Ovzduší na náměstí Svobody i v Bystrci kontroloval měřicí vůz. Výsledky jsou povzbudivé - Tiskový servis

Ovzduší na náměstí Svobody i v Bystrci kontroloval měřicí vůz. Výsledky jsou povzbudivé

  • 15. března 2021
  • 3 minuty čtení

(zob) – Již podruhé měřil speciální měřicí vůz kvalitu ovzduší na náměstí Svobody. Téměř po celý leden tento vůz monitoroval kvalitu vzduchu v samém srdci Brna. Měřicí vůz také celý měsíc, od poloviny listopadu do poloviny prosince, zkoumal situaci v Bystrci u základní školy Vejrostova. Jaké jsou výsledky zimního měření?

Náměstí Svobody je z mnoha důvodů nestandardním místem pro měření kvality ovzduší. Vzhledem k okolní zástavbě a omezené, avšak fungující dopravě jej nelze brát jako klasické pozaďové stanoviště (pozaďové jsou stanice mimo konkrétní zdroj emisí, na rozdíl od dopravních nebo průmyslových stanic), zároveň nejde ani o vysloveně dopravní stanoviště měření. Výzkum se zde konal již podruhé a výsledky můžeme porovnat s letními ze srpna roku 2019. 

Ukázalo se, že u prachových částic je situace téměř stejná jako u pozaďových stanic. Množství oxidu dusičitého se pohybuje mezi hodnotami pozaďových a dopravních stanic. To může být důsledkem zhoršeného provětrávání náměstí kvůli husté zástavbě. Důležitým faktorem jsou i vozidla s povolenou výjimkou, která centrem města jezdí. Hodnoty oxidu dusnatého, který je přímo spojen s dopravou, jsou vyšší než v roce 2019. „Stávalo se nám, že hodnoty vylétly prudce nahoru. Ke zvyšování docházelo vždy mezi 8. a 10. hodinou ranní, tehdy probíhá zásobování obchodů. Shodou okolností jsem při běžné kontrole vyfotil nastartované auto hned vedle měřicího vozu. Právě tato vozidla, která zůstávají na náměstí nastartována delší dobu, způsobila zhoršení stavu,“ doplnil Jáchym Brzezina, vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ. Mezi faktory, které je potřeba zohlednit, patří i aktuální epidemiologická situace. Obecně byl provoz na náměstí výrazně omezen. 

Monitorovací vůz umístěný v Bystrci u základní školy Vejrostova v období listopad/prosinec 2020 pomohl zhodnotit situaci v severní části Brna. Tuto lokalitu můžeme považovat za pozaďovou, v jejím nejbližším okolí se nenachází žádná z významných dopravních tepen. Koncentrace znečišťujících látek odpovídají ostatním pozaďovým stanicím ve městě, ale hodnotit všechny imise je složité s ohledem na kratší délku sledování v daném místě. Získané výsledky ukázaly, že hodnoty znečišťujících látek jsou v této lokalitě opravdu nízké. Lze je srovnat s pozaďovými stanicemi, které mají v Brně nejnižší koncentrace klíčových látek.

Celou studii si můžete prohlédnout zde.

V Brně najdete 12 stanic, které měří kvalitu ovzduší a monitorují imise. Ty doplňuje mobilní vůz Odboru životního prostředí MMB. Možnost měření v různých lokalitách zpřesňuje obraz kvality ovzduší v celém městě. Výzkum se zabývá především koncentrací suspendovaných (prachových) částic, a to různých velikostí. Důležitou součástí je i množství oxidu dusnatého a dusičitého. V rámci měření se získávají i informace o teplotě, směru a rychlosti větru, tlaku a vlhkosti v dané oblasti, neboť meteorologické podmínky mají na kvalitu ovzduší často zásadní vliv.

Další články z rubriky

Nejnovější články