Primátor besedoval se studenty gymnázia na Vídeňské

  • 19. dubna 2017
  • 2 minuty čtení
(ik) – Zákaz taxislužby Uber, parkování, stadiony pro fotbal a hokej, politika, železniční uzel a další témata byla na pořadu ve středu dopoledne ve Sněmovním sále Nové radnice. S primátorem Petrem Vokřálem besedovala devadesátka studentů Gymnázia Vídeňská.

O čem se například diskutovalo (ve zkrácené upravené verzi):

Studenti: Proč nelze využívat taxislužbu Uber? Proč ji město zakázalo?

Primátor: Město ji nezakázalo, přidalo se však k žalobě. Krajský soud vydal předběžné opatření s tím, že společnost Uber podniká v rozporu s právními předpisy.

Studenti: Brno nedávno zasáhl smog. Jak v této i dalších obdobných situacích má fungovat individuální a hromadná doprava?

Primátor: Jsem zastáncem názoru, aby byla dobudována síť P+R (zaparkuj a jeď). Redukovat počty výjimek pro vjezd do centrální části. Je jich vydáno tisíce a míst je tam daleko méně. Pokračovat ve výstavbě parkovacích domů. A rozšířit systém rezidentního parkování v dalších částech města.

Student: Kdy Brno bude mít novou hokejovou halu?

Primátor: Hokejová hala, fotbalový stadion a koncertní sál jsou stavebními prioritami vedení města. Jsou to investice dohromady za 5,5 miliardy. Na financování se nemůže podílet jen město. Příslib na spolufinancování máme zatím jen u koncertního sálu. Jednáme s centrálními složkami. Předpokládám, že hokejová hala se začne stavět v roce 2019.

Student: Chtěl jste být odmalička politikem?

Primátor: Říkal jsem si, že politika je to poslední, co budu dělat. V roce 2013 jsem se rozloučil s byznysem. Byl jsem osloven Hnutím Ano. Odpověděl jsem, že kdyby bylo třeba, tak pomohu. Ale také, že do Prahy nikdy nepůjdu.

Student: Jste také krajským zastupitelem. Jak fungují podle vás městská i krajská koalice?

Primátor: Nemám samozřejmě nic proti pluralismu. V komunální politice se však na vedení podílí řada různobarevných subjektů. Při vytváření fungujícího systému je třeba stále jednat. Pak teprve mohou fungovat.

Student: Jak se bude dál vyvíjet umístění hlavního nádraží?

Primátor: Mou snahou je, aby rozhodnutí padlo ještě letos a téma nádraží se nestalo součástí volebních programů pro příští komunální volby.

Jindřich Svoboda, pedagog gymnázia: Jaký je váš pohled na povinné maturity z matematiky?

Primátor: Některé z vás nepotěším, omlouvám se. Sám jsem maturoval z matematiky. Její znalost není špatná, protože otevírá prostor pro další vzdělávání a pro další obory.

Po besedě část studentů navštívila také zasedací místnost rady a primátorovu pracovnu.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít