Projekt České sny ve Lvově posílil kulturní vazby a partnerství mezi Brnem a Lvovem - Tiskový servis

Projekt České sny ve Lvově posílil kulturní vazby a partnerství mezi Brnem a Lvovem

  • 25. září 2024
  • 4 minuty čtení

Ve dnech 17. až 22. září 2024 se Lvov stal středobodem kulturní výměny mezi Českou republikou a Ukrajinou díky projektu České sny. Tento unikátní týden plný hudby, výstav, filmových projekcí a diskusí přerostl původní rámec Roku české hudby 2024 a proměnil se v největší česko-ukrajinskou kulturní akci současnosti, která si kladla za cíl podpořit vzájemnou spolupráci i navázání nových partnerství a také vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem.

Brno a Lvov: Partnerství měst kreativní kultury
Lvov, město s neobyčejně bohatou kulturní historií, je pevně spojen s jihomoravským Brnem, kolébkou Českých snů. Obě města jsou členy prestižní Sítě kreativních měst UNESCO, Brno je městem hudby a Lvov městem literatury, a mají podepsanou smlouvu o partnerství, stejně jako regiony, které je obklopují: Jihomoravský kraj a Lvovská oblast. Města představila pestrou škálu aktivit zaměřených nejen na kulturní výměnu, ale i na hledání nových příležitostí ke spolupráci. Tento týden byl důkazem, že partnerství mezi městy může přinášet konkrétní výsledky i v oblasti kultury, vzdělávání a udržitelnosti. 

Primátorka města Brna Markéta Vaňková ocenila význam této spolupráce: „Brno se dlouhodobě snaží podporovat kulturní a mezilidské vazby s našimi partnery v zahraničí. Účast na týdnu Českých snů ve Lvově pro nás byla nejen skvělou příležitostí k prezentaci naší kultury, ale především gestem solidarity a podpory Ukrajině. Věřím, že i díky takovýmto projektům můžeme posílit vzájemné porozumění a přátelství.“ 

Na kultovních místech Lvova se odehrála řada akcí, od koncertů předních českých a ukrajinských umělců přes výstavy a filmové projekce až po workshopy a panelové diskuse. Součástí bylo také například otevření projektu inspirovaného brněnskou Otevřenou zahradou, který bude zaměřen nejen na ekovýchovu, ale také rehabilitaci veteránů a pomoc rodinám.  

V rámci diskusí byl představen Brněnský architektonický manuál (BAM) nebo se promítal dokumentární film Efekt Vašulka. O prezentaci Brna ve Lvově se postarala především organizace TIC BRNO, jejíž součástí je kancelář Brno – město hudby UNESCO a projekt Janáčkovo Brno, jejichž cílem je propagace Brna jako města hudby. Do Lvova z Brna vyjela výstava Johany Merty OVER ALL POSSIBILITIES a výstava Venduly Chalánkové Leoš Janáček. Vystoupil brněnský jazzman Vilém Spilka a jeho trio Sakobi a písničkář Jan Fic. Mezi vrcholy hudebního programu patřilo vystoupení klavíristů Iva Kahánka a brněnského nadějného talentu Alexandra Klementa, kteří představili nejen tvorbu Bedřicha Smetany, letošního jubilanta, ale také Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka. Kulturní projekty zaznamenaly vynikající návštěvnost a vřelé přijetí od Lvovanů.  

Návštěvu Lvova a účast v odborných diskusích absolvovala ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková, která už v roce 2022 při oslavě Dne nezávislosti Ukrajiny v Brně podepsala memorandum o spolupráci s lvovským Institutem strategie kultury. „Týden Českých snů ve Lvově byl mimořádnou příležitostí k prohloubení spolupráce s našimi ukrajinskými partnery. Během akce jsme měli prostor také navázat nové kontakty a společně diskutovat o budoucích projektech. Dobře vím, že kultura má sílu kultivovat, inspirovat a spojovat. Po několika dnech ve městě, které je ve válce, jsem si ale uvědomila, jak hluboce může kultura rezonovat jako vyjádření podpory a sounáležitosti. Zažili jsme ve Lvově silné momenty, které si s sebou ponesu celý život.”  

Projekt České sny, který je součástí Roku české hudby 2024, ve Lvově dokázal, že kultura a umění jsou mocnými nástroji nejen pro oslavu našeho dědictví, ale také pro posilování společných hodnot a vytváření pevných vazeb mezi národy. Týden česko-ukrajinského partnerství tak přinesl mnohem víc než jen kulturní zážitky – stal se symbolem naděje, solidarity a společné vize lepší budoucnosti. 

„Nejrozsáhlejší součást projektu nazvaná České sny ve Lvově: Týden česko-ukrajinského partnerství byla jedinečnou akcí svým formátem, obsahem a především společenským vyzněním. Při přípravách programu pro Lvov jsme vůbec netušili, jak silně emotivní, až symbolický může mít dopad. Česká kultura zanechala ve Lvově zásadní stopu a dala podnět k desítkám nových kulturních spoluprací. Lepší začátek partnerství Brna a Lvova si jen těžko můžeme představit!” uzavřel ředitel projektu České sny David Dittrich.  

Celoevropský projekt České sny úspěšně představuje špičkové české muzikanty a českou hudbu v zahraničí. V letošním roce se v rámci Českých snů uskuteční přes 80 koncertů v téměř 60 městech ze dvou desítek evropských zemí. 

Týden Českých snů ve Lvově podpořily Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo vnitra ČR, Jihomoravský kraj a město Brno společně s nespočtem obětavých českých a ukrajinských jednotlivců a institucí. 

Další zprávy z rubriky

Nejnovější tiskové zprávy