Přeskočit na obsah

Pokračuje proces založení tří bytových družstev, která mají zajistit levnější a dostupnější bydlení v Brně

15. června 2022

Rada města v působnosti valné hromady dvou městských společností, Tepláren Brno a CD CENTRUM COMS, naplňuje znění memoranda o spolupráci při realizaci družstevního bydlení pro mladé. Byl učiněn další důležitý krok v procesu založení prvních tří bytových družstev, která mají rozběhnout a zlevnit bytovou výstavbu v Brně.

„Dnes jsme v působnosti valné hromady dvou městských společností, Tepláren Brno a CD CENTRUM COMS, schválili založení prvních tří bytových družstev, a to Dostupné bydlení Kamenný vrch II, Dostupné bydlení Francouzská, Dostupné bydlení V Aleji. Jde o lokality, kde je příprava výstavby nejdál a kde by mohlo dohromady vyrůst 457 bytů.  Dále bylo schváleno vzorové znění stanov těchto družstev a vzali jsme na vědomí postup pro výběr zájemců o družstevní byt,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „V těchto třech případech očekáváme, že se podaří získat územní rozhodnutí ještě do konce letošního roku.“

Projekt funguje na principu, že přípravné kroky, tedy zpracování projektové dokumentace a inženýrskou činnost zahrnující získání územního rozhodnutí a stavebního povolení, zajistí Brno. „Na jeho kroky pak naváže družstvo tvořené městem a oběma městskými společnostmi, které se postará o výstavbu. Po kolaudaci budov bude účast CD CENTRUM COMS a Tepláren Brno v družstvech ukončena. Současně s tím budou do družstev vstupovat vybraní zájemci z řad veřejnosti na základě uzavřených rezervačních smluv na konkrétní byty. Účast města Brna bude záviset na dalších faktorech, jako jsou například požadavky úvěrujících bank,“ připomněla primátorka Markéta Vaňková.

Ze strany města jako zbývajícího člena prvních tří bytových družstev bylo jejich založení schváleno již na květnovém zasedání Zastupitelstva města Brna.

V městském pilotním projektu budou dostupné bydlení stavět družstva bez zisku za nákladové ceny. Připravují se i další dvě lokality s přibližně 550 byty celkem, konkrétně Přízřenice a Rumiště. Do fáze územního rozhodnutí by měly dospět příští rok.

Kompletní informace jsou k dispozici na webu bydleni.brno.cz.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.