Odešel lékař a světově uznávaný vědec Tomáš Kára - Tiskový servis

Odešel lékař a světově uznávaný vědec Tomáš Kára

Ve věku nedožitých 57 let zemřel ve středu 27. března Tomáš Kára, kardiolog, spolutvůrce projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně (ICRC) a nositel Ceny města Brna. 

Tomáš Kára
Tomáš Kára

Tomáš Kára se narodil v Brně. Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity a od roku 1996 pracoval ve Fakultní nemocnici u svaté Anny, poté působil na klinice kardiovaskulárních onemocnění v Mayo Clinic v Rochesteru v USA. V roce 2000 stál v čele týmu odborníků, který získal mezinárodní vědecké ocenění Severoamerické společnosti pro kardiostimulaci a elektrofyziologii za popis mozkové poruchy řízení krevního oběhu. Práci pak obhajoval před odbornou porotou ve Washingtonu, kde jej oslovili vědci z Mayo Clinic, kam vzápětí nastoupil jako odborný asistent kliniky kardiovaskulárních onemocnění. V roce 2007 zde habilitoval a ve stejném roce obdržel prestižní ocenění Mayo Clinic Outstanding Research Award. V letech 2004–2012 pomohl zajistit stáže na Mayo Clinic pro více než stovku českých, převážně brněnských lékařů.

Doktor Kára se velkou měrou zasloužil o to, že ve Fakultní nemocnici u sv. Anny bylo ve spolupráci s Mayo Clinic vybudováno Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) a stalo se špičkovým vědeckým pracovištěm na světové úrovni. Podílel se také na vývoji nového typu srdečního stimulátoru a dalších dvou technologií pro léčbu kardiovaskulárních onemocnění. V období pandemie vyvíjel nové metody, které významně zlepšily úspěšnost léčby pacientů se středně těžkou a těžkou pneumonií způsobenou onemocněním covid-19. Jako první český lékař se stal spoluautorem jedné z nejlepších učebnic kardiologie na světě – Mayo Clinic Cardiology Review.

Za lékařskou a vědeckou činnost a šíření dobrého jména jihomoravské metropole doma i ve světě byla Tomáši Károvi v loňském roce udělena Cena města Brna. Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční ve čtvrtek 4. dubna ve 13 hodin v kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí.