dostupných bytů s pečovatelskou službou pro seniory, nájemné se v takových bytech pohybuje na úrovni 90,-Kč/m2. V pořadnících na dostupné seniorské byty máme stovky žadatelů a není vyloučeno, že jsou mezi nimi i příbuzní či známí těch, kteří podepsali petici,“ kroutí hlavou Oliva.

Z úrovně městské části se připravuje k výstavbě domu s pečovatelskou službou veřejné projednání. Připomínky a dotazy tedy mohou občané vznést i přímo tam.

Nový dům s pečovatelskou službou (DPS) má vzniknout při ulici Vejrostova. Půjde o šestipodlažní objekt, z toho jedno podlaží bude pod zemí a bude sloužit pro parkování a jako technické zázemí. V prvním nadzemním podlaží je umístěný denní stacionář s provozem odlehčovací služby, vznikne tu společenský prostor pro setkávání a oddych. Společenský sál bude rovněž ve druhém podlaží. Většina druhého a dále třetí až páté podlaží je využito pro klienty DPS.

Více informací o plánované výstavbě včetně vizualizací vítězného návrhu je zveřejněno zde.

Vizualizace návrhů, které skončily na druhém a třetím místě:

2. místo – Atelier 99

3. místo: K4, a. s.

Tiskové středisko MMB tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.