(mad) – Pojízdná laboratoř FabLab Experience dnes navštívila Gymnázium Matyáše Lercha v Brně. Jde o speciálně upravený návěs, vybavený laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, robotickým ramenem a dalšími přístroji, který je svého druhu největší na světě.
První otevřená digitální dílna pro veřejnost FabLab funguje bezmála dva roky v brněnském Jihomoravském inovačním centru. Je součástí celosvětového hnutí, jehož principem je vytváření sdílených dílen určených široké veřejnosti. Označení FabLab mohou oficiálně nést laboratoře splňující tři požadavky: mají určité vybavení (např. 3D tiskárny), sdílejí s celosvětovou komunitou svoje know-how a zpřístupňují laboratoř všem zájemcům za splnění několika jednoduchých podmínek.
FabLab byl oblíbený zejména mezi školami, které zde často pořádaly prohlídky a workshopy. Právě proto byla vytvořena varianta „na kolech“. Vznikl FabLab Experience, který za žáky a studenty bude jezdit přímo do škol. „Na pilotní půlrok se nám přihlásilo 64 škol, což je dvojnásobek naší kapacity. Do konce června tak máme program sestavený. Navštívíme školy napříč regionem. Pojedeme třeba do Hodonína, Znojma nebo Mikulova. V plánu je také účast na festivalech a veletrzích jako je třeba Open House Brno, rakouský Maker Fair Vienna nebo Future Port Prague,“ řekl manažer FabLab Tomáš Mejzlík z JIC.
Pozvat digitální laboratoř může každá základní škola z Brna a střední škola z jižní Moravy přes registrační formulář, který dvakrát ročně rozešlou ředitelům jejich zřizovatelé. Lektoři z JIC se budou žákům, studentům i učitelům intenzivně věnovat tři dny.
„Nikde jinde na světě jsme nenašli podobný projekt. Je pro nás důležitý, protože věříme ve dvě věci: když si něco chcete osvojit a vytvořit, musíte si to udělat sami. A zároveň podporujeme jedince, kteří chtějí měnit svět formou podnikání,“ dodal ředitel JIC Petr Chládek.
V rámci prezentace mobilní laboratoře se představil také student Gymnázia Boskovice Jan Včelík, který se svým týmem získal první místo v soutěži Tvoř s 3D tiskem a laserem ve FabLab. „Vytvořili jsme netradiční přehrávač hudby, skříňku, která přehrává melodii z našeho oblíbeného seriálu. Pracovali jsme na tom déle než půl roku. Ve FabLabu nám učarovala hlavně laserová řezačka, která není běžně moc dostupná,“ vysvětlil.
„Město Brno se dlouhodobě profiluje jako středoevropská Mekka vědy, výzkumu a inovací. Tento projekt je možnost, jak si vědu můžou osahat i mladí. Za sebe i za město Brno bych rád FabLab Experience popřál šťastnou cestu,“ uvedl při prezentaci laboratoře Tomáš Koláčný, náměstek primátorky města Brna.
Detailní informace o projektu najdete zde.