Přeskočit na obsah

V Bystrci vznikne dům seniorského bydlení s pečovatelskou službou, bude mít zelené střechy i terasu s výhledem na přehradu

02. listopadu 2020
Zhruba sedmdesátku nových bytů budou mít za pár let k dispozici v Bystrci. Město na Vejrostově plánuje postavit dům s pečovatelskou službou. V architektonické soutěži zvítězili P. P. Architects, doporučení komise už potvrdili brněnští radní.

„Městská část Brno-Bystrc patří k těm velice vyhledávaným a oblíbeným pro bydlení. Řadu let zažívá v tomto ohledu rozvoj, kterému se musí přizpůsobit i občanská vybavenost. Je potřeba, aby tu byl dostatek míst ve školách, školkách, aby tu byla dostupná zdravotní péče nebo třeba MHD, kterou tu chceme posílit prodloužením tramvajové tratě do Kamech. Nelze přitom zapomínat ani na naši nejstarší generaci. Navržený dům s pečovatelskou službou nejenže poskytuje ubytovací kapacity, ale má ambici stát se centrem společenského života seniorů, místem setkávání a aktivního trávení volného času,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. 

Do soutěže o návrh, kterou město vypsalo v květnu letošního roku, se přihlásili tři uchazeči. Jako nejlepší byl vyhodnocen návrh P. P. Architects. S nimi se nyní povede jednací řízení o zpracování dalších stupňů dokumentace.

Nový dům s pečovatelskou službou (DPS) má vzniknout při ulici Vejrostova. Půjde o šestipodlažní objekt, z toho jedno podlaží bude pod zemí a bude sloužit pro parkování a jako technické zázemí. V prvním nadzemním podlaží je umístěný denní stacionář s provozem odlehčovací služby, vznikne tu společenský prostor pro setkávání a oddych. Společenský sál bude rovněž ve druhém podlaží. Většina druhého a dále třetí až páté podlaží je využito pro klienty DPS. Konkrétně vznikne 32 garsonek, 13 bytů o dispozici 1+1, 12 2+kk a 10 bezbariérových bytů – jedno- i dvoupokojových. „V soutěži jsme vybrali architektonický návrh P. P. Architects na dům s 67 byty tolik potřebného dostupného seniorského bydlení s pečovatelskou službou. Mně osobně se líbí, že byty mají velké balkony a k dispozici je několik společenských teras, na kterých bude možné například pořádat různé oslavy nebo třeba pěstovat bylinky. Nyní je potřeba získat všechna povolení, abychom mohli začít co nejdříve stavět,“ popsal náměstek primátorky pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Ploché střechy budou fungovat jako zelené, na střeše nad posledním podlaží budou solární panely. Pro zálivku zelených střech a případně i pro splachování toalet se bude zachytávat dešťová voda do akumulační nádrže. Stavba bude splňovat pasivní standard.

„K objektu bude patřit také pobytová zahrada s altánkem nebo jezírkem, bude tu prostor i pro zahrádkářské aktivity klientů. Vytvoří se také 70 parkovacích stání,“ doplnil Tomáš Kratochvíl, starosta městské části Brno-Bystrc, která na projektu od počátku participuje.

Předpokládané náklady jsou 150 milionů korun, aktualizovány budou po zpracování studie. Stavět by se mohlo začít v roce 2022.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czVIZUALIZACE: P. P. Architects

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.