Přeskočit na obsah

Poplatek za svoz odpadu: kolik, kdy, kdo, jak?

02. května 2023 2 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Pravidelný poplatek za svoz komunálního odpadu se nikomu nevyhne ani letos. Jsou v pravidlech nějaké novinky? Kdo je poplatníkem, kdo je osvobozen a jak je to s právnickými osobami? 

Výše poplatku v Brně zůstává již desátým rokem stejná – 670 korun, splatnost je také tradiční: k 31. květnu 2023. Od loňského roku kromě fyzických osob s trvalým bydlištěm v Brně platí za svoz odpadu také právnické osoby, které ve městě vlastní nemovitost (byt, rodinný dům či stavbu pro rekreaci), kde není nahlášena k pobytu fyzická osoba (nepleťte si s povinností právnické osoby platit za odpad vznikající z její činnosti). Pro tyto případy je založen odlišný účet.

Povinnost zaplatit za komunální odpad má každý člověk s trvalým pobytem v Brně, dále cizinci s některým z povolených typů pobytu a cizinci (EU), kteří se zdržují v Brně déle než 3 měsíce.

Výjimku z úhrady mají senioři, kteří v daném roce dosáhli nebo dosáhnou 70 let věku, a děti do 3 let včetně. Osvobozeno je rovněž třetí a každé další dítě v rodině. Podrobnosti najdete na www.brno.cz/odpady.

Nejsnazší cesta vede přes webový portál Brno iD, kde po registraci zaplatíte klidně za celou rodinu, znáte-li rodná čísla všech poplatníků. Je to také jediné místo, kde lze tuto hromadnou platbu provést, protože podle legislativy je nyní nutné při platbě bezhotovostně či složenkou vždy uvést jako variabilní symbol rodné číslo poplatníka – tudíž zaplatit za každého rodinného příslušníka zvlášť.

Poslední možností je osobně navštívit Magistrát města Brna na Šumavské 35, budovu C, a zaplatit za odvoz odpadu hotově na přepážce. Pokladní hodiny jsou taktéž na webu www.brno.cz/odpady. Upozorňujeme, že pokladny v budově magistrátu na Malinovského náměstí jsou zrušeny. Poplatek zde zaplatit nelze. 

Levnější šalinkarta, bude?

Dotaci v hodnotě 1 425 korun poskytuje Brno i v letošním roce na zakoupení elektronické základní nepřenosné roční předplatní jízdenky MHD. Šalinkarta musí obsahovat zóny 100 a 101 případně další navazující. Nárok na ni má každý Brňan, který zaplatil na daný rok poplatek za svoz odpadu. O dotaci tedy může požádat: osoba, která má v Brně trvalé bydliště, dále osoba, která v Brně vlastní nemovitost, v níž není nikdo hlášen k pobytu, a také osoba, která má na území Brna hlášen pobyt podle zákona o pobytu cizinců na území ČR.

Celou žádost vyřídíte na webu brnoid.cz v modulu MHD přímo v přehledu jízdenek. O dotaci lze žádat nejpozději do 60 dnů od data zakoupení roční šalinkarty.

 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.