Přeskočit na obsah

Pojízdná laboratoř FabLab Experience vyjela do českých škol

25. února 2019 2 minuty čtení
(mad) – Pojízdná laboratoř FabLab Experience dnes navštívila Gymnázium Matyáše Lercha v Brně. Jde o speciálně upravený návěs, vybavený laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, robotickým ramenem a dalšími přístroji, který je svého druhu největší na světě.

První otevřená digitální dílna pro veřejnost FabLab funguje bezmála dva roky v brněnském Jihomoravském inovačním centru. Je součástí celosvětového hnutí, jehož principem je vytváření sdílených dílen určených široké veřejnosti. Označení FabLab mohou oficiálně nést laboratoře splňující tři požadavky: mají určité vybavení (např. 3D tiskárny), sdílejí s celosvětovou komunitou svoje know-how a zpřístupňují laboratoř všem zájemcům za splnění několika jednoduchých podmínek.

FabLab byl oblíbený zejména mezi školami, které zde často pořádaly prohlídky a workshopy. Právě proto byla vytvořena varianta „na kolech“. Vznikl FabLab Experience, který za žáky a studenty bude jezdit přímo do škol. „Na pilotní půlrok se nám přihlásilo 64 škol, což je dvojnásobek naší kapacity. Do konce června tak máme program sestavený. Navštívíme školy napříč regionem. Pojedeme třeba do Hodonína, Znojma nebo Mikulova. V plánu je také účast na festivalech a veletrzích jako je třeba Open House Brno, rakouský Maker Fair Vienna nebo Future Port Prague,“ řekl manažer FabLab Tomáš Mejzlík z JIC.

Pozvat digitální laboratoř může každá základní škola z Brna a střední škola z jižní Moravy přes registrační formulář, který dvakrát ročně rozešlou ředitelům jejich zřizovatelé. Lektoři z JIC se budou žákům, studentům i učitelům intenzivně věnovat tři dny.

„Nikde jinde na světě jsme nenašli podobný projekt. Je pro nás důležitý, protože věříme ve dvě věci: když si něco chcete osvojit a vytvořit, musíte si to udělat sami. A zároveň podporujeme jedince, kteří chtějí měnit svět formou podnikání,“ dodal ředitel JIC Petr Chládek.

V rámci prezentace mobilní laboratoře se představil také student Gymnázia Boskovice Jan Včelík, který se svým týmem získal první místo v soutěži Tvoř s 3D tiskem a laserem ve FabLab. „Vytvořili jsme netradiční přehrávač hudby, skříňku, která přehrává melodii z našeho oblíbeného seriálu. Pracovali jsme na tom déle než půl roku. Ve FabLabu nám učarovala hlavně laserová řezačka, která není běžně moc dostupná,“ vysvětlil.   

„Město Brno se dlouhodobě profiluje jako středoevropská Mekka vědy, výzkumu a inovací. Tento projekt je možnost, jak si vědu můžou osahat i mladí. Za sebe i za město Brno bych rád FabLab Experience popřál šťastnou cestu,“ uvedl při prezentaci laboratoře Tomáš Koláčný, náměstek primátorky města Brna.

Detailní informace o projektu najdete zde

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.