Přežily výbuch atomové bomby. Muzeum vystavuje vzácné předměty - Tiskový servis

Přežily výbuch atomové bomby. Muzeum vystavuje vzácné předměty

  • 15. října 2010
  • 2 minuty čtení

(zug) – O vážných problémech současnosti se diskutovalo na letošním ročníku konference Forum 2000. Při její příležitosti se v Praze a Brně koná výstava Hirošima – Nagasaki 1945–2010. A zatímco 14. ročníku Fora 2000 dominovalo motto „Svět, ve kterém chceme žít“, expozice ukazuje prostřednictvím fotografií a originálních artefaktů svět, v němž lidstvo žít určitě nechce.

Letos v srpnu uplynulo 65 let od chvíle, kdy na sklonku 2. světové války americký prezident Truman rozhodl, že definitivně zlomí odpor německého spojence – Japonska. Použita byla nově vyvinutá mocná zbraň – atomová bomba. 6. srpna byla bomba, nazvaná Little Boy, svržena nad Hirošimou a po třech dnech další, známá pod názvem Fat Man, vybuchla nad Nagasaki. Celkový počet obětí obou útoků se odhaduje kolem 200 tisíc. V Hirošimě shořelo asi 13 km2 území, v Nagasaki téměř 7 km2. Radioaktivní záření mělo smrtící účinek do okruhu zhruba 1,2 kilometru od epicentra výbuchu.

Cílem výstavy je ukázat lidstvu škody, které může taková bomba způsobit, a tak jej varovat. Výstava připomíná nejen smutné srpnové výročí, ale i dubnový podpis smlouvy o omezení jaderného arzenálu mezi USA a Ruskem. Dobové fotografie lze vidět na Novoměstské radnici v Praze a fotografie spolu se třemi autentickými předměty v kapli Paláce šlechtičen v Kobližné ulici v Brně.
Brněnskou výstavu, již hostí Moravské zemské muzeum, lze navštívit do 13. listopadu.

Rozsahem nevelká expozice zahrnuje 15 panelů, které slovem a obrazem popisují ničivé účinky tepelného záření, škody způsobené atomovým výbuchem nebo následnými požáry, ale i poranění způsobená tlakovou vlnou či popáleniny. Hlavním tahákem výstavy však jsou intenzivním teplem roztavená střešní taška a miska a karafa na saké, obě nalezené v sutinách jednoho z domů. Všechny předměty zapůjčilo Hiroshima Peace Memorial Museum.

Další články z rubriky

Nejnovější články