Odešel entomolog a ilustrátor odborných publikací František Gregor - Tiskový servis

Odešel entomolog a ilustrátor odborných publikací František Gregor

V pondělí 6. května zemřel ve věku 97 let významný entomolog, malíř, autor ilustrací hmyzu v odborných publikacích František Gregor. V roce 2020 se stal laureátem Ceny města Brna za přírodní vědy.

Odešel entomolog a ilustrátor odborných publikací František Gregor
Odešel entomolog a ilustrátor odborných publikací František Gregor

Budoucí vědec se narodil 7. října 1926 v Loučce u Nového Jičína. Jeho otec – profesor reálného gymnázia a zapálený entomolog – byl zatčen za protifašistickou činnost a zahynul v roce 1942 v koncentračním táboře v Mauthausenu.

Syn na práci svého otce navázal, vystudoval Lesnickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně a stal se entomologem světového formátu. V roce 1956 nastoupil do Parazitologického ústavu Československé akademie věd jako člen oddělení dvoukřídlého hmyzu; v této profesi zůstal až do roku 1983. Po reorganizaci pracovišť Akademie věd České republiky přešel do Ústavu obratlovců, kde pracoval až do odchodu do důchodu.

Vědecká činnost Františka Gregora byla rozsáhlá. Objevil a popsal přes 20 druhů dvoukřídlého hmyzu a motýlů, publikoval sám či jako spoluautor více než stovku odborných článků, z nichž většinu doplnil svými originálními vědeckými kresbami. Ilustroval také řadu monografií hmyzu a publikací o fauně a flóře. Převážně kombinovanou technikou namaloval celkem přes čtyři tisíce vědeckých ilustrací. Jedinečné dovednosti, znalosti a vědecký úsudek Františka Gregora povyšovaly i jeho kreslířský talent. Mezi vědci i mezi ilustrátory hmyzu mu tak navždy bude patřit čelné místo.

Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční v pátek 17. května v 11 hodin v obřadní síni brněnského krematoria.

 

Další články z rubriky