Přeskočit na obsah

Primátor besedoval se studenty gymnázia na Vídeňské

19. dubna 2017 2 minuty čtení
(ik) – Zákaz taxislužby Uber, parkování, stadiony pro fotbal a hokej, politika, železniční uzel a další témata byla na pořadu ve středu dopoledne ve Sněmovním sále Nové radnice. S primátorem Petrem Vokřálem besedovala devadesátka studentů Gymnázia Vídeňská.

O čem se například diskutovalo (ve zkrácené upravené verzi):

Studenti: Proč nelze využívat taxislužbu Uber? Proč ji město zakázalo?

Primátor: Město ji nezakázalo, přidalo se však k žalobě. Krajský soud vydal předběžné opatření s tím, že společnost Uber podniká v rozporu s právními předpisy.

Studenti: Brno nedávno zasáhl smog. Jak v této i dalších obdobných situacích má fungovat individuální a hromadná doprava?

Primátor: Jsem zastáncem názoru, aby byla dobudována síť P+R (zaparkuj a jeď). Redukovat počty výjimek pro vjezd do centrální části. Je jich vydáno tisíce a míst je tam daleko méně. Pokračovat ve výstavbě parkovacích domů. A rozšířit systém rezidentního parkování v dalších částech města.

Student: Kdy Brno bude mít novou hokejovou halu?

Primátor: Hokejová hala, fotbalový stadion a koncertní sál jsou stavebními prioritami vedení města. Jsou to investice dohromady za 5,5 miliardy. Na financování se nemůže podílet jen město. Příslib na spolufinancování máme zatím jen u koncertního sálu. Jednáme s centrálními složkami. Předpokládám, že hokejová hala se začne stavět v roce 2019.

Student: Chtěl jste být odmalička politikem?

Primátor: Říkal jsem si, že politika je to poslední, co budu dělat. V roce 2013 jsem se rozloučil s byznysem. Byl jsem osloven Hnutím Ano. Odpověděl jsem, že kdyby bylo třeba, tak pomohu. Ale také, že do Prahy nikdy nepůjdu.

Student: Jste také krajským zastupitelem. Jak fungují podle vás městská i krajská koalice?

Primátor: Nemám samozřejmě nic proti pluralismu. V komunální politice se však na vedení podílí řada různobarevných subjektů. Při vytváření fungujícího systému je třeba stále jednat. Pak teprve mohou fungovat.

Student: Jak se bude dál vyvíjet umístění hlavního nádraží?

Primátor: Mou snahou je, aby rozhodnutí padlo ještě letos a téma nádraží se nestalo součástí volebních programů pro příští komunální volby.

Jindřich Svoboda, pedagog gymnázia: Jaký je váš pohled na povinné maturity z matematiky?

Primátor: Některé z vás nepotěším, omlouvám se. Sám jsem maturoval z matematiky. Její znalost není špatná, protože otevírá prostor pro další vzdělávání a pro další obory.

Po besedě část studentů navštívila také zasedací místnost rady a primátorovu pracovnu.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.