Pocta grafickému bienále a jeho zakladateli Janu Rajlichovi začíná - Tiskový servis

Pocta grafickému bienále a jeho zakladateli Janu Rajlichovi začíná

  • 23. září 2020
  • 3 minuty čtení

(mak) – Když Moravská galerie přerušila klasický průběh Bienále grafického designu a místo nového ročníku připravila v roce 2020 rozsáhlý projekt Rajlich 100 k uctění 100. výročí narození zakladatele bienále Jana Rajlicha, netušila, že jí plány zkomplikuje koronavirus. Odložená vernisáž všech tří pozastavených výstav projektu je připravena na čtvrtek 24. září. Ve stejný den bude Janu Rajlichovi st. na jeho rodinném domě v Jiráskově ulici odhalena pamětní deska.

Pocta grafickému bienále a jeho zakladateli Janu Rajlichovi začíná
Pocta grafickému bienále a jeho zakladateli Janu Rajlichovi začíná

V dubnu uplynulo sto let od narození malíře a grafika Jana Rajlicha, zakladatele a v letech 1963–1992 organizátora mezinárodního Bienále grafického designu v Brně. Moravská galerie ve spolupráci se Sdružením Bienále Brno výročí připomíná rozsáhlým projektem Rajlich 100, na kterém se s šéfkurátorem MG Ondřejem Chrobákem podíleli také umělcův syn a zároveň pokračovatel grafik Jan Rajlich ml. a kurátorka grafického designu v MG Marta Sylvestrová.

Projekt Rajlich 100 má tři součásti a ta hlavní je retrospektivní výstava Jana Rajlicha v Pražákově paláci, která kriticky pohlíží na všechny aspekty jeho tvorby. „Výstava se nezabývá pouze grafickým designem a vizuální komunikací, orientačními systémy či plakátem, ale také méně známými oblastmi Rajlichovy tvorby, jako jsou scénografie, výstavní design, umělecká díla ve veřejném prostoru a samozřejmě volná tvorba,“ uvedla Marta Sylvestrová a dodala, že výstava v podstatě vychází z části Rajlichovy pozůstalosti, kterou Moravská galerie zakoupila před dvěma lety.

Výstavy zaplní dva paláce, pokračují i v Místodržitelském
Další dvě výstavy, které jsou součástí projektu, najdou zájemci v Místodržitelském paláci. „Jedna představí Rajlicha jako zakladatelskou osobnost Bienále Brno. Budou tam práce významných tvůrců, které se mu podařilo do Brna dostat jako účastníky bienále, členy mezinárodní poroty nebo přednášející na sympoziích. Druhou výstavu připravilo Sdružení Bienále Brno a Jan Rajlich ml., který rozeslal výzvu významným současným grafickým designérům – a ti vytvořili plakáty jako poctu jeho otci. Vybral pak sto nejlepších plakátů od sta umělců, které v digitálních printech budou vystaveny v přízemí Místodržitelského paláce,“ vysvětlila kurátorka Sylvestrová. 

Monografie a pamětní deska
Moravská galerie vydá k výstavám také monografii usilující o komplexní pohled na Rajlichovo dílo. Spolupracoval na ní kolektiv autorů, odborníků na různé oblasti jeho tvorby a manželé Rajlichovi. „To dílo je ale tak rozsáhlé, že i na výstavě, i v publikaci bude vlastně zase jen výběr nejzajímavějších tatínkových prací,“ podotkl Jan Rajlich ml.

Vernisážím výstav, které chtějí milovníkům výtvarného umění zpříjemnit čtvrteční odpoledne a podvečer, bude ve 12 hodin předcházet slavnostní odhalení pamětní desky Janu Rajlichovi st. Vytvořil ji z bronzu brněnský sochař mladé generace Martin Skalický a je osazena na umělcově rodinném domě v Jiráskově 4. Sochař pracoval s iniciálami JR a nechal se inspirovat Rajlichovými plakáty.

Výstavní projekt Rajlich 100 bude možné zhlédnout do 28. února 2021. Ještě o něco déle – do 14. listopadu 2021 – se návštěvníci v atriu Pražákova paláce budou setkávat s výstavní „minisérií“ skupiny Rafani. Jejich expozice zahájená současně s projektem Rajlich 100 se během roku šestkrát promění.

Další články z rubriky