Přeskočit na obsah

Pokračuje proces založení tří bytových družstev, která mají zajistit levnější a dostupnější bydlení v Brně

15. června 2022
Rada města v působnosti valné hromady dvou městských společností, Tepláren Brno a CD CENTRUM COMS, naplňuje znění memoranda o spolupráci při realizaci družstevního bydlení pro mladé. Byl učiněn další důležitý krok v procesu založení prvních tří bytových družstev, která mají rozběhnout a zlevnit bytovou výstavbu v Brně.

„Dnes jsme v působnosti valné hromady dvou městských společností, Tepláren Brno a CD CENTRUM COMS, schválili založení prvních tří bytových družstev, a to Dostupné bydlení Kamenný vrch II, Dostupné bydlení Francouzská, Dostupné bydlení V Aleji. Jde o lokality, kde je příprava výstavby nejdál a kde by mohlo dohromady vyrůst 457 bytů.  Dále bylo schváleno vzorové znění stanov těchto družstev a vzali jsme na vědomí postup pro výběr zájemců o družstevní byt,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „V těchto třech případech očekáváme, že se podaří získat územní rozhodnutí ještě do konce letošního roku.“

Projekt funguje na principu, že přípravné kroky, tedy zpracování projektové dokumentace a inženýrskou činnost zahrnující získání územního rozhodnutí a stavebního povolení, zajistí Brno. „Na jeho kroky pak naváže družstvo tvořené městem a oběma městskými společnostmi, které se postará o výstavbu. Po kolaudaci budov bude účast CD CENTRUM COMS a Tepláren Brno v družstvech ukončena. Současně s tím budou do družstev vstupovat vybraní zájemci z řad veřejnosti na základě uzavřených rezervačních smluv na konkrétní byty. Účast města Brna bude záviset na dalších faktorech, jako jsou například požadavky úvěrujících bank,“ připomněla primátorka Markéta Vaňková.

Ze strany města jako zbývajícího člena prvních tří bytových družstev bylo jejich založení schváleno již na květnovém zasedání Zastupitelstva města Brna.

V městském pilotním projektu budou dostupné bydlení stavět družstva bez zisku za nákladové ceny. Připravují se i další dvě lokality s přibližně 550 byty celkem, konkrétně Přízřenice a Rumiště. Do fáze územního rozhodnutí by měly dospět příští rok.

Kompletní informace jsou k dispozici na webu bydleni.brno.cz.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Nejméně rozvodů, stabilní nezaměstnanost, více slunečných dnů. Jaká čísla definují Brno 2022?

Tisíc lidí si loni nově zapsalo do kolonky „trvalé bydliště“ město Brno a počet obyvatel tak vzrostl na 381 tisíc. Dětí se zato narodilo (stejně jako jinde v České republice) ve srovnání s rokem 2021 méně. Nejméně v novodobé historii bylo rozvodů – 659. Nejen demografická, ale i další zajímavá data o městě (třeba kolik bylo požárů, kolik stál průměrně byt nebo kolik spadlo srážek) shrnuje zpráva Brno v číslech.

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.