Pocta grafickému bienále a jeho zakladateli Janu Rajlichovi začíná - Tiskový servis
V dubnu uplynulo sto let od narození malíře a grafika Jana Rajlicha, zakladatele a v letech 1963–1992 organizátora mezinárodního Bienále grafického designu v Brně. Moravská galerie ve spolupráci se Sdružením Bienále Brno výročí připomíná rozsáhlým projektem Rajlich 100, na kterém se s šéfkurátorem MG Ondřejem Chrobákem podíleli také umělcův syn a zároveň pokračovatel grafik Jan Rajlich ml. a kurátorka grafického designu v MG Marta Sylvestrová.
Projekt Rajlich 100 má tři součásti a ta hlavní je retrospektivní výstava Jana Rajlicha v Pražákově paláci, která kriticky pohlíží na všechny aspekty jeho tvorby. „Výstava se nezabývá pouze grafickým designem a vizuální komunikací, orientačními systémy či plakátem, ale také méně známými oblastmi Rajlichovy tvorby, jako jsou scénografie, výstavní design, umělecká díla ve veřejném prostoru a samozřejmě volná tvorba,“ uvedla Marta Sylvestrová a dodala, že výstava v podstatě vychází z části Rajlichovy pozůstalosti, kterou Moravská galerie zakoupila před dvěma lety.
Výstavy zaplní dva paláce, pokračují i v Místodržitelském
Další dvě výstavy, které jsou součástí projektu, najdou zájemci v Místodržitelském paláci. „Jedna představí Rajlicha jako zakladatelskou osobnost Bienále Brno. Budou tam práce významných tvůrců, které se mu podařilo do Brna dostat jako účastníky bienále, členy mezinárodní poroty nebo přednášející na sympoziích. Druhou výstavu připravilo Sdružení Bienále Brno a Jan Rajlich ml., který rozeslal výzvu významným současným grafickým designérům – a ti vytvořili plakáty jako poctu jeho otci. Vybral pak sto nejlepších plakátů od sta umělců, které v digitálních printech budou vystaveny v přízemí Místodržitelského paláce,“ vysvětlila kurátorka Sylvestrová.
Monografie a pamětní deska
Moravská galerie vydá k výstavám také monografii usilující o komplexní pohled na Rajlichovo dílo. Spolupracoval na ní kolektiv autorů, odborníků na různé oblasti jeho tvorby a manželé Rajlichovi. „To dílo je ale tak rozsáhlé, že i na výstavě, i v publikaci bude vlastně zase jen výběr nejzajímavějších tatínkových prací,“ podotkl Jan Rajlich ml.
Vernisážím výstav, které chtějí milovníkům výtvarného umění zpříjemnit čtvrteční odpoledne a podvečer, bude ve 12 hodin předcházet slavnostní odhalení pamětní desky Janu Rajlichovi st. Vytvořil ji z bronzu brněnský sochař mladé generace Martin Skalický a je osazena na umělcově rodinném domě v Jiráskově 4. Sochař pracoval s iniciálami JR a nechal se inspirovat Rajlichovými plakáty.
Výstavní projekt Rajlich 100 bude možné zhlédnout do 28. února 2021. Ještě o něco déle – do 14. listopadu 2021 – se návštěvníci v atriu Pražákova paláce budou setkávat s výstavní „minisérií“ skupiny Rafani. Jejich expozice zahájená současně s projektem Rajlich 100 se během roku šestkrát promění.
Mohlo by vás dále zajímat

Starobrněnský klášter slaví 700 let
Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích
Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO
I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Vyšel květnový Brněnský metropolitan
Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.
Nejnovější články

Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu
Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně
Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD.

Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru
Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.