Přeskočit na obsah

Poslední prázdninový víkend nabídne jídlo, večírky i folklor

31. srpna 2018 3 minuty čtení
(gak) - Nezadržitelně se přiblížil konec prázdnin. Poslední víkend před začátkem školního roku tak přináší nepřeberné množství akcí, ze kterých si vyberou milovníci kultury, folkloru i sportu.

V pátek mohou zájemci navštívit radnici městské části Brno-střed. A to klidně mimo úřední hodiny. Radnice se totiž otevře veřejnosti. Připraveny jsou v každou celou hodinu prohlídky budovy, mimo to dojde na vernisáž fotografií Romana France, koncert kapely Radio gafa a poslední letňákové promítání filmu Velká nádhera. 

Jedna z posledních akcí festivalu UPROSTŘED se uskuteční od 18 hodin u Letohrádku Mitrovských. Uskuteční se zde letní večírek v režii brněnské komunity kolem modulárních synťáků. Na akci vystoupí zahraniční i místní hudebníci. 

Brněnský filharmonický sbor Beseda brněnská se představí mimo hranici Brna, konkrétně v Dolních Kounicích. V 19:30 v krásném prostředí kláštera Rosa Coeli zazní oratorium „Sedm posledních slov Vykupitelových na kříži“ od Josepha Haydna.

Ochutnat Asii umožní sobotní program na Malé Americe. Třetí ročník foodfestivalu nabídne více i méně známe asijské pokrmy, exotické ovoce, drinky i kávu. Nebude chybět hmyz ani kavárna s čajovnou a vodními dýmkami. Vstup je zdarma.

Druhý ročník street festivalu Jaselská open musel kvůli opravám ulice ale musel projít několika změnami - přejmenoval se na Jaselská closed a přesune se do parku na Rooseveltově ulici. Na celé odpoledne se sem přesunou podniky z Jaselské ulice. Těšit se tak můžete na Panksy, Čajovnu za zrcadlem, East Village Bar & Diner, Kentaur Bar & Barber Shop i Limbo, které se postarají o jídlo, pití, vodní dýmky i vaše vlasy. Na akci zahraje Hedvika&Harnach, NüDrive a další. Večer ukončí Don Juan Disco. 

Sportovci mohou zavítat na in-line ovál v Komárově. Od 17:30 se tam totiž uskuteční in-lineové závody pro veřejnost Brněnský KOMÁR. Více informací najdete na http://www.brnensky-komar.cz/.

Brněnskou legendou o koláři Birkovi se v neděli inspiruje Dušan Vitázek, který pokácí v Lednici strom, vyrobí z něj kolo a ten samý den ho dokutálí do Brna. Své snažení oslaví v 18:30 koncertem u Vaňkovky. Výtěžek z této akce poputuje Nadačnímu fondu Emil.

V sobotu a v neděli se budou s prázdninami loučit také na Riviéře. Kromě závodů v běhu se představí youtubeři, vystoupí také hudebníci. 

Milovníci folkloru by se měli tento víkend vydat do Líšně. Místní chasa totiž oslaví hody. V programu je tradiční krojovaný průvod i muzika. Kompletní program najdete na https://www.gotobrno.cz/akce/lisenske-hody-2018/. 

Víkendový program doplňuje také 29. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Brno. Ten byl zahájen včera na Nové radnici a nabízí vystoupení domácích i zahraničních souborů včetně doprovodného programu v ulicích. 

Tanec nabídne také Balet Národního divadla Brno na Špilberku. Letní BaLetní koktejl nabídne taneční mix toho nejlepšího z jejich repertoáru.

I během víkendových dnů je přístupná výstava ve vstupní hale Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Fotografická skupina Fotografovo pozdní odpoledne zde vystavuje svá díla. Výstava potrvá do 3. října.

Do dnešní půlnoci je také možné hlasovat o umístění sochy Josefa II. na Dominikánském náměstí. Vyjádřit svůj názor lze online na www.chcesjosefa.cz nebo osobně v Turistickém informačním centru města Brna na Panenské.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.