Pomoc s dietami doplní novinka: Dohled nad kvalitou jídel ve školkách a školách - Tiskový servis

Pomoc s dietami doplní novinka: Dohled nad kvalitou jídel ve školkách a školách

  • 16. května 2024
  • 2 minuty čtení

Zřízení nové pozice nutričního specialisty pro školní stravování schválili brněnští radní.

„Zásadní změna spočívá v tom, že se nový zaměstnanec magistrátu od 1. září zaměří na kvalitu jídla ve školkách a školách zřizovaných městem Brnem a jeho městskými částmi. Bude také školským zařízením poskytovat podporu spočívající ve schvalování dietních receptur pro více než 500 strávníků, což je služba, kterou jsme měli zatím nasmlouvanou u externího subjektu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Ve školním roce 2023/2024 připravuje stravu v dietním režimu 48 škol a školských zařízení, z toho 44 z nich využívalo dosavadní spolupráci. „Celkově se v dietním režimu denně ve městě Brně stravuje 523 dětí a žáků. Nejvíce je připravována bezlepková strava, a to pro 243 strávníků. Dále se jedná o diety při alergii či intoleranci na mléko a dietu šetřící či diabetickou. Rozšířené jsou také individuální intolerance na jednotlivé potraviny, jako jsou například ořechy, vejce nebo rajčata. Vyskytují se i kombinace alergenů, nově se zvyšuje i počet diet při histaminové intoleranci,“ doplnila informace radní pro oblast školství Irena Matonohová.

Dietní stravování ve školských zařízeních města a městských částí

  • celkově se v dietním režimu denně ve městě Brně stravuje 523 strávníků
  • bezlepková strava – 243 strávníků
  • diety při alergii či intoleranci na mléko – 164 strávníků
  • dieta šetřící – 9 strávníků
  • dieta diabetická – 13 strávníků
  • individuální intolerance na jednotlivé potraviny – 48 strávníků
  • kombinace alergenů – 46 strávníků

Provozovatel stravovacích služeb musí podle vyhlášky o školním stravování používat při poskytování dietního stravování receptury schválené nutričním terapeutem nebo lékařem se specializovanou způsobilostí v oboru. Doposud město Brno pro svá školská zařízení využívalo služby externího subjektu, nově zajistí podporu školkám, školám a jídelnám prostřednictvím zaměstnance Magistrátu města Brna. Jeho kompetence však budou oproti stávajícímu režimu nově rozšířeny o dohled nad kvalitou všech jídel.

Další články z rubriky