Primátor Petr Vokřál jednal s vedením MIchova a sezá stupci Ackerman-Gemeinde - Tiskový servis

Primátor Petr Vokřál jednal s vedením MIchova a sezá stupci Ackerman-Gemeinde

  • 18. června 2016
  • 2 minuty čtení

Delegace reprezentující město Brno a projekt Rok smíření se v pátek 17. června setkala s náměstkem města Mnichov Josefem Schmidem (SPD), kterého doprovázel městský radní a předseda Řemeslnické komory pro Mnichov Georg Schlagbauer. Na pozvání Berndta Posselta, mluvčího sudetoněmeckého krajanského sdružení, spolu krátce hovořili v Sudetoněmeckém domě o společné česko-německé minulosti, současnosti a budoucnosti.

Následovalo přivítání v sídle Ackerman-Gemeinde München spolkovým jednatelem Matthiasem Dürrem. Společnost Ackerman-Gemeinde je jedním ze spolupořadatelů mezinárodního fóra Dialog uprostřed Evropy, které se již deset let koná v Brně. Petr Kalousek, Jaroslav Ostrčilík, Kateřina Tučková a David Tuček reprezentovali organizační tým ceněné akce Rok smíření. Společně s Petrem Vokřálem představili nový projekt Meeting Brno, který navazuje na Rok smíření a v příštích letech má ambice stát se událostí středoevropské úrovně.

„Naším cílem na Meetingu Brno je společné utváření témat a jednání nad nimi. Jednou z otázek pro další ročníky může být budoucí směřování Evropy a Evropské unie,“ popsal myšlenku Meeting Brno jeden z iniciátorů David Macek.

Na závěr pátečního programu byla připravena veřejná debata v Českém centru. Ředitelem centra Davidem Černým a generálním konzulem konzulem České republiky v Mnichově Milanem Čoupem byla zahájena debata moderovaná Matthiasem Dürrem. Plnému sálu návštěvníků byla představena multikulturní historie Brna a události 2. světové války, které ovlivnili mnoho životů.

„Ohlasy na Rok smíření byly v zahraničí velice pozitivní, ale i v Česku jsme se setkali v kladným přijetím. Šlo především o studenty vysokých škol, mladé lidi a intelektuály. Zážitky, které lidé prožívali na Pochodu smíření, byly velmi silné a emocionální,“ zhodnotil akci Rok smíření Petr Vokřál.

Návštěvníci ke konci společné debaty primátorovi města Brna poděkovali za důstojné uctění památky všech obětí tragédií minulého století.

České centrum v Mnichově zahájilo svou práci v roce 1999. Prostory Českého centra slavnostně otevřela předsedkyně Senátu České republiky Libuše Benešová počátkem října 2000. Od té doby je České centrum otevřeno akcím ze všech oblastí umění, konají se zde výstavy, literární čtení, diskuse i hudební vystoupení. Nedílnou součástí činnosti je výuka českého jazyka. Mnichovské České centrum také pořádá prezentace z oblasti cestovního ruchu v ČR.

Společnost Ackerman-Gemeinde se od roku 1946 zasazuje o mír a smíření v prostoru střední Evropy. Nesnaží se přitom jen o překonání bezpráví a utrpení z minulosti, ale rovněž o budování dobrých sousedských vztahů mezi Němci, Čechy a Slováky. Ackermann-Gemeinde považuje a vždy považovala za nezbytné poučení se z hořkých zkušeností, navazování na osvědčené tradice, pěstování mezinárodní solidarity a prosazování křesťanských hodnot v Evropě.

Další zprávy z rubriky

Nejnovější tiskové zprávy