Přeskočit na obsah

V Bystrci vznikne dům seniorského bydlení s pečovatelskou službou, bude mít zelené střechy i terasu s výhledem na přehradu

02. listopadu 2020

Zhruba sedmdesátku nových bytů budou mít za pár let k dispozici v Bystrci. Město na Vejrostově plánuje postavit dům s pečovatelskou službou. V architektonické soutěži zvítězili P. P. Architects, doporučení komise už potvrdili brněnští radní.

„Městská část Brno-Bystrc patří k těm velice vyhledávaným a oblíbeným pro bydlení. Řadu let zažívá v tomto ohledu rozvoj, kterému se musí přizpůsobit i občanská vybavenost. Je potřeba, aby tu byl dostatek míst ve školách, školkách, aby tu byla dostupná zdravotní péče nebo třeba MHD, kterou tu chceme posílit prodloužením tramvajové tratě do Kamech. Nelze přitom zapomínat ani na naši nejstarší generaci. Navržený dům s pečovatelskou službou nejenže poskytuje ubytovací kapacity, ale má ambici stát se centrem společenského života seniorů, místem setkávání a aktivního trávení volného času,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. 

Do soutěže o návrh, kterou město vypsalo v květnu letošního roku, se přihlásili tři uchazeči. Jako nejlepší byl vyhodnocen návrh P. P. Architects. S nimi se nyní povede jednací řízení o zpracování dalších stupňů dokumentace.

Nový dům s pečovatelskou službou (DPS) má vzniknout při ulici Vejrostova. Půjde o šestipodlažní objekt, z toho jedno podlaží bude pod zemí a bude sloužit pro parkování a jako technické zázemí. V prvním nadzemním podlaží je umístěný denní stacionář s provozem odlehčovací služby, vznikne tu společenský prostor pro setkávání a oddych. Společenský sál bude rovněž ve druhém podlaží. Většina druhého a dále třetí až páté podlaží je využito pro klienty DPS. Konkrétně vznikne 32 garsonek, 13 bytů o dispozici 1+1, 12 2+kk a 10 bezbariérových bytů – jedno- i dvoupokojových. „V soutěži jsme vybrali architektonický návrh P. P. Architects na dům s 67 byty tolik potřebného dostupného seniorského bydlení s pečovatelskou službou. Mně osobně se líbí, že byty mají velké balkony a k dispozici je několik společenských teras, na kterých bude možné například pořádat různé oslavy nebo třeba pěstovat bylinky. Nyní je potřeba získat všechna povolení, abychom mohli začít co nejdříve stavět,“ popsal náměstek primátorky pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Ploché střechy budou fungovat jako zelené, na střeše nad posledním podlaží budou solární panely. Pro zálivku zelených střech a případně i pro splachování toalet se bude zachytávat dešťová voda do akumulační nádrže. Stavba bude splňovat pasivní standard.

„K objektu bude patřit také pobytová zahrada s altánkem nebo jezírkem, bude tu prostor i pro zahrádkářské aktivity klientů. Vytvoří se také 70 parkovacích stání,“ doplnil Tomáš Kratochvíl, starosta městské části Brno-Bystrc, která na projektu od počátku participuje.

Předpokládané náklady jsou 150 milionů korun, aktualizovány budou po zpracování studie. Stavět by se mohlo začít v roce 2022.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czVIZUALIZACE: P. P. Architects

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.