Přeskočit na obsah

Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

06. června 2023 2 minuty čtení Zuzana Gregorová

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Nejrozšířenějším ptákem v Brně je kos černý, dále sýkora koňadra nebo pěnkava obecná. Ze zajímavějších druhů je především na jihu a v centru města poměrně hojný strakapoud jižní (na snímku), který se na našem území poprvé objevil až ve 40. letech 20. století. Tento zvláště chráněný pták se s oblibou zdržuje na zahradách s ovocnými stromy, „protože je výrazně mlsnější než strakapoud velký, rád baští třeba meruňky,“ říká Jan Sychra. Foto: Lenka Hubáčková
Jak už bylo řečeno, narazit v Brně na kosa není žádný kumšt. Jací ptáci jsou naopak vzácní? Především v Černovicích a Tuřanech hnízdí v Česku kriticky ohrožený chocholouš obecný. K životu si vybírá zvláštní biotopy – rumiště, staveniště nebo průmyslové zóny. „Ale jen v době, dokud se budují, dokud jsou tam holé substráty a jejich hromady. Ve chvíli, kdy se haly dostaví, dorostou trávníky a začnou se pravidelně sekat, chocholouš zmizí,“ popisuje Jan Sychra. Foto: Pavel Štěpánek

 

Na Černovické terase hnízdí nejen zmíněný chocholouš, ale i mnoho dalších chráněných druhů ptáků. Podobnou rozsáhlou lokalitou bohatou na faunu i flóru jsou Hády, ptáci se ale sdružují také u vody. „Mokřadů má Brno strašně málo, ale za zmínku stojí Žebětínský rybník nebo Holásecká jezera (na snímku). Tam žije vůbec největší počet druhů na malém území v rámci Brna,“ shrnuje ornitolog. Foto: Jan Sychra

 

Koho by ptačí říše zajímala podrobněji, může se účastnit exkurzí Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické (přehled na webu jmpcso.cz) nebo se přímo stát jejím členem. Kromě odborníků tam mají své místo i amatérští milovníci ptactva, kteří se podílejí třeba na mapování druhů a lokalit. Pobočka už existuje rovných 30 let a v náplni práce má i průzkum staveb před rekonstrukcí a poradenství, jak v nich zachovat místa pro hnízdění ptáků. Foto: archiv JMP ČSO


 

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.