Přeskočit na obsah

Poplatek za svoz odpadu: kolik, kdy, kdo, jak?

02. května 2023 2 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Pravidelný poplatek za svoz komunálního odpadu se nikomu nevyhne ani letos. Jsou v pravidlech nějaké novinky? Kdo je poplatníkem, kdo je osvobozen a jak je to s právnickými osobami? 

Výše poplatku v Brně zůstává již desátým rokem stejná – 670 korun, splatnost je také tradiční: k 31. květnu 2023. Od loňského roku kromě fyzických osob s trvalým bydlištěm v Brně platí za svoz odpadu také právnické osoby, které ve městě vlastní nemovitost (byt, rodinný dům či stavbu pro rekreaci), kde není nahlášena k pobytu fyzická osoba (nepleťte si s povinností právnické osoby platit za odpad vznikající z její činnosti). Pro tyto případy je založen odlišný účet.

Povinnost zaplatit za komunální odpad má každý člověk s trvalým pobytem v Brně, dále cizinci s některým z povolených typů pobytu a cizinci (EU), kteří se zdržují v Brně déle než 3 měsíce.

Výjimku z úhrady mají senioři, kteří v daném roce dosáhli nebo dosáhnou 70 let věku, a děti do 3 let včetně. Osvobozeno je rovněž třetí a každé další dítě v rodině. Podrobnosti najdete na www.brno.cz/odpady.

Nejsnazší cesta vede přes webový portál Brno iD, kde po registraci zaplatíte klidně za celou rodinu, znáte-li rodná čísla všech poplatníků. Je to také jediné místo, kde lze tuto hromadnou platbu provést, protože podle legislativy je nyní nutné při platbě bezhotovostně či složenkou vždy uvést jako variabilní symbol rodné číslo poplatníka – tudíž zaplatit za každého rodinného příslušníka zvlášť.

Poslední možností je osobně navštívit Magistrát města Brna na Šumavské 35, budovu C, a zaplatit za odvoz odpadu hotově na přepážce. Pokladní hodiny jsou taktéž na webu www.brno.cz/odpady. Upozorňujeme, že pokladny v budově magistrátu na Malinovského náměstí jsou zrušeny. Poplatek zde zaplatit nelze. 

Levnější šalinkarta, bude?

Dotaci v hodnotě 1 425 korun poskytuje Brno i v letošním roce na zakoupení elektronické základní nepřenosné roční předplatní jízdenky MHD. Šalinkarta musí obsahovat zóny 100 a 101 případně další navazující. Nárok na ni má každý Brňan, který zaplatil na daný rok poplatek za svoz odpadu. O dotaci tedy může požádat: osoba, která má v Brně trvalé bydliště, dále osoba, která v Brně vlastní nemovitost, v níž není nikdo hlášen k pobytu, a také osoba, která má na území Brna hlášen pobyt podle zákona o pobytu cizinců na území ČR.

Celou žádost vyřídíte na webu brnoid.cz v modulu MHD přímo v přehledu jízdenek. O dotaci lze žádat nejpozději do 60 dnů od data zakoupení roční šalinkarty.

 

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.